smutna kobieta w okularach
Pixabay/PublicDomainPictures/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia

Typowe i nietypowe objawy zawału

Rozpoznanie objawów zawału pozwoli ci uratować życie osoby z zawałem serca! Ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, pocenie się, kołatanie serca to niektóre z symptomów towarzyszących zawałowi mięśnia sercowego.

Rozpoznanie objawów zawału pozwoli ci uratować życie osoby z zawałem serca! Ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, pocenie się, kołatanie serca to niektóre z symptomów towarzyszących zawałowi mięśnia sercowego.

 

Przyczyn bólu w klatce może być wiele, nie każdy od razu sygnalizuje zawał serca. Ból w klatce piersiowej może być przyczyną różnych schorzeń, np.: tętniaka aorty, nadciśnienia płucnego, zaburzenia rytmu serca, choroby niedokrwiennej serca.

Kasia gotuje z Polki.pl: jajecznica z łososiem

Zawał serca

Najczęściej dotyka mężczyzn po 45. roku życia. U kobiet liczba zawałów wzrasta w grupie po 65. roku życia. Rocznie umiera na niego blisko 200 tys. Polaków. Zawał mięśnia sercowego, popularnie nazywany zawałem serca, to martwica mięśnia sercowego. Jest spowodowana niedokrwieniem. Tętnica wieńcowa zamyka się i nie doprowadza krwi do serca. Zwykle zawał obejmuje lewą komorę serca.

 

Sprzymierzeńcem zawału są różne infekcje. Zawał serca najczęściej dotyczy osób z tzw. czynnikami ryzyka – papierosy, podwyższony cholesterol, cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze. W grupie ryzyka jest także osoba, która pośród członków rodziny miała kogoś u kogo zawał wystąpił. Zawał mięśnia sercowego często jest przyczyną przedwczesnej śmierci.

Objawy zawału serca

Zawał serca objawia się nagłym kłującym bólem w klatce piersiowej z tendencją do nasilania się. Zwykle trwa powyżej 20 min. Może być sprowokowany wysiłkiem fizycznym, ale równie dobrze może pojawić się w chwili odpoczynku. Warunkami sprzyjającymi zawałowi są stresujące sytuacje i dłużej trwające napięcie nerwowe. Ból w klatce piersiowej, który jest oznaką zawału, nie ustępuje po wstrzymaniu się od wykonywanej czynności, ani po zażyciu leków rozkurczających naczynia tętnicze. Ból jest tępy, palący. Towarzyszy mu kołatanie serca i zawroty głowy. Rwie, dusi i ściska w piersiach. Najczęściej zlokalizowany jest za mostkiem. Pojawia się także po lewej stronie klatki piersiowej. Ból może być promieniujący i rozchodzić się w kierunku ramion, szyi, barków, pleców lub szczęki. Osoba z zawałem może też odczuwać duszności i uczucie ciężkości. Ciśnienie tętnicze krwi przy zawale może być wysokie, niskie lub pozostawać w normie. Tętno zwykle jest przyspieszone (choć są przypadki, w których tętno jest zwolnione).

 

Nie zawsze przy zawale pojawia się ból w piersiach. W przypadku kobiet, 40% zawałów nie jest związanych z tym symptomem. Nietypowe dolegliwości, które są trudne do rozpoznania to: silne bóle brzucha, wymioty, biegunka, złe samopoczucie i nudności. Pojawia się także swędzenie i zaburzenia czucia.

 

Zawał osłabia organizm, dlatego często osoby tracą przytomność. Powszechnym zjawiskiem jest atak lęku i wystąpienie zimnych potów.

 

Podejrzewając zawał można zażyć tabletkę zawierającą kwas acetylosalicylowy (np. aspiryna) – działa przeciwzakrzepowo i nie zaszkodzi nawet jeśli atak okaże się nie być stanem zawałowym. Inny środek to nitrogliceryna. Obniża ciśnienie krwi i rozszerza naczynia. Jednak podać ją można tylko w przypadku pewności, że atak jest zawałem serca mięśniowego.

 

Jeżeli ból w klatce piersiowej jest dławicowy, trwa długo i pojawia się nawet mimo braku wysiłku, może być sygnałem zawału serca. Nie należy więc go lekceważyć. Zawał serca niemalże w 50% powoduje zgon. Najwięcej osób umiera jeszcze zanim dotrą do szpitala. Wczesne rozpoznanie zawału daje szanse podjęcia leczenia i ograniczy skalę obumarcia mięśnia sercowego.

mężczyzna trzyma się rękami za głowę
Pixabay/geralt/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Styl życia
Jak poznać, że to zawał serca? Poznaj 4 najczęstsze objawy
Najczęstsze objawy zawału serca to silny ból w klatce piersiowej, duszność, lęk i zimne poty oraz nudności. W przypadku wystąpienia tych objawów niezwłocznie należy wezwać pogotowie. Nie można ich bagatelizować!

Najczęstsze objawy zawału serca to silny ból w klatce piersiowej, duszność, lęk i zimne poty oraz nudności. W przypadku wystąpienia tych objawów niezwłocznie należy wezwać pogotowie. Nie można ich bagatelizować! Czym jest zawał serca? Zawał serca (inaczej atak serca) to obumarcie części mięśnia sercowego , spowodowane niedoborem tlenu. Jego przyczyną jest zablokowanie dopływu krwi do serca wskutek pojawienia się skrzepu krwi lub skurczu jednej z tętnic wieńcowych. Na atak serca narażeni są szczególnie mężczyźni po 40. roku życia, zwłaszcza jeśli są otyli, mają nadciśnienie tętnicze i doświadczają w życiu stresujących sytuacji. Ponad 40% zawałów kończy się śmiercią. Dlatego tak ważne jest właściwe rozpoznanie jego objawów. Jakie są objawy zawału serca? Silny, promieniujący ból w klatce piersiowej . Silny, trwający ponad 20 minut, tępy, uciskający, palący, duszący – tak ból zawałowy opisywany jest przez osoby, które go doświadczają. Ból jest zazwyczaj zlokalizowany w okolicach mostka lub po lewej stronie klatki piersiowej. Rzadziej, w przypadku zawału dolnej ściany serca, w brzuchu. Ten ból często promieniuje na lewą stronę ciała: plecy, rękę, szyję, twarz. Duszność i uczucie ciężaru na klatce piersiowej . Innym charakterystycznym objawem zawału jest duszność i uczucie, jakby klatkę piersiową przygniatał jakiś duży, ciężki przedmiot. Lęk i zimne poty . Osoby przechodzące zawał często doświadczają silnego lęku, strachu przed śmiercią, któremu towarzyszą zimne poty. Nudności i wymioty . Innym częstym objawem są nudności i wymioty. Pierwsza pomoc osobie przytomnej Jeśli te objawy występują u osoby z twojego otoczenia, koniecznie wezwij pogotowie. Bądź z chorym do momentu aż przyjedzie karetka. Otwórz okno. Pomóż mu...

Lekarz stoi na korytarzu w szpitalu.
©magdal3na/Stock.adobe.com
Styl życia
Powikłania po chorobie Kawasakiego: tachykardia, zawał serca, zapalenie mięśnia sercowego i tętniaki tętnic wieńcowych
Choroba Kawaski, zwana również zespołem Kawasakiego, jest zapaleniem tętnic o niezidentyfikowanym podłożu. Zwykle chorują na nią dzieci do 5. roku życia. Wśród najczęstszych powikłań po chorobie Kawasakiego można wymienić: przyśpieszenie akcji serca, zawał serca, a nawet tętniaki naczyń wieńcowych.

Choroba Kawaski, zwana również zespołem Kawasakiego, jest zapaleniem tętnic o niezidentyfikowanym podłożu. Zwykle chorują na nią dzieci do 5. roku życia. Wśród najczęstszych powikłań po chorobie Kawasakiego można wymienić: przyśpieszenie akcji serca, zawał serca, a nawet tętniaki naczyń wieńcowych.   Powikłania po chorobie Kawasakiego są stosunkowo częste, ponieważ zapalenie tętnic jest schorzeniem bardzo trudnym do zdiagnozowania. Dzieje się tak dlatego, że w początkowym stadium rozwoju tej choroby, objawy mogą być mylone z innymi, powszechniejszymi chorobami, np. przeziębieniem.   Przyśpieszenie akcji serca po chorobie Kawasakiego   Najczęstszym powikłaniem po chorobie Kawasakiego jest arytmia, czyli zmiana rytmu serca . Niekiedy po wyleczeniu tego schorzenia pacjenci jeszcze przez wiele lat muszą zmagać się z problemami zdrowotnymi. Po chorobie Kawasakiego można zaobserwować znacznie przyśpieszoną akcję serca, której mogą towarzyszyć: ból w klatce piersiowym, uczucie kołatania serca , duszności oraz ogólne osłabienie organizmu. Niekiedy przy arytmii może pojawić się również nadciśnienie tętnicze . Najczęściej leczy się ją farmakologicznie – w rzadszych przypadkach stosuje się kardiowersję elektryczną czy leczenie operacyjne zastawki serca.   Zawał serca a choroba Kawasakiego   Jednym z najgroźniejszych powikłań po chorobie Kawasakiego jest zawał serca , do którego dochodzi w wyniku nienaturalnego powiększenia naczyń wieńcowych, które sprzyjają powstawania zakrzepów. Ryzyko zawału serca po chorobie Kawasakiego jest znacznie mniejsze wówczas, gdy podczas leczenia zastosowano kwas acetylosalicylowy, który jest podawany w bardzo dużych dawkach w zaawansowanym stadium chorobowym. Środek ten zapobiega powstawaniu zakrzepów w...

kobieta w ciąży leżąca w łóżku
© mninni/Fotolia.com
Styl życia
Ból serca w ciąży może oznaczać zakrzepicę lub nawet zawał
Ból serca w ciąży jest powodem do niepokoju. Świadczy o wrodzonych wadach sercach, zakrzepicy żył głębokich lub nawet o zawale. Powinien być skonsultowany z kardiologiem.

Ból serca w ciąży jest powodem do niepokoju. Świadczy o wrodzonych wadach sercach, zakrzepicy żył głębokich lub nawet o zawale. Powinien być skonsultowany z kardiologiem.   Podczas ciąży serce kobiety pompuje od 30 do 50 procent więcej krwi niż zwykle. Obciąża to mięsień sercowy i może ujawniać ukryte dotąd wady serca i niektóre z nich pogłębiać. Ból serca w ciąży a wrodzone wady serca Podczas ciąży cały organizm jest obciążony, a serce musi pompować krew szybciej i bardziej wydajnie, by zapewnić dziecku niezbędne składniki odżywcze i tlen. Z tego powodu u ciężarnych mogą wystąpić kołatania serca. Jeśli towarzyszy im ból, konieczna jest konsultacja z kardiologiem, ponieważ może to być symptom wrodzonej wady serca.   Zagrożeniem dla ciąży są szczególnie: nadciśnienie płucne ,  silne zwężenie zastawki,  zwężenie cieśni aorty,  zespół Eisenmengera (ubytek przegrody międzykomorowej lub międzyprzedsionkowej i na skutek tego przeciekanie krwi między komorami lub przedsionkami serca). Zakrzepica żył głębokich może powodować ból serca  Zakrzepica żył głębokich u ciężarnych jest bardzo niebezpieczna, może nawet doprowadzić do śmierci. Powstające zakrzepy niekiedy odrywają się i wędrują po organizmie, powodując niebezpieczne zatory, np. zator w płucach . Ból serca w ciąży u osób chorych na zakrzepicę żył głębokich wymaga natychmiastowego wezwania pomocy medycznej. Ból serca w ciąży a zawał Nagły i silny ból serca w ciąży może oznaczać zawał mięśnia sercowego . Objawy towarzyszące to także: zawroty głowy, duszności, drętwienie kończyn, zimny pot osłabienie, zaburzenia tętna (przyspieszenie lub spowolnienie). Na zawał serca w ciąży narażone są osoby z nadciśnieniem tętniczym, z wadami przerostowymi serca (np. przerostem lewej...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik