Reklama

Rozpoznanie objawów zawału pozwoli ci uratować życie osoby z zawałem serca! Ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, pocenie się, kołatanie serca to niektóre z symptomów towarzyszących zawałowi mięśnia sercowego.

Reklama

Przyczyn bólu w klatce może być wiele, nie każdy od razu sygnalizuje zawał serca. Ból w klatce piersiowej może być przyczyną różnych schorzeń, np.: tętniaka aorty, nadciśnienia płucnego, zaburzenia rytmu serca, choroby niedokrwiennej serca.

Zawał serca

Najczęściej dotyka mężczyzn po 45. roku życia. U kobiet liczba zawałów wzrasta w grupie po 65. roku życia. Rocznie umiera na niego blisko 200 tys. Polaków. Zawał mięśnia sercowego, popularnie nazywany zawałem serca, to martwica mięśnia sercowego. Jest spowodowana niedokrwieniem. Tętnica wieńcowa zamyka się i nie doprowadza krwi do serca. Zwykle zawał obejmuje lewą komorę serca.

Sprzymierzeńcem zawału są różne infekcje. Zawał serca najczęściej dotyczy osób z tzw. czynnikami ryzyka – papierosy, podwyższony cholesterol, cukrzyca, otyłość, nadciśnienie tętnicze. W grupie ryzyka jest także osoba, która pośród członków rodziny miała kogoś u kogo zawał wystąpił. Zawał mięśnia sercowego często jest przyczyną przedwczesnej śmierci.

Objawy zawału serca

Zawał serca objawia się nagłym kłującym bólem w klatce piersiowej z tendencją do nasilania się. Zwykle trwa powyżej 20 min. Może być sprowokowany wysiłkiem fizycznym, ale równie dobrze może pojawić się w chwili odpoczynku. Warunkami sprzyjającymi zawałowi są stresujące sytuacje i dłużej trwające napięcie nerwowe. Ból w klatce piersiowej, który jest oznaką zawału, nie ustępuje po wstrzymaniu się od wykonywanej czynności, ani po zażyciu leków rozkurczających naczynia tętnicze. Ból jest tępy, palący. Towarzyszy mu kołatanie serca i zawroty głowy. Rwie, dusi i ściska w piersiach. Najczęściej zlokalizowany jest za mostkiem. Pojawia się także po lewej stronie klatki piersiowej. Ból może być promieniujący i rozchodzić się w kierunku ramion, szyi, barków, pleców lub szczęki. Osoba z zawałem może też odczuwać duszności i uczucie ciężkości. Ciśnienie tętnicze krwi przy zawale może być wysokie, niskie lub pozostawać w normie. Tętno zwykle jest przyspieszone (choć są przypadki, w których tętno jest zwolnione).

Nie zawsze przy zawale pojawia się ból w piersiach. W przypadku kobiet, 40% zawałów nie jest związanych z tym symptomem. Nietypowe dolegliwości, które są trudne do rozpoznania to: silne bóle brzucha, wymioty, biegunka, złe samopoczucie i nudności. Pojawia się także swędzenie i zaburzenia czucia.

Zawał osłabia organizm, dlatego często osoby tracą przytomność. Powszechnym zjawiskiem jest atak lęku i wystąpienie zimnych potów.

Podejrzewając zawał można zażyć tabletkę zawierającą kwas acetylosalicylowy (np. aspiryna) – działa przeciwzakrzepowo i nie zaszkodzi nawet jeśli atak okaże się nie być stanem zawałowym. Inny środek to nitrogliceryna. Obniża ciśnienie krwi i rozszerza naczynia. Jednak podać ją można tylko w przypadku pewności, że atak jest zawałem serca mięśniowego.

Reklama

Jeżeli ból w klatce piersiowej jest dławicowy, trwa długo i pojawia się nawet mimo braku wysiłku, może być sygnałem zawału serca. Nie należy więc go lekceważyć. Zawał serca niemalże w 50% powoduje zgon. Najwięcej osób umiera jeszcze zanim dotrą do szpitala. Wczesne rozpoznanie zawału daje szanse podjęcia leczenia i ograniczy skalę obumarcia mięśnia sercowego.

Reklama
Reklama
Reklama