Reklama

Bluzy polarowe to lekka odzież wykonana z włókien poliestrowych. Ubranie nie absorbuje wilgoci, tylko wydala ją na zewnątrz oraz zapewnia swobodną cyrkulację powietrza na wewnątrz. Polary stosowane są najczęściej przez osoby uprawiające sport, np. wspinaczkę górską, narciarstwo lub kolarstwo.

Reklama

Materiał z jakiego wykonane są bluzy polarowe jest hydrofobowy. Oznacza to, że nie absorbuje wody. Bluza z polaru zanurzona w wodzie wchłonie tylko około 1 % swojej wagi.

Polar to dzianina wykonana z włókna poliestrowego PET. Wykorzystywane jest ono głównie do wyrobu odzieży sportowej, np. bluz, kurtek, czapek, rękawiczek, szalików, kamizelek, dresów i płaszczy.

Polary o gramaturze 300g/m2, 200g/m2, 100g/m2

Polary dzieli się ze względu na ich gramaturę wyrażoną w g/m2. Trzy podstawowe grupy dzianin to:

  • Polar 300g/m2 – to najgrubszy materiał, najczęściej wykorzystywany do produkowania ciepłych kurtek i bluz. Polary o wysokiej gramaturze idealnie sprawdzają się jako okrycia wierzchnie zimą lub jesienią.
  • Polar 200g/m2 – bluzy o średniej gramaturze można zakładać jako warstwę odzieży pośrednią między cieńszą bluzką, a cieplejszą kurtką. Są dobrym zabezpieczeniem przed zimnem w czasie wiosennych wycieczek na rowerze, podczas biegania czy wykonywania innych aktywności fizycznych na dworze.
  • Polar 100g/m2 – to bardzo lekki i oddychający materiał. Najlepiej sprawdza się jako pierwsza warstwa ubrania. Z polarów o najniższej gramaturze najczęściej wykonuje się spodnie lub cienkie bluzki i bluzy.

Czym się charakteryzują dobre polary?

Odzież polarowa ma wiele zalet. Polary nie absorbują wilgoci a jednocześnie zapewniają ochronę przed zimnem, dlatego sprawdzają się w trudnych warunkach np. w czasie deszczu lub śniegu. Materiał jest wytrzymały i szybko schnie. Bluzy polarowe dopasowują się do ciała, a elastyczne włókna powodują, że tkanina jest odporna na zagniecenia.

Jaki polar wybrać?

Wybierając polar, oprócz gramatury, warto zwrócić uwagę na inne przydatne elementy garderoby. Niektóre bluzy polarowe mają ściągacze, które zapobiegają przewianiu. Wszyte wzmocnienia np. na ramionach lub łokciach, zabezpieczają przed otarciami. Odpinany kaptur to dobre rozwiązanie np. dla rowerzystów w czasie wietrznej pogody. Kupując polar należy też zwrócić uwagę na krój, aby był dopasowany do ciała, ale jednocześnie nie blokował ruchów.

Reklama

Jak prać polar?

Bluzy polarowe można prać w pralce. Odzież należy obrócić na drugą stronę i zapiąć wszystkie zamki. Polar najlepiej prać w 30 stopniach, ustawiając pralkę na program do tkanin syntetycznych. Po zakończeniu prania odzież rozwiesza się na metalowej suszarce lub wkłada do automatycznej suszarki ustawionej na niskie obroty.

Reklama
Reklama
Reklama