Party Stories
Kobieta pielęgnuje swoje dłonie.
©puhhha/Fotolia.com
Styl życia

Atopowe zapalenie skóry – jak zadbać o skórę jesienią i zimą?

Atopowe zapalenie skóry to choroba genetyczna, której objawy nasilają się jesienią i zimą. Duża ilość alergenów, niska temperatura i stres doprowadzają do częstych zaczerwienień, podrażnień i świądu skóry. Jak pielęgnować skórę atopową w okresie jesienno-zimowym?

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to choroba genetyczna, która polega na nieprawidłowej odpowiedzi układu odpornościowego na małe dawki antygenów.  Oznacza to, że skóra reaguje na alergeny w nadmierny i nieprzewidywalny sposób.

Charakterystyczne objawy AZS:

 • zaczerwienie i suchość skóry,
 • zakażenie bakteryjne skóry,
 • uporczywe swędzenie,
 • nadżerki,
 • pęcherzyki,
 • rumienie,
 • grudki podskórne,
 • złuszczanie się naskórka.

Dlaczego atopowe zapalenie skóry zaostrza się jesienią i zimą?

Lata badań pokazały, że na zaostrzenie objawów choroby wpływ ma kilka czynników. Wiele z nich jest związanych z okresem jesienno-zimowym.

Pierwszym czynnikiem, który nie służy nikomu, a tym bardziej osobom z AZS jest stres. Sytuacje stresowe takie jak zbyt duża ilość obowiązków, niepokój związany ze szkołą, studiami czy pracą  pogarszają stan chorych.

Jesienią i zimą częściej przebywamy w zamkniętych, ogrzewanych pomieszczeniach. Powietrze wokół nas ma mało wilgoci i przesusza skórę. Prowadzi to podrażnienie i zaczerwienienie skóry oraz silnego świądu. Dodatkowo w zamkniętych pomieszczeniach łatwiej gromadzą się różnorodne alergeny, które również zaostrzają zmiany skórne.

Ostatnim aspektem jest nasza zimowa garderoba - przylegające i cieplejsze ubrania podrażniają delikatną skórę. Dodatkowo nie możemy też doprowadzić ani do wychłodzenia ani do przegrzania organizmu. Przegrzanie prowadzi do przepocenia, co wpływa na silne zaostrzenie objawów AZS. Z kolei wychłodzenie ciała prowadzi do ściągnięcia i zaczerwienienia skóry, co często kończy się swędzeniem, drapaniem i ponownymi zakażeniami.

Jak pielęgnować skórę atopową w okresie jesienno-zimowym?

Istnieje kilka sposobów, które zapobiegną zaostrzeniu objawów AZS:

 1. Zawsze ubieraj się na cebulkę - nie dopuszczaj do przegrzania ani wychłodzenia organizmu.
 2. Stosuj nawilżacze powietrza, które zapewnią odpowiedni poziom wilgotności otoczenia.
 3. Regularnie wietrz pomieszczenia, w których przebywasz.
 4. Ogranicz ilość roztoczy w domu - często odkurzaj, sprzątaj na mokro, zmieniaj pościel. Doskonałą inwestycją będzie oczyszczacz powietrza.
 5. W przypadku zaczerwienienia lub smędzenia stosuj kremy natłuszczające.
 6. Wybieraj preparaty hipoalergiczne, przeznaczone do skóry atopowej.
 7. Znajdź sposoby na zniwelowanie stresu.
 8. W przypadku zaostrzenia objawów wybierz się do alergologa.

 

Poniżej znajdziesz najlepsze oczyszczacze powietrza dla alergików - znacznie obniżą poziom zanieczyszczeń i alergenów w powietrzu:

 

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Kobieta leży pod kocem. Na jej twarzy maluje się przerażenie.
Flickr/Maria/CC BY-NC-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.0/
Fleszstyle
Atopowe zapalenie skóry – kiedy zmiany skórne są sygnałem przewlekłej choroby?
Objawy atopowego zapalenia skóry są wyjątkowo uciążliwe – przy uporczywym swędzeniu ciężko opanować odruch drapania, który doprowadza do pozostawania na skórze blizn (przeczosów). Zmiany skórne mogą pokryć nawet całe ciało, a tych na twarzy nie można ukrywać pod warstwą makijażu. Atopowe zapalenie skóry można leczyć tylko objawowo, a żeby zapobiegać nasilaniu się dolegliwości, trzeba zachowywać szczególną dbałość o higienę, unikać potencjalnych alergenów (np. wełnianych ubrań i dymu papierosowego) i stale pielęgnować cerę kosmetykami.

Objawy atopowego zapalenia skóry są wyjątkowo uciążliwe – przy uporczywym swędzeniu ciężko opanować odruch drapania, który doprowadza do pozostawania na skórze blizn (przeczosów). Zmiany skórne mogą pokryć nawet całe ciało, a tych na twarzy nie można ukrywać pod warstwą makijażu. Atopowe zapalenie skóry można leczyć tylko objawowo, a żeby zapobiegać nasilaniu się dolegliwości, trzeba zachowywać szczególną dbałość o higienę, unikać potencjalnych alergenów (np. wełnianych ubrań i dymu papierosowego) i stale pielęgnować cerę kosmetykami. Czym jest AZS? Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą chorobą, która pojawia się u noworodków (najczęściej między 6. a 7. miesiącem), a jej objawy mogą nawracać przez całe życie. AZS współistnieje zwykle z innymi chorobami atopowymi (polegającymi na genetycznie uwarunkowanej nadwrażliwości na obojętne z reguły substancje z otoczenia), takimi jak np. alergiczny nieżyt nosa lub spojówek. Na AZS zapada rocznie do 25% dzieci, a rozwój choroby może być uwarunkowany genetycznie. Inne przyczyny to np. infekcje bakteryjne, niesprzyjające warunki klimatyczne i brak dbałości o higienę. Wygląd skóry atopowej Skóra atopowa charakteryzuje się obniżoną zawartością lipidów i podwyższonym poziomem pH, dlatego jest mało elastyczna i łatwo ulega pękaniom oraz mikrourazom, przez co staje się bardziej podatna na infekcje. Ci, którzy mają skórę atopową, zmagają się z ciągłym uczuciem suchości, ponieważ ich naskórek ma trudności w wiązaniu wody. Jak rozpoznać atopowe zapalenie skóry? AZS jest trudne do rozpoznania, bo reakcja alergiczna może objawiać się pod postacią różnych zmian skórnych. Zwykle zaczyna się od swędzenia, zaczerwienienia i przesuszenia skóry,...

czerwone plamy na ciele
© BillionPhotos.com/Fotolia.com
Styl życia
Przyczyny czerwonych plam na ciele: trądzik różowaty, alergia, AZS i łuszczyca
Czerwone plamy na skórze pojawiają się przeważnie na twarzy i dekolcie. Mogą wystąpić też na owłosionej skórze głowy, na łokciach, kolanach i stopach. W przypadkach ciężkich chorób, jak np. łuszczyca, mogą pojawić się na całym ciele.

Czerwone plamy na skórze pojawiają się przeważnie na twarzy i dekolcie. Mogą wystąpić też na owłosionej skórze głowy, na łokciach, kolanach i stopach. W przypadkach ciężkich chorób, jak np. łuszczyca, mogą pojawić się na całym ciele.   Czerwone plamy na ciele występują częściej u osób, które mają płytko unaczynioną skórę. Najczęstsze przyczyny czerwonych plam na twarzy Przyczyny czerwonych plam na twarzy mogą być banalne i niegroźne, choć jest to reakcja organizmu na pewien anormalny stan. Najczęściej czerwone plamy są wynikiem przegrzania organizmu, silnych emocji lub alergii. Po kontakcie z alergenem pierwszą reakcją organizmu zwykle są czerwone plamy na ciele, a szczególnie na twarzy i dekolcie. Leczenie wymaga zażycia leków antyalergicznych i unikania kontaktu z alergenami. Cera naczynkowa a czerwone plamy na skórze Emocje, wysoka temperatura powietrza, sauna, drażniące kosmetyki, silny wiatr czy pikantne posiłki lub alkohol mogą powodować silne zaczerwienienie twarzy u osób z cerą naczyniową. Płytko unaczyniona cera reaguje czerwonymi plamami nawet na słabe bodźce. By uniknąć czerwonych przebarwień na twarzy w postaci plam czy pajączków, skórę trzeba pielęgnować kosmetykami do cery naczynkowej , a niekiedy poddać się zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. W ciężkich przypadkach konieczne może być laserowe zamknięcie naczynek . Należy też wyeliminować czynniki drażniące. Trądzik różowaty a czerwone plamy Powstający na cerze płytko unaczynionej pozbawionej prawidłowej pielęgnacji trądzik różowaty objawia się czerwonymi plamami na twarzy i nieprawidłową pracą gruczołów łojowych. Niewłaściwa pielęgnacja i wystawianie się na działanie czynników drażniących w trądziku różowatym skutkuje czerwonymi...

Dłonie
Image by Lifetimestock.com
Styl życia
Objawy atopowego zapalenia skóry: świąd, łuszczenie, częste infekcje bakteryjne
Atopowe zapalenie skóry objawia się mocnym swędzeniem i łuszczeniem naskórka, a także jego pogrubieniem. Chorzy zmagają się też z bardzo częstymi infekcjami bakteryjnymi skóry. Oprócz objawów skórnych, atopia to też m.in. alergiczne zapalenie spojówek, astmy oskrzelowej czy kataru siennego przewlekłego lub sezonowego.

Atopowe zapalenie skóry objawia się mocnym swędzeniem i łuszczeniem naskórka, a także jego pogrubieniem. Chorzy zmagają się też z bardzo częstymi infekcjami bakteryjnymi skóry. Oprócz objawów skórnych, atopia to też m.in. alergiczne zapalenie spojówek, astmy oskrzelowej czy kataru siennego przewlekłego lub sezonowego. Swędzenie, stany zapalne, zaczerwienienie i lichenizacja w atopowym zapaleniu skóry Skóra osoby cierpiącej na atopowe zapalenie skóry jest sucha, zaczerwieniona, łuszczy się i przy tym swędzi. Drapanie nie przynosi ulgi, a jedynie prowadzi do kolejnych uszkodzeń naskórka i nasilenia objawów. Skóra nie funkcjonuje prawidłowo i nie spełnia swojej podstawowej roli – nie chroni organizmu, a przez naruszony płaszcz lipidowy wnikają bakterie i grzyby, powodując stany zapalne. W wyniku nawracających zakażeń i ciągłego uszkadzania naskórka skóra ulega lichenizacji, czyli pogrubieniu. W takim stanie są na niej widoczne wszystkie zmarszczki i bruzdy, wygląda jakby była oglądana przez soczewkę powiększającą. Do lichenizacji dochodzi zwykle u osób chorych na atopowe zapalenie skóry od dłuższego czasu – im częściej i dłużej naskórek jest uszkadzany. Miejsce wystąpienia zmian skórnych w atopowym zapaleniu skóry zależy od wieku chorego Zmiany chorobowe mogą przybrać formę grudek czy pęcherzyków, a nawet sączących się strupów – tak najczęściej wygląda atopowe zapalenie skóry u niemowląt  i dzieci do 2. roku życia. Zmiany te można obserwować głównie na głowie, twarzy, tułowiu, rękach i nogach. Natomiast u dzieci do 12. roku życia objawy występują przeważnie na wewnętrznej stronie nadgarstków , kolan, łokci – skóra jest sucha, łuszczy się, jest wyraźnie...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner