Reklama

Zaostrzenie ataków astmy często przypada na okres jesienny. Duszności i problemy z oddychaniem najczęściej dotykają dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Spowodowane jest to infekcjami wirusowymi, stycznością z nowymi alergenami i szkolnym stresem. Jak zapobiegać jesiennym zaostrzeniom astmy?

Czym jest astma?

Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego. Jej początku najczęściej możemy spodziewać się we wczesnym dzieciństwie. U większość chorych pierwsze objawy pojawiają się już przed 3 rokiem życia.

Reklama

Charakterystyczne objawy astmy to:

  • męczący, przewlekły kaszel,
  • duszności,
  • ciężki, świszczący oddech,
  • ciężkość w klatce piersiowej,
  • słaba odporność na wysiłek fizyczny.

Objawy te związane są ze zwężeniem światła dolnych dróg oddechowych - oskrzeli. Zachodzi to na skutek skurczów mięśni oskrzeli, obrzęku błony śluzowej oraz gromadzeniem się gęstej wydzieliny w drogach oddechowych.

Jesienne zaostrzenie ataków astmy

Jesienne zaostrzenie ataków astmy dotyka głównie dzieci. Najczęstszym powodem są dość częste infekcje występujące w tym okresie. Ciągłe zmiany temperatur i złe warunki pogodowe skutkują licznymi zachorowaniami. U osób z astmą infekcje wirusowe mogę prowadzić do silnych duszności. Jedynie szybka wizyta u lekarza może uchronić chorego przez zaostrzeniem choroby.

Równie niebezpieczny może się okazać powrót do szkoły. Kontakt z alergenami w szkołach, przedszkolach i żłobkach może się nawet skończyć wizytą w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Alergeny, z którymi będą musiały zmierzyć się dzieci to: kurz, sierść zwierząt na ubraniach rówieśników, a niekiedy także zarodniki grzybów pleśniowych.

Szczególnie niebezpieczne jest spotkanie z alergenami po nieregularnym braniu leków przeciwastmatycznych podczas wakacji. Rodzice często rezygnują z podawania lekarstw w przypadku letniego złagodzenia objawów u dzieci. To częsty błąd - po powrocie do szkoły astmatycy są zdecydowanie bardziej narażeni na zaostrzenie ataków na skutek spotkania z wieloma czynnikami uczulającymi.

Najczęstsze przyczyny zaostrzeń ataków astmy w okresie jesiennym to:

Jak zapobiegać jesiennym ataki astmy?

Nieregularne branie tabletek przeciwastmowych lub odstawianie ich w okresie letnim jest największym błędem. Bowiem celem leczenie nie jest tylko zmniejszenie objawów choroby, ale także zapobieganie występowaniu zaostrzeń choroby. Jej zaostrzenie nawet u osób z łagodną postacią zagraża ich życiu i zdrowiu. Najważniejsze jest to, by nigdy nie przerywać leczenia bez zgody lekarza prowadzącego.

Aby ustrzec dziecko przed zaostrzeniem objawów po powrocie do szkoły należy umówić je na wizytę u alergologa bezpośrednio po wakacjach. Wdrożenie odpowiedniego leczenia powinno uchronić chorego przed atakiem choroby. Skuteczne leczenie opiera się na przewlekłym przyjmowaniu leków przeciwzapalnych. Jedna z grup tych leków zapobiega zaostrzeniom astmy wywołanym przez zapalenie wirusowe, są to tak zwane leki antyleukotrienowe.

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama