grupa ludzi siedząca przy stole
Image by LifetimeStock.com
Styl życia

8 cech dobrego szefa. Jak zostać menadżerem idealnym?

Dobry szef musi mieć cechy dobrego słuchacza, umieć zadawać pytania, znać siebie i wykorzystywać potencjał członków zespołu, którym kieruje.

Dobry szef musi mieć cechy dobrego słuchacza, umieć zadawać pytania, znać siebie i wykorzystywać potencjał członków zespołu, którym kieruje.

 

Menadżer idealny umie wzbudzić entuzjazm w swoim zespole, ma świadomość potrzeb indywidualnych, jak i zespołowych oraz świadomość tego, co dzieje się w otoczeniu. Do zdobycia tytułu menadżera idealnego prowadzi długa droga, ale są w niej określone kroki.

Krok 1: pytaj

Pytania mają wielką moc i często są niedoceniane. Menadżer idealny umie wykorzystywać pytania jako narzędzie swojej pracy. Dzięki odpowiednim pytaniom zdobywa informacje, które pomagają mu lepiej poznać swój zespół i lepiej nim zarządzać.

Krok 2: słuchaj

Mówienie jest srebrem, a milczenie złotem. Może właśnie dlatego, że gdy idealny menadżer milczy, może słuchać, co mają mu do powiedzenia współpracownicy. Zauważy w porę świetne pomysły, zwróci uwagę na konflikty, zaangażuje się w odpowiednie działania, w odpowiednim czasie.

Krok 3: doceniaj

Menadżer idealny wie, że nie tylko gratyfikacja finansowa jest istotna. Okazanie uznania i chwalenie osiągnięć może być silnym motywatorem dla pracownika, zatem jego wysiłki powinny zostać docenione.

Krok 4: poznaj siebie

Świadomość własnych zasobów pomaga w byciu menadżerem idealnym. A znajomość swoich mocnych stron jest równie istotna, jak znajomość obszarów, nad którymi należy pracować i nadal je rozwijać. Dlatego menadżer idealny nie tylko nie boi się uzyskać informacji zwrotnej od swojego zespołu, ale wprost się jej domaga.

Krok 5: angażuj się

Idealny menadżer utrzymuje własną motywację na wysokim poziomie, bo wie, że aby rozpalać w ludziach ogień do działania, sam nie może być wypalony. Dlatego wykazuje się inicjatywą i dba o wysoki poziom własnego zaangażowania.

Krok 6: uśmiechaj się

Uśmiech pomaga znaleźć przyjaciół, tworzyć dobrą atmosferę w relacji i otworzyć wiele drzwi i wie o tym menadżer idealny. Jest on ludzki, ma poczucie humoru, potrafi przyznać się do błędów i innych traktuje z należytym szacunkiem.

Krok 7: rozwijaj się

Ponieważ menadżer idealny wie, że nie ma ludzi idealnych, nie ustaje w doskonaleniu siebie. Szuka możliwości rozwoju i aktualizuje swoją wiedzę, pracuje nad rozwijaniem potrzebnych mu umiejętności.

Krok 8: rozwijaj zespół

Menadżer idealny od ludzi, którymi kieruje oczekuje tego, co najlepsze. Potrafi wykorzystać potencjał każdego z członków zespołu i indywidualnie potraktować każdy talent. Zna obszary, które wymagają doskonalenia i wspiera swój zespół w drodze do ciągłego rozwoju.

 

Bycie menadżerem idealnym jest wyzwaniem, a nagrodą może być zaufanie i szacunek zespołu oraz jego efektywna praca i realizowanie wspólnych celów.

prowadzenie rozmowy kwalifikacyjnej
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej: pytanie o słabe strony
Kandydat słabe strony może opisać jako cechy, nad którymi pracuje, może też skupić się na słabościach niemających wpływu na pracę w wybranej branży.

Kandydat słabe strony może opisać jako cechy, nad którymi pracuje, może też skupić się na słabościach niemających wpływu na pracę w wybranej branży.   Znajomość mocnych stron, ale także świadomość słabych, jest przydatna nie tylko podczas poszukiwania zatrudnienia. Pracodawcy zależy na tym, aby podczas rozmowy kwalifikacyjnej jak najlepiej poznać kandydata. Zatem nie powinno dziwić pytanie o słabe strony. Słaba strona kandydata jako obszar rozwoju Jeśli kandydat decyduje się na opisanie słabej strony, która może mieć wpływ na wywiązywanie się z obowiązków zawodowych i jest istotna dla potencjalnego pracodawcy, powinien skoncentrować się na słabości, nad którą z sukcesem pracuje i doskonali się w tym obszarze . Przyjmijmy, że Pan Kowalski ubiega się o stanowisko, w którym kluczowym obowiązkiem jest kontakt z klientem, ale do niewielkiej części jego zadań należy również uzupełnianie niezbędnej dokumentacji: „W przeszłości moją słabością była niesystematyczność w wypełnianiu dokumentacji po spotkaniu. Jednak z upływem czasu opracowałem skuteczny system, który motywuje mnie do terminowego uzupełniania tabel. Dzisiaj zdarza mi się to rzadko, wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach i nadal pracuję nad poprawą skuteczności mojego systemu motywacji”. Prawdziwa słabość Kandydat może również zdecydować się na opisanie swojej dużej słabości w sytuacji, gdy jest ona kompletnie obojętna dla stanowiska pracy, o które się ubiega. Przyjmijmy, że Pani Kowalska aplikuje na stanowisko pomocy księgowej do niewielkiej firmy, w której nigdy nie było, nie ma i nie będzie konieczności posługiwania się językami obcymi: „Za swoją największą słabość uważam brak talentu do nauki języków obcych. Potrzebuję dużo czasu, aby zapamiętać nowe słowa i nawet w sytuacji, gdy wiem, jak powiedzieć jakieś zdanie, nie potrafię się przełamać,...

Dziecko gra na bębenkach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Co miesiąc przez pierwszy rok życia dziecko zdobywa nowe umiejętności – rozwój psychoruchowy
Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego osiągnięcia malca nie muszą być perfekcyjnie zgodne z podręcznikowymi zakresami czasu. Rozwój psychoruchowy dziecka w pierwszych 12 miesiącach życia polega przede wszystkim na nabyciu podstaw do dalszego rozwoju, w tym m.in. reagowaniu na bodźce czy poruszaniu się.

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, dlatego osiągnięcia malca nie muszą być perfekcyjnie zgodne z podręcznikowymi zakresami czasu. Rozwój psychoruchowy dziecka w pierwszych 12 miesiącach życia polega przede wszystkim na nabyciu podstaw do dalszego rozwoju, w tym m.in. reagowaniu na bodźce czy poruszaniu się. Rozwój psychiczny i ruchowy noworodka Nowonarodzone dziecko dopiero przyzwyczaja się do życia poza łonem matki, jego wzrok jest bardzo wrażliwy i słaby. Malec do 4. tygodnia życia umie unosić główkę, leżąc na brzuchu i obracać ją , gdy będzie leżał na plecach. Noworodek sygnalizuje swoje podstawowe potrzeby krzykiem lub płaczem. Reaguje też na zbyt silne bodźce świetlne czy dźwiękowe. Patrzy na twarze. W 2. miesiącu życia rozwój psychoruchowy jest już mocno zauważalny W 8. tygodniu życia dziecko zauważa i rozpoznaje kolory. Umie nie tyko wodzić wzrokiem za osobami czy przedmiotami, ale też zatrzymać na nich spojrzenie. Malec po 2. miesiącu życia może być w stanie samodzielnie obrócić się z boku na plecy. Stara się chwytać zabawki, które ma w zasięgu rąk, wkłada rączki do buzi. Dziecko uczy się w tym czasie wyrażać pierwsze emocje , np. radość, naśladuje mimikę dorosłych, głuży. Jest w stanie rozpoznać twarze rodziców. Rozwój psychoruchowy 3-miesięcznego dziecka Dziecko w 3 miesiącu życia ma coraz bardziej rozwinięte zmysły i rosną jego zdolności ruchowe. Umie utrzymać w rączce grzechotkę, sięga po to, co znajduje się w jego zasięgu. Niemowlę w wieku 3 miesięcy obraca się już nie tylko z boku na plecy, ale próbuje przekręcać się też z pleców na bok . Umie przez dłuższy czas utrzymać główkę wysoko, kiedy leży na brzuchu. Jest w stanie utrzymać główkę i ramiona podczas podciągania go za nadgarstki, by usiadło. Rozwój psychofizyczny 3-miesięcznego malca jest szczególnie wyraźny w jego sferze emocjonalnej –...

pracownicy za zebraniu w pracy
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Cztery kroki do zaplanowania swojej kariery zawodowej
Planowanie kariery zawodowej powinno obejmować kilka etapów, w ramach których należy poznać dobrze nie tylko siebie i swoje predyspozycje, ale także sytuację na rynku pracy. Chcąc odnieść sukces, trzeba znać swoją wartość, ale też być elastycznym i umieć dostosować się do potrzeb pracodawcy.

Planowanie kariery zawodowej powinno obejmować kilka etapów, w ramach których należy poznać dobrze nie tylko siebie i swoje predyspozycje, ale także sytuację na rynku pracy. Chcąc odnieść sukces, trzeba znać swoją wartość, ale też być elastycznym i umieć dostosować się do potrzeb pracodawcy. Krok nr 1 – Poznaj siebie Odpowiedz sobie na następujące pytania: Jakie są twoje mocne strony? Co potrafisz dobrze robić? Za co inni cię chwalą? Jakie są twoje charakterystyczne cechy? Jakich umiejętności ci brakuje? Jakie masz wady? Rozpoznanie swoich umiejętności , mocnych stron, ale także rzeczy, nad którymi należy jeszcze popracować są niezbędne do tego, by planowanie kariery zawodowej było efektywne. Znajomość i docenianie swoich kompetencji pozwoli je rozwinąć. Pracodawcy oczekują, że ich pracownicy będą ludźmi: punktualnymi, niezawodnymi, o wysokiej samodyscyplinie, komunikatywnymi, elastycznymi, szybko reagującymi, zorganizowanymi, o dużym zapale do pracy. Zastanów się teraz czy dostrzegasz braki w którejś z tych cech. Krok nr 2 – Poznaj rynek pracy Jeśli już umiesz określić swój potencjał, zastanów się, która sfera zawodowa odpowiada ci najbardziej. Według doradczyni zawodowej, Paszkowskiej-Rogacz, świat pracy dzieli się na sześć sfer: 1. kontakty biznesowe (marketing, sprzedaż, zarządzanie), 2. operacje biznesowe (transakcje finansowe, przetwarzanie danych, katalogowanie, operacje komputerowe), 3. prace techniczne (konstrukcja, konserwacja, naprawa i obsługa urządzeń, rzemiosło, kierowanie pojazdami), 4. nauka (nauki społeczne, przyrodnicze, ścisłe, medycyna, inżynieria), 5. sztuka (sztuki piękne, sztuka stosowana np. graficy, agencje reklamowe, fotografia, architektura) 6. praca z ludźmi (ochrona zdrowia, szkolnictwo, usługi społeczne,...

Nasze akcje
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner