Bieganie
© pressmaster/Fotolia.com
Styl życia

5 rzeczy, które musisz zrobić zanim zaczniesz biegać? O tym trzeba pamiętać!

5 rzeczy, które musisz zrobić zanim zaczniesz biegać? O tym trzeba pamiętać!

Koniec roku sprzyja tworzeniu różnego rodzaju postanowień noworocznych, a jednym z najpopularniejszych jest rozpoczęcie aktywności sportowej. Jak się okazuje bieganie od lat zyskuje na popularności i jest najprostszym sposobem na rozpoczęcie przygody ze sportem. A czego potrzebuje początkujący biegacz, aby zacząć uprawianie sportu? 

5 rzeczy, które musisz zrobić zanim zaczniesz biegać? O tym trzeba pamiętać!

1. Biustonosz do  biegania jest jednym z podstawowych elementów, o których warto pamiętać zaczynając przygodę ze sportem. Zadba on o naszą wygodę i komfort podczas biegania, dlatego ważne aby wybrać model, który nie krępuje ruchów i dobrze odprowadza wilgoć. 

Jak się przygotować do biegania
© Diana Vyshniakova/Fotolia.com

2. Odpowiednie buty do biegania to podstawa! Przy wyborze trzeba pamiętać, aby dostosować je do rodzaju podłoża po którym zamierzamy biegać. Buty do biegania powinny mieć odpowiednią amortyzację i ważne aby stabilizowały stopę. 

 

Buty do biegania Nike Air Zoom Pegasus różowe 2017
Materiały prasowe

3. Playlista do biegania to już bardzo indywidualna sprawa. Co prawda dostępne są gotowe listy utworów wybrane specjalnie dla biegaczy, ale warto wybrać utwory, które lubimy, aby się nie nudzić. Jak wiadomo bieganie na dłuższe dystanse może być monotonne.

4. Strój sportowy dla biegacza musi być przede wszystkim wygodny i dostosowany do pory roku. Latem można biegać w topie sportowym i legginsach, a zimą warto zainwestować w kurtkę, rękawiczki oraz opaskę na głowę. 

Bieganie
© harbucks/Adobe Stock

5. Ważnym elementem aktywności sportowych jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Jeśli nie chcesz produkować dodatkowych ilości plastiku warto wybrać butelkę wielorazowego użytku. Przykładem mogą być butelki Dafi z filtrem, które pozwalają na używanie wody z kranu. Butelka idealnie sprawdzi się też na siłowni i podczas podróży. To idealne rozwiązanie dla aktywnych.

Butelka Dafi
Mat. prasowe

Zobacz także
człowiek biegnie z psem na smyczy

Bieganie z psem na smyczy, czyli na czym polega canicross i jak zacząć trenować?

Biegasz i nie chudniesz? Wypróbuj bieganie interwałowe

 

Bieganie zimą
© pressmaster/Fotolia.com
Styl życia
Bieganie latem, zimą i w deszczu – trudne warunki to nie przeszkoda
Do biegania latem, zimą i w deszczu trzeba mieć odzież termoaktywną i buty zapewniające nodze komfort pod względem temperatury. Latem lepiej wybrać przewiewne obuwie, zimą – grubsze i z dużym bieżnikiem, a do biegania w deszczu założyć buty, których nie szkoda zniszczyć.

Do biegania latem, zimą i w deszczu trzeba mieć odzież termoaktywną i buty zapewniające nodze komfort pod względem temperatury. Latem lepiej wybrać przewiewne obuwie, zimą – grubsze i z dużym bieżnikiem, a do biegania w deszczu założyć buty, których nie szkoda zniszczyć.   Mówi się, że nie ma złej pogody do biegania, może być tylko zły strój. Aby komfortowo biegać w trudnych warunkach atmosferycznych trzeba dobrać strój termoaktywny dostosowany do pory roku. Biegając w deszczu, trzeba zabezpieczyć zabrany ze sobą telefon i sprzęt elektroniczny. Najlepiej zrobić to poprzez użycie specjalnego pokrowca lub przynajmniej woreczka foliowego. Wygodne są woreczki strunowe, z których telefon nie wysunie się podczas ruchu. Jeśli używa się elektronicznego pulsometru, przed bieganiem w deszczu trzeba sprawdzić w instrukcji, czy jest on wodoodporny. Bieganie latem: jak uchronić się przed udarem słonecznym i otarciami? Przy bieganiu latem szczególnie ważne jest panowanie nad temperaturą ciała, by uniknąć udaru słonecznego. Jego objawy to m.in. nagłe zmęczenie, ból, zawroty głowy i nudności.   Przede wszystkim trzeba unikać biegania w pełnym słońcu. O wiele lepiej trenować wczesnym rankiem, np. między godz. 5. a 6., lub późnym wieczorem , gdy słońce zachodzi, np. ok. godz. 20. Warto też chłodzić się, polewając ciało wodą w trakcie biegu.   Latem nie potrzeba też tak dużej rozgrzewki , wystarczy zaledwie 5 minut, a w upalne dni bieg powinien być krótszy niż zwykle. Najlepiej ograniczyć wysiłek poprzez połączenie biegu z szybkim marszem, uprawiając marszobieg . Polega on na bieganiu i maszerowaniu na zmianę przez cały trening.   Oprócz tego ważne jest nawadnianie podczas treningu. Podczas biegania w lecie organizm o wiele...

Bieganie w wakacje
© nd3000/Adobe Stock
Styl życia
Jak zacząć przygodę z bieganiem podczas wakacji?
Bieganie jest popularną i zarazem jedną z najłatwiejszych form aktywności fizycznej. Lista zalet wynikających z biegania jest długa, a mimo tego wielu osobom jest trudno rozpocząć regularną przygodę z tą dyscypliną. Między innymi ze względu na korzystną aurę, wakacje są dobrym czasem na to, by się przełamać i zacząć systematycznie biegać.

Bieganie jest popularną i zarazem jedną z najłatwiejszych form aktywności fizycznej. Lista zalet wynikających z biegania jest długa, a mimo tego wielu osobom jest trudno rozpocząć regularną przygodę z tą dyscypliną. Między innymi ze względu na korzystną aurę, wakacje są dobrym czasem na to, by się przełamać i zacząć systematycznie biegać.   Najczęstszą przeszkodą w rozpoczęciu biegania jest brak jasno określonego celu. Bez niego motywacja co ćwiczeń spada, a to zazwyczaj przekłada się na odpuszczanie treningów, a następnie ich zaprzestanie. Wakacje – najlepszy czas na bieganie Cele biegowe mogą być różne. Dla jednych motywacją będzie zrzucenie wagi w określonym czasie, dla innych pokonanie założonej wcześniej bariery kilometrów w tygodniu czy miesiącu. Najważniejsze jest to, aby wyznaczony cel był możliwy do osiągnięcia i aby osoba ćwicząca mogła na bieżąco kontrolować swoje postępy .   Kolejną istotną kwestią dla początkującego biegacza jest dobranie planu treningowego, przy pomocy którego będzie mógł on zrealizować swój cel. Samodzielne stworzenie takiego planu jest trudne i dlatego najlepiej skorzystać z pomocy trenera lub znajomego, który jest doświadczonym biegaczem . Odpowiedni plan treningowy nie tylko będzie pomocny w realizacji założeń, ale również zminimalizuje ryzyko przeciążenia organizmu lub odniesienia kontuzji.   Okres wakacyjny powinien ułatwić rozpoczęcie przygody z bieganiem nie tylko dlatego, że warunki pogodowe temu sprzyjają. Innymi argumentami są: możliwość nawiązania nowych znajomości, duża liczba zawodów biegowych , w których można wziąć udział, mało powodów do wymówek (dzień jest długi, więc łatwiej zaplanować treningi). Jak przygotować się do treningów...

Jak przygotować się i jak rozpocząć bieganie w terenie?
© harbucks/Adobe Stock
Styl życia
Bieganie w terenie - przygotowanie, ubiór i wybór tras
Bieganie w terenie, czyli tzw. trial running, można uznać za bardziej ekstremalną formę biegu. Tę formę aktywności fizycznej najprościej można określić jako: bieganie w zróżnicowanych terenach poza miastem. Z uwagi na częste zmiany tras oraz ich trudność, każdy kto planuje rozpoczęcie biegania w terenie powinien specjalnie się do tego odpowiednio przygotować.

Bieganie w terenie, czyli tzw. trial running, można uznać za bardziej ekstremalną formę biegu. Tę formę aktywności fizycznej najprościej można określić jako: bieganie w zróżnicowanych terenach poza miastem. Z uwagi na częste zmiany tras oraz ich trudność, każdy kto planuje rozpoczęcie biegania w terenie powinien specjalnie się do tego odpowiednio przygotować.   Wiele osób postrzega bieganie jako nudną aktywność fizyczną. Między innymi dlatego niektórzy w ogóle nie chcą słyszeć o rozpoczęciu uprawiania tej dyscypliny. Bieganie w terenie pozwala na pokonywanie różnorodnych tras, dzięki czemu można uniknąć monotonii. Przygotowanie osób początkujących do biegania w terenie Osoby, które chcą rozpocząć przygodę z bieganiem w terenie powinny poznać podstawowe zasady właściwego przygotowania do tego rodzaju aktywności fizycznej. W pierwszej kolejności należy zadbać o obuwie do biegania po zróżnicowanym terenie. Najlepiej sprawdzą się klasyczne buty biegowe z grubą podeszwą i wyraźnym bieżnikiem, który poprawi stabilność i przyczepność podczas przebieżek. Do nich warto dokupić tzw. stuptuty biegowe, czyli ochraniacze zapobiegające wpadaniu do butów kamieni czy piachu.   Jeśli chodzi o odzież, to osoby początkujące nie muszą mieć specjalnych strojów. Wystarczą zwykłe ubrania do biegania . Konieczne jest jednak zamontowanie w widocznych miejscach elementów odblaskowych.   Bieganie w terenie często wiąże się z pokonywaniem nieznanych tras. Aby zminimalizować ryzyko zagubienia się, trzeba dobrze zaplanować wcześniej jej długość w odniesieniu do swoich możliwości. Ponadto przydatna może być mapa lub inna aplikacja w telefonie, która pozwoli na regularne kontrolowanie swojego położenia. Korzyści wynikające z biegania w terenie...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner