Party Stories
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Sanah
Paulina Sykut-Jeżyna w Sopocie
Doda z mężem Emilem Stępniem
Jerzy Owsiak
East News
Newsy

WOŚP 2021 nie będzie taki sam jak zawsze. Jurek Owsiak zdradził nam, co się zmieni w tym roku

WOŚP 2021 nie będzie taki sam jak zawsze. Jurek Owsiak zdradził nam, co się zmieni w tym roku

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy miała zagrać jak co roku: na początku stycznia. Jednak koronawirus nie odpuszcza i miesza nawet w przyszłym, 2021 roku. Przed nami „narodowa kwarantanna”, która potrwa do 17 stycznia. Nowe obostrzenia, w tym zamknięcie galerii handlowych, a przede wszystkim zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób, postawiły Jerzego Owsiaka (67) przed trudną decyzją: co z 29. Finałem WOŚP, zaplanowanym na 10 stycznia?

– Jesteśmy tak skonstruowani, że wszystkie przeciwności bierzemy na klatę i natychmiast szukamy dobrych rozwiązań – mówi „Party” Owsiak, który błyskawicznie przeniósł Finał na 31 stycznia.

Jak będzie wyglądał ten dzień, co po latach mówią o ojcu dorosłe już córki Owsiaka i jak on sam poradził sobie z covidem?

 

Jurku, jak twoje zdrowie?

O, już jest! Ale oboje z żoną musieliśmy przeleżeć w domu trzy tygodnie z powodu koronawirusa. Pomagali nam, na szczęście, przyjaciele, rodzina, a nawet sąsiedzi. Bo wiesz, nie myślisz o takich rzeczach, ale potem pojawia się problem, kto np. wyrzuci nam śmieci.

Rozumiem, że odzyskałeś siły na 29. Finał WOŚP?

W tym roku mamy pracy, że ho, ho! Zawsze coś takiego zdarzy się przed Finałem, że staję do walki w pełnej gotowości. Pamiętam, jak kilkanaście lat temu, kiedy Polskę nawiedziły powodzie, zmieniliśmy termin naszego Najpiękniejszego Festiwalu Świata. Impreza się odbyła, mało tego! Nowy termin okazał się bardzo, bardzo dobry. 31 stycznia zbieramy pieniądze dla dzieciaków na laryngologii, otolaryngologii i na diagnostykę głowy. Graliśmy na ten cel 13 lat temu i od tego czasu oddziały dziecięce nie dostały nowego sprzętu, a stary się już zużył. Chodzi nam o zakup nowego technologicznie sprzętu z najwyższej półki do endoskopii, RTG i USG.

WOŚP zbiera ogromne sumy, z roku na rok coraz większe. Nie boisz się, że w tym roku rekordu nie będzie?

W ostatnim roku zebraliśmy około 186 mln złotych, ale ja dobrze wiem, że dziś ludzie mają mniej pieniędzy. To dla wszystkich trudny czas. Ale nawet przed pandemią tak w głębi serca czułem, by nie mówić o rekordach, bo jak go nie pobijemy, to co? Mamy spakować manatki? W sporcie jest podobnie – jak przybiegniesz czwarty, to tylko sekundy dzielą cię od pierwszego miejsca. My zbieramy już tak wielkie sumy, że rekord schodzi na dalszy plan.

W ubiegłym roku mieliście ponad 1700 sztabów, dziś jest ich mniej, bo 1362. Dlaczego?

W poprzednich latach organizowaliśmy je w szkołach, które teraz nie funkcjonują. Ale na ten Finał mamy aż 79 sztabów za granicą i internet, który daje ogromną moc i z którego czerpiemy garściami. Na ponad miesiąc przed Finałem zebraliśmy tą drogą przeszło 1,4 mln złotych, a 120 tys. puszek dla wolontariuszy rozjechało się po świecie.

Zabezpieczyliście swoich wolontariuszy?

Każdy sztab dostanie od nas maseczki i płyny dezynfekujące, które mamy od sponsorów. Rekomendujemy używanie rękawiczek gumowych. Dystans też będzie zachowany, wystarczy, że wolontariusz wyciągnie ramię z puszką.

Gdzie będzie centrum dowodzenia?

Stawiamy namiot pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie i tam będzie serce operacji. Już w czwartek wszyscy uczestnicy WOŚP przejdą testy na koronawirusa i nikt, kto otrzyma wynik pozytywny, do tego namiotu nie będzie mógł wejść. Mamy tzw. szybkie testy, które dają wynik po 10–15 minutach i mają skuteczność na poziomie 70–85 proc. Centrum Zdrowia Dziecka zobowiązało się, że jeśli ktoś otrzyma u nas wynik pozytywny, to ma gwarancję, że u nich zrobi jeszcze dokładniejszy test.

Możemy liczyć na koncerty podczas Finału?

Nie będzie koncertu ze sceną i tłumem ludzi, ale zapraszamy do spacerów w rozproszeniu i patrzenia na telebim, gdzie będziemy transmitować granie, do którego zgłosili się takie wspaniałe zespoły i wykonawcy jak: Dżem, Organek, Kwiat Jabłoni, Ania Rusowicz. Zaczynamy nadawać na żywo w sobotę od godziny 21, gramy przez całą noc i kolejny, niedzielny dzień.

Będziesz spał tej nocy?

(śmiech) Pewnie przytulę się na chwilę do poduszki i od rana w niedzielę wrócę do sztabu.

Gdzie obejrzę relację WOŚP, jeśli nie mieszkam w Warszawie?

W TTV, TVN, TVN24 i na Onecie oraz kanałach WOŚP w mediach społecznościowych. Gdzieś na pewno nas dorwiecie, nawet z Tajlandii, Cypru, Tanzanii czy Meksyku.

Co odpowiadasz młodym ludziom, którzy piszą do ciebie: „chcę mieć takiego dziadka”, „chcę mieć takiego ojca”.

„Oj, spokojnie! Widzicie mnie tylko na scenie i w telewizji, a ja ideałem nie jestem. Macie swoich rodziców i dziadków i oni was kochają”.

Córki poszły w twoje ślady?

Młodsza Ewa uczyła się w Londynie, ale dwa lata temu wróciła do Polski i teraz pracuje w Instytucie Chopina, zajmuje się menedżerowaniem, bo jej świat to muzyka i sztuka. Natomiast starsza Ola sprzedała restaurację i pracuje teraz jako trenerka fitnessu. Nie jest to obecnie najłatwiejszy zawód, bo kluby sportowe mogą funkcjonować tylko na restrykcyjnych zasadach. Do tego Ola ma dwójkę dzieci, więc razem z moją żoną Dzidzią staramy się pomagać.

Córki Jurka Owsiaka

Jakie są twoje wnuczki?

Maja jest w drugiej klasie licealnej, a Zuzia w trzeciej w szkole podstawowej. Mamy spokój z prezentami, bo kochają czytać.

Idealistki po dziadku?

Ola jest wegetarianką, a Ewa weganką. Niedawno Maja oświadczyła, że też chce przejść na wegetarianizm. Nasze dzieci zawsze miały wolność w takich tematach. Razem z żoną staraliśmy się im dobrze pokazywać świat.

Dziś chyba o to trudniej?

Nieprawda. Im bardziej świat jest skomplikowany, tym łatwiej o nim z dziećmi dyskutować. One są bardzo świadome, może dzięki potędze internetu. Zauważ, że Greta Thunberg, dziewczynka w wieku mojej Mai, jest aktywistką i zajmuje się globalnym ociepleniem i ekologią. Rozmawiam więc z wnuczkami o wszystkim, czy to kiedy jedziemy samochodem, czy kiedy wspólnie oglądamy programy Jamiego Olivera o gotowaniu.

Jak wychować niezależne, silne dzieci?

Kiedy dziś rozmawiam z córkami, to mają do mnie sporo zarzutów, np. mówią, że nie poświęcałem im wystarczająco dużo czasu. Mnie się wydawało, że się starałem, ale to pewnie one mają rację. Nigdy też nie
chciałem, by moje dzieci przeżywały to, co ja kiedyś z moim tatą. Ojciec nie dopuszczał mnie do dyskusji i nie mógł zrozumieć, dlaczego noszę długie włosy, uważał to za totalne świrowanie. Obdarzaliśmy z żoną dzieci zaufaniem, oczywiście bojąc się o wszystko, co może się im przydarzyć. Wciąż się o nie martwimy.

Ta troska nigdy nie mija?

Ostatnio, gdy przypomniałem córce: „Pamiętaj, żebyś drzwi zamknęła”, odpowiedziała: „A co, wy za dziecko mnie macie?”. Ta troska siedzi głęboko w rodzicach. Zawsze staraliśmy się traktować dzieci po partnersku. Może to wyświechtane słowo, ale u nas się sprawdzało. Tak samo było w WOŚP. Podczas pierwszego Finału, kiedy zbieraliśmy pieniądze do worków foliowych, ludzie mówili: „Ale Jurek, trzeba jakieś metalowe puszki zorganizować, jakieś kłódki założyć”. A ja nie byłem przekonany: „Przecież jest tylu wolontariuszy, po co ja będę teraz kłódki kombinował, jak to tyle kasy kosztuje?”. Od 28 lat zbieramy pieniądze do puszek tekturowych i ten system się sprawdza.

Jurek Owsiak - na co zbiera WOŚP w 2020?

Marina Łuczenko-Szczęsna i Wojciech Szczęsny przekazali na WOŚP ponad 40 000 zł
Instagram
Newsy
Wojciech Szczęsny i Marina Łuczenko przekazali na WOŚP ogromną sumę! Co wylicytowali?
Wojciech Szczęsny i Marina Łuczenko przekazali na WOŚP ogromną sumę! Co wylicytowali?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to nie tylko jednodniowy finał, podczas którego zbierane są pieniądze do puszek przez wolontariuszy ale również całe mnóstwo licytacji, na których gwiazdy wystawiają cenne gadżety. Znani pomagają nie tylko przeznaczając swoje cenne przedmioty na cele WOŚP ale również licytując aukcje. Takim sposobem Wojciech Szczęsny i Marina Łuczenko-Szczęsna przekazali Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy aż 40 tysięcy złotych!  To najlepiej wydane pieniążki! - napisał bramkarz Co wylicytowali?  Zobacz także:  Oto najpopularniejsze aukcje WOŚP 2020! Medal Tokarczuk na razie droższy niż spotkanie z Lewandowskimi Wojciech Szczęsny i Marina Łuczenko-Szczęsna wsparli WOŚP Znani uwielbiają włączać się w coroczną akcję Jurka Owsiaka i chętnie integrują się w celu zbierania pieniędzy na sprzęty dla chorych dzieci. Wojciech Szczęsny pochwalił się na Instagramie, że w tym roku udało mu się wesprzeć WOŚP, przekazując aż 40 000 zł! Bramkarz Juventusu nie wrzucił ich jednak do puszki, ale wygrał licytację z projektem domu. Ostateczna kwota za jaką wylicytował usługę to 40 099 zł: Dziękuję @karpielsteindel.architektura za wspieranie @fundacjawosp ❤️ i wystawienie na licytację swojej pracy! Dla mnie i @marina_official to najlepiej wydane pieniążki. Zachęcam wszystkich aby wspierać, jak co roku Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Do końca świata i o jeden dzień dłużej ❤️ Wow! Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy podczas niedzielnego finału zebrała ponad 115 milionów złotych! Jednak ostateczną kwotę poznamy dopiero 8 marca. Trzymamy kciuki za kolejny rekord!  Zobacz także:  Jurek Owsiak prosi oddział o zmianę celu zbiórki! Zaskakująca decyzja tuż przed finałem WOŚP 2020 Marina...

Jurek Owsiak - na co zbiera WOŚP w 2020?
Newsy
Na co zbiera pieniądze Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2020? Wiemy!
Na co zbiera pieniądze Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2020? Wiemy!

28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przed nami!  W całej Polsce, ale zarówno i wielu krajach europejskich i pozaeuropejskich, zbierane są dziś pieniądze na rzecz fundacji Jurka Owsiaka! Na jaki cel zostaną przekazane? Poznajcie dokładne szczegóły i dowiedzcie się, na co zbierane są pieniądze w tym roku! Zobacz także :  Najlepsze gwiazdorskie aukcje dla WOŚP: Joanna Przetakiewicz, prezydencka para, Kuba Błaszczykowski... Jessica Mercedes najhojniejsza? Na co zbiera WOŚP 2020? WOŚP w tym roku zbiera na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci, potrzebujących różnego rodzaju operacji.  Wybór tematu Finału to sprawa, nad którą zawsze pochylamy się długo i w szerokim gronie, konsultując z wybitnymi specjalistami z dziedziny medycyny. Temat, który wybraliśmy na 28. Finał dotyczy niezwykle istotnego, a nieco zapomnianego obszaru w polskiej służbie zdrowia. Widzimy to w dziesiątkach próśb o wsparcie, jakie dostajemy ze szpitali w całej Polsce. Mamy nadzieję, że Polacy po raz kolejny nam zaufają i że wspólnie zbierzemy środki, które pozwolą nam poprawić funkcjonowanie w kolejnej dziedzinie polskiej medycyny" – powiedział jakiś czas temu Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP. Ale to nie wszystko! Zarząd fundacji, w związku z tragicznymi pożarami w Australii, podjął decyzję, że część pieniędzy ze zbiórek będzie przekazana na rzecz walki z żywiołem oraz dla ofiar: Jesteśmy z Wami i myślimy o Was! Podczas 28. Finału WOŚP będziemy chcieli bardzo, bardzo mocno Was uściskać od wszystkich, którzy razem z nami grają i zwrócić uwagę na Waszą sytuację. Fundacja to miliony Polaków nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Finał to dzień, w którym solidaryzujemy się wszyscy, aby...

Córki Jurka Owsiaka
Newsy
Jurka Owsiaka wspiera na co dzień aż pięć kobiet! Kim są jego dorosłe córki i wnuczki? 
Dzieci i rodzina Jurka Owsiaka!

Jurek Owsiak przed finałem WOŚP opowiedział nam o swojej rodzinie. Wspiera go aż pięć kobiet. Przede wszystkim żona Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, która razem z Jurkiem pracuje dla Fundacji organizującej WOŚP; jest jej współorganizatorką. Para jest razem od blisko czterdziestu lat. Jurek Owsiak ma też dwie dorosłe już córki, które poszły swoja drogą, inną niż tata. " Młodsza Ewa uczyła się w Londynie. Ale już wróciła dwa lata temu do Polski i teraz pracuje w Instytucie Chopina, zajmuje się menadżerowaniem, bo jej świat to muzyka i sztuka. Natomiast starsza Ola sprzedała niedawno restaurację i pracuje jako trenerka fitness . Nie jest to obecnie najłatwiejszy zawód, bo kluby sportowe mogą teraz funkcjonować tylko na bardzo restrykcyjnych zasadach . Do tego Ola ma dwójkę dzieci, więc razem z moją żoną "Dzidzią " staramy się jej pomagać", mówi. Aż trudno uwierzyć, że Owsiak ma też dwie całkiem duże wnuczki. Magazynowi "Party" powiedział, że Maja jest już w drugiej klasie licealnej, a Zuzia jest w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Owsiak zdradził także, że jego córki są wegetariankami, a młodsza Ewa nawet jest weganką. Jego starsza wnuczka też niedawno postanowiła podążać tą drogą i również została wegetarianką. Jurek jest z niech bardzo dumny i podkreśla, że wychowując j, zawsze starał się dużo rozmawiać. Twierdzi, że im świat staje się bardziej skomplikowany, tym łatwiej dyskutować. Jenak nie wszystko zawsze układało się w relacjach Jurka z córkami idealnie. "Kiedy dziś rozmawiam z córkami, to mają do mnie sporo zarzutów, np. mówią, że nie poświęcałem im wystarczająco dużo czasu. Mnie się wydawało, że się starałem, ale to pewnie one mają rację",...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner