Marta Nawrocka od początku swojej prezydenckiej roli aktywnie uczestniczy w wydarzeniach o znaczeniu historycznym i duchowym. Tym razem pojawiła się w Paryżu, by towarzyszyć Polonii podczas symbolicznego powrotu kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej do katedry Notre-Dame.

WIDEO

player placeholder

Powrót duchowego symbolu

W 2019 roku świat obiegły dramatyczne obrazy płonącej katedry Notre-Dame. Ogień strawił znaczną część dachu i wnętrza świątyni, a znajdująca się w niej kopia jasnogórskiego obrazu została wówczas ewakuowana i przeniesiona w bezpieczne miejsce. Przekazany rok wcześniej przez zakon paulinów wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej przez lata czekał na moment, gdy będzie mógł powrócić na swoje miejsce.

Po zakończeniu pięcioletnich prac renowacyjnych, w grudniu 2024 roku Notre-Dame ponownie otworzyła swoje podwoje. W sobotę, 8 listopada kopia obrazu wróciła do Kaplicy Polskiej. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, której przewodniczył arcybiskup Tadeusz Wojda SAC, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Zobacz także:

Hierarcha podkreślił, że to miejsce pozostaje ważnym punktem duchowego spotkania dla Polonii i pielgrzymów odwiedzających Paryż:

Nadal chcemy modlić się tutaj i przywoływać opiekę Matki Bożej. To część naszej ojczyzny, duchowy most między Paryżem a Jasną Górą– mówił.

Stylowa obecność pierwszej damy

Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć pierwszej damy, Marty Nawrockiej. Żona prezydenta Karola Nawrockiego uczestniczyła w modlitwie w Kaplicy Polskiej i rozmawiała z duchownymi, w tym z arcybiskupem Wojdą.

Na tę uroczystość wybrała stonowaną, ale wyrazistą stylizację. Miała na sobie fioletową pelerynę o klasycznym kroju, do której dobrała czarny beret i eleganckie rękawiczki. Jej strój doskonale wpisał się w powagę i uroczysty charakter wydarzenia, przyciągając uwagę zgromadzonych.

Dziś paryska Katedra Notre-Dame przybrała biało-czerwone barwy . W sercu Francji odbyła się uroczysta inauguracja Kaplicy Polskiej i ponowne wprowadzenie Ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz ocalał z tragicznego pożaru, który miał miejsce w 2019 roku. Była to również dobra okazja, by porozmawiać z Polakami mieszkającymi we 🇫🇷 Takie spotkania za granicą są dla mnie zawsze wyjątkowo miłe i ważne 🇵🇱- poinformowała Marta Nawrocka za pośrednictwem social mediów.

Zobacz także:

Marta Nawrocka
Marta Nawrocka fot. https://www.prezydent.pl/
Marta Nawrocka
Marta Nawrocka fot. https://www.prezydent.pl/