Tomasz Komenda
East News

Tomasz Komenda walczy o wielkie odszkodowanie - aż 19 mln złotych! Dlaczego wciąż czeka na wyrok sądu?

Tomasz Komenda
East News

Tomasz Komenda wyszedł na wolność ponad dwa lata temu, ale wciąż czeka na odszkodowanie od państwa. Mężczyzna spędził w więzieniu 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił (został skazany na 25 lat). Dzięki wszczęciu śledztwa na nowo Komenda został uniewinniony. Jego dramatyczna historia stała się inspiracją dla twórców filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Na jakim etapie jest sprawa związana z odszkodowaniem dla Tomasza? W "Dzień Dobry TVN" opowiedział o tym jego pełnomocnik, profesor Zbigniew Ćwiąkalski. 

Czy Tomasz Komenda dostał już odszkodowanie? 

Tomasz Komenda i jego prawnicy walczą o 19 mln odszkodowania i zadośćuczynienia za 18 lat niesłusznie spędzonych w w więzieniu. Skąd taka kwota? Część to odszkodowanie (około miliona złotych), a część zadośćuczynienie (1 mln za każdy rok w więzieniu):

Trzeba oddzielić zadośćuczynienie i odszkodowanie. Odszkodowanie należy się za to, co mógł zarobić Tomasz Komenda pracując 18 lat i zarabiając. A 18 mln, czyli po milionie za każdy rok, to są krzywdy, jakich doznał przebywając w więzieniu - fizyczne, moralne, psychiczne - tłumaczył Ćwiąkalski w DDTVN.

Na jakim etapie jest postępowanie? Prawnik wyjaśnił, że wszystko zmierza ku temu, by sąd przyznał w końcu odszkodowanie Tomkowi - do tego są jednak potrzebne opinie biegłych - te między sobą się różnią:

Postępowanie w Opolu zmierza, żeby sąd mu przyznał takie odszkodowanie. Dlatego były potrzebne opinie biegłych - psychologiczne, psychiatryczne... To zadecyduje, jaką sąd kwotę przyzna. [...] Czekamy na jedną opinię, zwrócono się do nas, jako do pełnomocników Tomasza Komendy, żeby zasygnalizować, których biegłych chcemy dopytać na rozprawie, bo widzimy różnice między opiniami

Dlaczego trwa to tak długo? Ćwiąkalski wyznaje, że gdyby nie koronawirus, wyrok pierwszej instancji na pewno by już zapadł:

Gdyby nie koronawirus, sprawa już by się skończyła. Myślę, że w pierwszej instancji skończy się jeszcze w tym roku. 

Na koniec prawnik dodał:

Żadne odszkodowanie nie jest za duże, uwzględniając utratę najlepszego okresu w życiu.

Zobacz także: Życie od nowa Tomasza Komendy. Czy wstrząsająca historia będzie miała swój szczęśliwy koniec?

Tomasz Komenda czeka na pieniądze od państwa. Niedawno zaczął nowe życie - zaręczył się, czeka na syna, w przyszłym roku chce wziąć ślub. 

Tomasz Komenda - życie od nowa
EastNews

Tomasz Komenda domaga się 19 mln odszkodowania od państwa. 

Tomasz Komenda w szarej marynarce
East News

 

Więcej na temat Tomasz Komenda
Przeładuj

Rafał Brzozowski rzeczywiście romansował z Izabellą Krzan? Gwiazdor TVP odniósł się do sensacyjnych spekulacji

zobacz 01:03