Party Stories
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
East News
Newsy

Koronawirus w Polsce. Wirusolog: "Ta data jest kluczowa - od niej zależy, czy i kiedy pojedziemy na wakacje!"

Kiedy będziemy mogli wyjechać na wakacje czy pójść na zakupy do galerii handlowych? To wszystko zależy od tej daty!

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, jednak w dalszym ciągu cały świat walczy z pandemią koronawirusa. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i na ten moment każdy zastanawia się, czy można w ogóle w tym roku planować urlop. Znany wirusolog prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z "Fakt24" poinformował o dacie, która będzie kluczowa podczas walki z koronawirusem. Od tego zależy czy wybierzemy się na zagraniczne wakacje i będziemy mogli korzystać z wielu atrakcji.

Zobacz także: Jaka będzie majówka 2020? Czy można bezpiecznie wyjechać na długi weekend?

Mycie rąk to nie wszystko. Jak skutecznie chronić się przed koronawirusem?

Kiedy kolejne etapy "odmrażania gospodarki"? Czy wyjedziemy w tym roku na wakacje? Wszystko zależy od tej daty!

W dalszym ciągu obowiązuje nas szereg restrykcji, które nałożył polski rząd w celu zminimalizowania ryzyka zachorowań. Już od kilku tygodni zamknięte są lokale usługowe i gastronomiczne, placówki oświatowe i kulturalne oraz miejsca rozrywki. Połączenia zagraniczne w dalszym ciągu nie zostały wznowione, a galerie handlowe wciąż są nieczynne. Kiedy możemy się spodziewać, że w końcu udamy się na większe zakupy do centrum handlowego czy zjemy obiad w restauracji? I najważniejsze pytanie, które zadaje sobie wielu Polaków - czy w tym roku można w ogóle zaplanować urlop?

Znany wirusolog prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z "Fakt24" poinformował, że wszystko zacznie się wyjaśniać po 5 dniach od osiągnięcia szczytu zachorowań. 

Jeżeli nie będzie skoku zachorowań 5 dni po osiągnięciu najwyższej liczby zachorowań w Polsce, możemy myśleć optymistycznie i zastanawiać się nad dalszymi krokami dotyczącymi gospodarki. Jeżeli skok zachorowań będzie, to znaczy, że musimy jeszcze trochę poczekać - mówi prof. Włodzimierz Gut dla Fakt24.

W dalszej części rozmowy z "Fakt24" profesor wyjaśnił, że niestety nie poznamy konkretnych dat dotyczących luzowania obostrzeń. Wszystko zależy od dynamiki sytuacji.

Rząd wprowadzi je wtedy, kiedy będzie można sobie na to pozwolić. Zdecyduje o tym sytuacja. Trwa dyskusja, co jest ważniejsze, epidemiologia, czy gospodarka. Ważne jest, żeby te dwa elementy zrównoważyć, aby osiągnąć to, co nazywamy w teorii gier minimaxem, czyli maksimum korzyści przy minimum strat - wyjaśnił profesor w rozmowie z Fakt24

Niestety wirusolog stwierdził także, że o wakacjach powinniśmy myśleć na końcu, po ok. czterech miesiącach od momentu osiągnięcia szczytu pandemii koronawirusa w Polsce.

Jeżeli w Polsce utrzyma się taka sytuacja, jak w Austrii, czy w Szwajcarii, czyli liczba nowych przypadków będzie spadać i nie będzie napływu chorych z zewnątrz, to cztery miesiące od momentu szczytu będą potrzebne na to, żeby wrócić do sytuacji, kiedy zagrożenie przestaje być istotnym elementem w dalszych działaniach

Wygląda więc na to, że bezpieczny, wakacyjny wyjazd w tym roku nie będzie możliwy. 

East News

Musimy pamiętać także, że w dalszym ciągu obowiązuje nas nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Minister Szumowski podczas konferencji podkreślił, że obowiązek zostanie zniesiony dopiero gdy powstanie szczepionka. 

East News

W dalszym ciągu nie wiadomo też, kiedy zostaną otwarte galerie handlowe. Wszystko zależy od ilości zachorowań.

East News

 

East News
Newsy
Maseczki będziemy nosić aż do czasu szczepionki. Jak je nosić poprawnie, żeby chroniły? Które są najlepsze?
Najlepsze maseczki na twarz, które chronią najbardziej? Maseczki: jak nosić poprawnie maseczkę? Maseczki na twarz - jak nosić?

Od czwartku 16. kwietnia w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Z tego względu najlepiej jest zaopatrzyć się w maseczki ochronne. Jednak jakie sprawdzą się najlepiej i będą najskuteczniej chroniły nas przed koronawirusem ? Sprawdźcie na jaką się zdecydować.  Zobacz także:   Szczegóły "odmrażania" gospodarki: kiedy otworzą zakłady fryzjerskie i galerie handlowe? Jaka maseczka ochronna sprawdzi się najlepiej? Podczas wczorajszej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że obowiązek noszenia maseczek zostanie zniesiony dopiero wtedy, kiedy pojawi się szczepionka na koronawirusa. Do tego czasu będziemy musieli przyzwyczaić się do zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.  Musimy nauczyć się żyć z epidemią przez najbliższy czas. Przez najbliższy rok, albo nawet dwa. Jedyną datą, która jest pewna to pojawienie się szczepionki i leków. [...] Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii. Powrót do pełnej normalności będzie, kiedy zniknie epidemia - powiedział minister Szumowski. Jeżeli zatem będziemy musieli przyzwyczaić się przez najbliższe miesiące do noszenia maseczek, to warto zaopatrzyć się takie, które będą nas skutecznie chronić. Do wyboru mamy maseczki jednorazowe, wielorazowe, z filtrem czy bawełniane. Która zatem sprawdzi się najlepiej?  Najskuteczniejsze są profesjonalne maseczki ochronne wielokrotnego użytku, które są wyposażone w specjalny filtr, zatrzymujący aż 99 procent wirusów i bakterii. W tym przypadku musimy jednak liczyć się z wysoką ceną i regularną wymianą filtra. Jednak dobrą ochronę mogą zapewnić nam także chirurgiczne maseczki jednorazowe, która składają się z trzech warstw włókniny i dają filtrację na poziomie 98 procent. ...

East News
Newsy
Galerie handlowe będą otwarte szybciej niż zakładano? Wyciekł plan, który może wejść w życie!
Galerie handlowe będą otwarte szybciej niż zakładano? Wyciekł plan, który może wejść w życie!

Czy możemy liczyć na to, że galerie handlowe zostaną szybciej otwarte niż zakłada to rządowy projekt "odmrażania gospodarki"? Jak dowiedział się "Fakt", część ministrów chciała, aby już od poniedziałku ruszyły centra handlowe, jednak na to nie wyraził zgody minister zdrowia. Czy jest jednak szansa, że już wkrótce wybierzemy się na zakupy odzieżowe czy obuwnicze? Sprawdźcie szczegóły! Zobacz także:  Szczyt pandemii koronawirusa w Polsce nastąpi później niż w kwietniu! Naukowcy nie mają wątpliwości - wyznaczyli nową datę Czy galerie handlowe zostaną otworzone szybciej niż zakładano?  Od poniedziałku 20 kwietnia w Polsce został wprowadzony w życie I etap "odmrażania gospodarki". Dzięki temu możemy wychodzić do parków czy lasów, zwiększono także liczbę osób, przebywających w sklepach spożywczych i wielkopowierzchniowych. Jednak w dalszym ciągu nie możemy zrobić zakupów w galeriach handlowych. Polski rząd przewidział otwarcie tych punktów dopiero w przedostatnim etapie, co może nastąpić dopiero za kilka tygodni.  Jednak jak dowiedział się "Fakt" ten punkt poróżnił nieco rządzących. Według niektórych ministrów galerie handlowe powinny zostać już otwarte, aby pobudzić gospodarkę do życia.  Były plany, by pozwolić im działać w pełnym zakresie już od poniedziałku. Ale na to twardo nie chciał zgodzić się minister zdrowia – mówi informator "Faktu" z kręgów rządowych Jednak według informacji "Faktu", w dalszym ciągu wśród rządzących trwa spór o to, aby przyspieszyć etap otworzenia galerii handlowych. Z tego też względu, by przekonać do tego działania ministra zdrowia, rzekomo padły propozycje nowych obostrzeń. Oprócz...

Lockdown, zakaz handlu w galeriach
East News
Newsy
Pełny lockdown już za kilka dni? Grozi nam godzina policyjna i zakaz przemieszczania
To, co mieliśmy na wiosnę to była łagodna zabawa - mówi w SE.pl prof. Włodzimierz Gut z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny.

Dziś (w sobotę 7 listopada) weszły w życie nowe obostrzenia zwiazane z koronawirusem . Choć nie mówi się jeszcze o pełnym lockdownie, już nie działają m.in. galerie handlowe, a w działających sklepach ograniczono liczbę klientów. Od poniedziałku zamknięte zostaną też niższe klasy szkół podstawowych. Jak mówił ogłaszający tą decyzję premier Mateusz Morawiecki , to ostatni krok przed narodową kwarantanną, czyli pełnym lockdownem. Co to oznacza? Jak twierdzą specjaliści, pełny lockdown grozi nam już w najbliższych dniach. Jak może wyglądać? To, co mieliśmy na wiosnę to była łagodna zabawa - mówi w SE.pl prof. Włodzimierz Gut z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Zobaczcie ten przerażający scenariusz. Zobacz także:  Będzie zakaz spotkań w Boże Narodzenie? Odpowiedź rządu nie pozostawia złudzeń Pełny lockdown - godzina policyjna i zakaz przemieszczania Jak mówił premier Morawiecki, przed nami „arcytrudny czas” i restrykcje są niezbędne.  Chcemy chronić służbę zdrowia, chcemy chronić ludzi. Krok za tą granicą jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown - mówił premier ogłaszając ostatnie restrykcje. Owa granica to 75 przypoadków koronawirusa na 100 tys. osób. Zdaniem specjalistów, przekroczyć ją możemy bardzo szybko. W czwartek i piątek liczba nowych zakażeń koronawirusem przekroczyła 27 tys. osób na dobę! Rośnie liczba osób zmarłych w związku z Covid-19. W najbliższym tygodniu możemy się więc spodziewać kolejnych decyzji. Jak może wyglądać tzw. narodowa kwarantanna? Jak mówi w SE.pl prof. Gut, mógłby przypominać to, co obserwujemy obecnie w innych krajach europejskich. Np. opuszczanie domów tylko w przypadkach naprawdę niezbędnych, jak...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner