East News

Koronawirus w Polsce. Wirusolog: "Ta data jest kluczowa - od niej zależy, czy i kiedy pojedziemy na wakacje!"

East News

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, jednak w dalszym ciągu cały świat walczy z pandemią koronawirusa. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i na ten moment każdy zastanawia się, czy można w ogóle w tym roku planować urlop. Znany wirusolog prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z "Fakt24" poinformował o dacie, która będzie kluczowa podczas walki z koronawirusem. Od tego zależy czy wybierzemy się na zagraniczne wakacje i będziemy mogli korzystać z wielu atrakcji.

Zobacz także: Jaka będzie majówka 2020? Czy można bezpiecznie wyjechać na długi weekend?

Kiedy kolejne etapy "odmrażania gospodarki"? Czy wyjedziemy w tym roku na wakacje? Wszystko zależy od tej daty!

W dalszym ciągu obowiązuje nas szereg restrykcji, które nałożył polski rząd w celu zminimalizowania ryzyka zachorowań. Już od kilku tygodni zamknięte są lokale usługowe i gastronomiczne, placówki oświatowe i kulturalne oraz miejsca rozrywki. Połączenia zagraniczne w dalszym ciągu nie zostały wznowione, a galerie handlowe wciąż są nieczynne. Kiedy możemy się spodziewać, że w końcu udamy się na większe zakupy do centrum handlowego czy zjemy obiad w restauracji? I najważniejsze pytanie, które zadaje sobie wielu Polaków - czy w tym roku można w ogóle zaplanować urlop?

Znany wirusolog prof. Włodzimierz Gut w rozmowie z "Fakt24" poinformował, że wszystko zacznie się wyjaśniać po 5 dniach od osiągnięcia szczytu zachorowań. 

Jeżeli nie będzie skoku zachorowań 5 dni po osiągnięciu najwyższej liczby zachorowań w Polsce, możemy myśleć optymistycznie i zastanawiać się nad dalszymi krokami dotyczącymi gospodarki. Jeżeli skok zachorowań będzie, to znaczy, że musimy jeszcze trochę poczekać - mówi prof. Włodzimierz Gut dla Fakt24.

W dalszej części rozmowy z "Fakt24" profesor wyjaśnił, że niestety nie poznamy konkretnych dat dotyczących luzowania obostrzeń. Wszystko zależy od dynamiki sytuacji.

Rząd wprowadzi je wtedy, kiedy będzie można sobie na to pozwolić. Zdecyduje o tym sytuacja. Trwa dyskusja, co jest ważniejsze, epidemiologia, czy gospodarka. Ważne jest, żeby te dwa elementy zrównoważyć, aby osiągnąć to, co nazywamy w teorii gier minimaxem, czyli maksimum korzyści przy minimum strat - wyjaśnił profesor w rozmowie z Fakt24

Niestety wirusolog stwierdził także, że o wakacjach powinniśmy myśleć na końcu, po ok. czterech miesiącach od momentu osiągnięcia szczytu pandemii koronawirusa w Polsce.

Jeżeli w Polsce utrzyma się taka sytuacja, jak w Austrii, czy w Szwajcarii, czyli liczba nowych przypadków będzie spadać i nie będzie napływu chorych z zewnątrz, to cztery miesiące od momentu szczytu będą potrzebne na to, żeby wrócić do sytuacji, kiedy zagrożenie przestaje być istotnym elementem w dalszych działaniach

Wygląda więc na to, że bezpieczny, wakacyjny wyjazd w tym roku nie będzie możliwy. 

East News

Musimy pamiętać także, że w dalszym ciągu obowiązuje nas nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Minister Szumowski podczas konferencji podkreślił, że obowiązek zostanie zniesiony dopiero gdy powstanie szczepionka. 

East News

W dalszym ciągu nie wiadomo też, kiedy zostaną otwarte galerie handlowe. Wszystko zależy od ilości zachorowań.

East News

 

Więcej na temat koronawirus
Przeładuj

Lewandowska, Sienkiewicz, Boruc... Te gwiazdy pokazały swoje brzuchy szybko po porodzie!

zobacz 02:18