Szczepionka
East News

Szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne! Producenci poinformowali o możliwych działaniach niepożądanych

Szczepionka
East News

W środę w Wielkiej Brytanii została dopuszczona do użycia szczepionka przeciwko koronawirusowi, opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech. Jak jednak wynika z materiałów udostępnionych przez producentów, szczepionka może wywoływać skutki uboczne. Jakie działania niepożądane mogą wystąpić? Sprawdźcie szczegóły. 

Zobacz także: Kiedy zaczną się szczepienia na koronawirusa w Polsce?  "Chcemy zaszczepić jak najwięcej Polaków"

Szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne

Cały świat przygotowuje się do masowych szczepień przeciwko koronawirusowi, w tym również Polska. Ostatnio szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, kiedy będą mogły już ruszyć pierwsze szczepienia w naszym kraju.  

Jeżeli szczepionka na COVID-19 trafi do Polski na przełomie grudnia i stycznia, będziemy gotowi w styczniu do rozpoczęcia programu szczepień. - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk  w TVN24. 

Szczepionka firmy Pfizer i BioNTech została już dopuszczona do użycia w Wielkiej Brytanii. Jak informuje TVN24, na stronach internetowych brytyjskiego rządu pojawiły się informacje z ulotki szczepionki na COVID-19, z których możemy dowiedzieć się między innymi o potencjalnych działaniach niepożądanych produktu.

Z opublikowanych informacji wynika, że większość skutków ubocznych jest łagodna lub umiarkowana i trwa nie dłużej niż kilka dni po wykonaniu szczepienia. Zostały wyszczególnione następujące działania niepożądane: 

  • Bardzo częste (występujące częściej niż w przypadku 1 osoby na 10) - ból w miejscu wykonania zastrzyku,  ból głowy, ból mięśni, ból stawów, dreszcze, gorączka, zmęczenie.
  • Częste (poniżej 1 przypadku na 10) - nabrzmienie bądź zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia, nudności.
  • Nieczęste (poniżej 1 przypadku na 100) - powiększone węzły chłonne i złe samopoczucie.

Dodano również, że jeśli skutki uboczne szczepionki takie jak ból czy gorączka będą uciążliwe, to można je zwalczać za pomocą leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Producenci zalecili również, aby kobiety, które będą chciały się zaszczepić, wstrzymały się z decyzją o zajściu w ciążę przez co najmniej dwa miesiące od wykonania zastrzyku. W dalszym ciągu nie wiadomo bowiem, jaki wpływ może mieć szczepionka na kobietę ciężarną. 

Szczepionka
East News

Producenci szczepionki poinformowali o możliwych skutkach ubocznych szczepionki. Do najczęstszych należą: gorączka, ból w miejscu wykonania zastrzyku, ból głowy, ból mięśni, dreszcze, ból stawów i zmęczenie. Działania niepożądane powinny ustąpić po kilku dniach od wykonania szczepienia. 

koronawirus
East News

 

Więcej na temat koronawirus
Przeładuj

Oto hitowe wózki dzieci gwiazd! Najdroższy kosztował 20 tysięcy, najtańszy - niecałe 500 zł!

zobacz 01:40