Szczepionka na koronawirusa jednak będzie obowiązkowa? Eksperci nie mają wątpliwości, że to konieczne
Szczepionka na koronawirusa jednak będzie obowiązkowa? Eksperci nie mają wątpliwości, że to konieczne
Szczepionka na koronawirusa budzi skrajne emocje. Z jednej strony jest jedyną nadzieją na zakończenie pandemii, z drugiej... duża liczba Polaków deklaruje, że nie zamierza się zaszczepić. Tymczasem eksperci nie mają wątpliwości, że masowe szczepienia są niezbędne.
Jak informuje "Rzeczpospolita" jeszcze w tym tygodniu będą "znane wyniki badań bezpieczeństwa szczepionki Pfizera i BioNTech". Co prawda do tej pory rząd deklarował, że szczepienia nie będą obowiązkowe, ale z drugiej strony planuje zakup szczepionek dla wszystkich dorosłych obywateli, o czym poinformował minister zdrowia, Adam Niedzielski.
Co to dla nas oznacza?
Szczepionka na koronawirusa będzie obowiązkowa?
Szczepionki na koronawirusa, które są obecnie w trzeciej fazie badań, według producentów mają ponad 90 proc. skuteczności. To dobra wiadomość, ale co z możliwymi powikłaniami? Tu pojawia się mnóstwo pytań, a dla wielu ludzi obawa przed nimi przewyższa korzyści. Dlatego deklarują, że nie zamierzają się szczepić. Te deklaracje z kolei wywołują obawy ekspertów, którzy sugerują, że szczepienia na koronawirusa powinny być obowiązkowe!
Kiedy ponad połowa Polaków deklaruje, że się nie zaszczepi, musimy pomyśleć o wprowadzeniu obowiązku szczepienia – pisze na Twitterze prof. Krzysztof Simon, specjalista chorób zakaźnych.
Inni eksperci są podobnego zdania. "Rzeczpospolita", powołując się na prof. Marcina Czech, lekarza epidemiologa pisze:
Mamy obowiązkowe szczepienia dzieci, a w obliczu zagrożenia epidemicznego zobligowałbym do szczepień również osoby pełnoletnie. Wobec niepełnej wiedzy społeczeństwa o Covid-19 moglibyśmy rozważyć bardziej rygorystyczne podejście. - mówi były wiceminister zdrowia.
Co na temat szczepień na koronawirusa sądzi minister zdrowia Adam Niedzielski? Mówił o tym w rozmowie z "Super Expressem". Na pewno czeka go trudna decyzja.
Sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo zgodnie z poleceniem premiera Mateusza Morawieckiego kupujemy szczepionki dla wszystkich dorosłych obywateli naszego kraju, czyli dla 31 mln osób. Pracujemy nad koncepcją szczepień. W Europie za szczepienia często odpowiedzialne są samorządy. My nie wybraliśmy jeszcze odpowiedniego modelu szczepienia, ale skłaniamy się do centralnego zarządzania tymi działaniami, przy ewentualnej współpracy z samorządami. Wsparcie będzie po stronie systemów informatycznych. - informuje minister Adam Niedzielski w rozmowie z "Super Expressem".
Jak wiadomo rząd planuje zakup szczepionek dla wszystkich dorosłych Polaków, mimo że wielu ludzi otwarcie deklaruje, że nie zamierza się szczepić. Jakie będą ostateczne decyzje?
Zobacz także: Nieoficjalnie: odmrażanie gospodarki już od 30 listopada! Co ze sklepami i zdalnym nauczaniem?
Szczepionka na koronawirusa wywołuje ogromne emocje. Z jednej strony budzi nadzieję na zakończenie epidemii, a z drugiej strach przez powikłaniami.