East News

Szczepionka na koronawirusa będzie obowiązkowa? Wiemy, kto w pierwszej kolejności ma ją otrzymać!

East News

Epidemia koronawirusa na świecie nadal trwa, a jej zatrzymanie jest trudniejsze niż początkowo zapowiadano. Naukowcy z całego świata pracują nad wynalezieniem szczepionki na COVID-19. Czy po wynalezieniu i wprowadzeniu na rynek szczepionki na koronawirusa będzie ona obowiązkowa w Polsce? Minister Szumowski w rozmowie z wp.pl powiedział wprost, że to „trudne pytanie” i uzasadnił, że:

Wszystko zależy od tego, jaka to będzie szczepionka i jakie będą wyniki testów i efekty badań klinicznych - powiedział minister zdrowia w programie WP "Koronawirus".

A kto w pierwszej kolejności powinien otrzymać szczepionkę na koronawirusa?

Szczepionka na koronawirusa obowiązkowa?

Łukasz Szumowski przyznał, że w pierwszej kolejności szczepionkę na koronoawirusa powinny otrzymać osoby najbardziej narażone na ryzyko zarażenia wirusem SARS-CoV-2:

Można sobie wyobrazić, że w pierwszej kolejności będziemy ją proponować osobom najbardziej narażonym, a później reszcie społeczeństwa - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

To oznacza, że w tej grupie znalazłyby się osoby w podeszłym wieku, z chorobami płuc oraz innymi przewlekłymi chorobami, które zdaniem ekspertów sprawiają, że ludzie są w grupie podwyższonego ryzyka. 

Kiedy powstanie szczepionka na koronawirusa?

Prezydent USA, Donald Trump w ostatnich wywiadach zapowiada, że szczepionka na koronawirusa powstanie jeszcze w tym roku. Eksperci nie podzielają tego entuzjazmu i są zdania, że będzie to możliwe dopiero w 2021 roku.  Z kolei dr David Nabarro, specjalny wysłannik Światowej Organizacji Zdrowia ds. COVID-19, w rozmowie z CNN powiedział wprost, że szczepionka na koronawirusa może nigdy nie powstać, bo istnieją wirusy, na które do tej pory nie wynaleziono szczepionki.

Szczepionka na SARS-CoV-2 może w ogóle nie powstać. Świat powinien przygotować się na to, że koronawirus stanie się dla nas stałym zagrożeniem - powiedział dr David Nabarro dla CNN

Naukowiec podkreśla, że nawet jeśli powstanie szczepionka, może ona nie przejść testów i jej wprowadzenie na rynek będzie niemożliwe. 

 

Zobacz także: Powrót dzieci do szkół jeszcze przed wakacjami? Minister edukacji zabrał głos!

Szczepionka na koronawirusa powszechnie dostępna
East News

Nad wynalezieniem szczepionki na koronawirusa pracują naukowcy z całego świata. 

East News

 

 

Więcej na temat koronawirus
Przeładuj

"Love Island": Jak rodzice Julii zareagowali na Dominika? "Tak, już szepnęli mi, że to bardzo..."

zobacz 02:48