szczepionka
Newsy

Rząd przedstawił plan szczepień. Na jakie benefity mogą liczyć zaszczepieni? 

Rząd przedstawił plan szczepień. Na jakie benefity mogą liczyć zaszczepieni? 

We wtorek 8. grudnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego podczas której poznaliśmy strategię szczepień przeciwko koronawirusowi. Kto i na jakich zasadach zostanie zaszczepiony jako pierwszy? Jak będzie wyglądał cały proces szczepienia? Czy osoby zaszczepione otrzymają benefity i zostaną zwolnione z części obostrzeń? Sprawdźcie szczegóły.

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne! Producenci poinformowali o możliwych działaniach niepożądanych

Natalia Kukulska szczerze o nauczaniu zdalnym w dobie pandemii koronawirusa "Moja córka marzy o powrocie do szkoły"

Strategia szczepień przeciwko koronawirusowi

Na początku 2021 roku w Polsce mają ruszyć masowe szczepienia przeciwko koronawirusowi. W pierwszej kolejności mają zostać zaszczepieni medycy, osoby bezpośrednio związane z walką z COVID-19, służby mundurowe, pracownicy i podopieczni DPS-ów oraz osoby starsze.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poznaliśmy strategię szczepień, które mają ruszyć po Nowym Roku. Rządzący przygotowali już projekt dokumentu, w którym zawarty jest program szczepień. Jakie są jego cele? Oto 6 głównych punktów:

Dostarczenie bezpiecznych i skutecznych szczepionek,

Dostarczenie szczepionek w wystarczającej ilości, 

Przeprowadzenie szczepień w krótkim czasie,

Szczepionki będą darmowe,

Szczepionki będą  dobrowolne,

Organizacja łatwo dostępnych punktów szczepień. 

Projekt dokumentu zostanie jeszcze przekazany do konsultacji. Do soboty rządzący będą zbierali wszystkie uwagi, na podstawie których będą nakładać poprawki. Szef KPRM zapowiedział, że 15 grudnia zostanie przedstawiony już oficjalny dokument. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że podczas pracy nad dokumentem, rządzącym towarzyszyły trzy główne hasła: wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność. Na ten moment ponad połowa Polaków nie chce zaszczepić się przeciwko koronawirusowi, dlatego dużo miejsca w strategii szczepień, rządzący chcą poświęcić edukacji w tym temacie. Zostanie utworzony specjalny serwis poświęcony szczepieniom, aby każdy obywatel mógł zapoznać się z całym procesem szczepień. Dodatkowo zostanie uruchomiona  również infolinia. 

Minister zdrowia zapewnił, że szczepionka będzie bezpieczna. 

Zanim jakakolwiek osoba w Polsce zostanie zaszczepiona, wcześniej ten produkt jest testowany na dziesiątkach tysięcy osób - zapewnił Adam Niedzielski. 

Osoby zaszczepione będą monitorowane - będzie utworzony specjalny rejestr zaszczepionych. Każdy, kto zauważy niepożądane odczyny poszczepienne, będzie miał obowiązek zgłosić to do Inspekcji Sanitarnej

Rządzący będą zachęcać do szczepień medialną kampanią. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że szczepionka będzie dobrowolna. Jednak osoby zaszczepione będą korzystały z "benefitów" i otrzymają status osoby zaszczepionej - nie będą podlegały kwarantannie, nie będą obejmowane w limitach osób podczas np. spotkań rodzinnych. Nie ma jednak na ten moment żadnych zapisów na temat zwolnienia z obowiązku noszenia maseczki nawet po zaszczepieniu.

Jak będzie sprawdzany status osoby zaszczepionej? Najprawdopodobniej po drugim szczepieniu, będzie generowany kod QR. Dalsze szczegóły na ten temat zostaną przekazane podczas kolejnych konferencji.

Szczepienia najprawdopodobniej rozpoczną się w styczniu. Rządzący zapewniają, że są na to logistycznie przygotowani. 

Rządzący podczas konferencji prasowej przedstawili strategię szczepień Polaków. 

szczepionka
East News

Zobacz także

Szczepionka na koronawirusa będzie obowiązkowa? Wiemy, kto w pierwszej kolejności ma ją otrzymać!

Edyta Górniak o szczepionkach pandemii koronawirusa i manipulacji na antenie Polsat News

Edyta Górniak o szczepionkach: "Nie przyjmę, nikt nie daje mi gwarancji, jak długo będę żyła!"

 

Szczepionka
East News
Newsy
Po szczepieniu nie będziemy musieli nosić maseczki? Minister zdrowia: "Osoby zaszczepione nie będą podlegać wybranym obostrzeniom”
Jakie obostrzenia zostaną zniesione dla osób, które przyjmą szczepionkę na koronawirusa? Adam Niedzielski przekazał, co znajdzie się w strategii szczepienia przeciw COVID-19.

Szczepienia na koronawirusa w Polsce mają zacząć się najprawdopodobniej na przełomie stycznia i lutego, a rząd już pracuje nad strategią wprowadzenia preparatu - ma też plan, jak zachęcić ludzi do szczepień. Z nieoficjalnych doniesień Wirtualnej Polski wynika, że osoby zaszczepione mogą być zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa! Zobacz także:   Szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne! Producenci poinformowali o możliwych działaniach niepożądanych Szczepionka na koronawirusa. Po szczepieniu nie będziemy nosić maseczki? Szczepionka na koronawirusa to w ostatnim czasie jeden z najgorętszych tematów. Choć większość państw już teraz deklaruje, że przyjęcie szczepionki nie będzie obowiązkowe, niektórzy nie wykluczają, że na osoby niezaszczepione zostaną nałożone większe obostrzenia. Tymczasem w Polsce rząd zapowiada zniesienie ograniczeń dla tych, którzy przyjmą preparat. Analizujemy w tej chwili różne warianty. Gdy pokażemy strategię, będą w niej zachęty. Osoby zaszczepione nie będą podlegać wybranym obostrzeniom. Na tę chwilę jeszcze nie podjęliśmy decyzji, które to będą wskazania - przekazał w piątek podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Teraz najnowsze informacje w sprawie przekazała Wirtualna Polska. Według nieoficjalnych wciąż doniesień portalu, osoby, które przyjmą szczepionkę na koronawirusa mają zostać zwolnione z obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publiczej. Jak dodano, będzie to możliwe przy okazaniu zaświadczenia o szczepieniu, które zawsze musielibyśmy nosić przy sobie, a plan rządu ma zostać przestawiony już w poniedziałek.   Szczepienia przeciw COVID-19 mają rozpocząć się w Polsce na przełomie stycznia i lutego. Przyjęcie szczepionki ma być nieodpłatne i dobrowolne. Adam Niedzielski...

Adam Niedzielski w maseczce ochronnej na konferencji prasowej
East News
Newsy
Kiedy zaczną się szczepienia na koronawirusa w Polsce?  "Chcemy zaszczepić jak najwięcej Polaków"
Szczepionka przeciw COVID-19 już wkrótce w Polsce?

Szczepienia na koronawirusa budzą coraz więcej kontrowersji, a tymczasem rząd już planuje strategię szczepień. W pierwszej fali ma przyjąć je około 16 milionów Polaków, a pierwsze szczepienia miałyby ruszyć już w styczniu. Już dziś na konferencji prasowej minister Adam Niedzielski ma ogłosić aktualny stan przygotowań do szczepienia Polaków przeciw COVID-19. Czy rząd zdecyduje się wprowadzić obowiązkowe szczepienia? Do tej pory połowa Polaków deklaruje, że nie zamierza się szczepić!  Szczepionka przeciw COVID-19 już wkrótce w Polsce?  Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej ma poinformować, jak obecnie wygląda stan przygotowań logistycznych Polski do szczepienia Polaków przeciw COVID-19 - podaje Radio Zet. Rząd bardzo poważnie planuje strategię szczepień, aby jak najszybciej przystąpić do podania szczepionki, na chwilę obecną, osobom chętnym. Kiedy pojawi się szczepionka, wówczas natychmiast przystąpimy do szczepienia Polaków - zapowiedział we wtorek Waldemar Kraska. Wiceszef resortu zdrowia dodaje: Jesteśmy gotowi do uruchomienia szczepienia Polaków. Myślę, że jutro na konferencji prasowej będzie ogłoszone, jak jesteśmy do tego przygotowani od strony logistycznej. Chcemy zaszczepić jak najwięcej Polaków - powiedział Waldemar Kraska Na antenie TVP Info. Michał Dworczyk wprost mówi o tym, że rząd planuje w styczniu rozpocząć program szczepień: Jeżeli szczepionka na COVID-19 trafi do Polski na przełomie grudnia i stycznia, będziemy gotowi w styczniu do rozpoczęcia programu szczepień. - powiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk  w TVN24.  Szef KPRM dodaje, że szczegóły dotyczące szczepień jeszcze w tym tygodniu przedstawi premier Mateusz Morawiecki: W tym tygodniu premier Mateusz...

Szczepionka na koronawirusa powszechnie dostępna
East News
Newsy
Szczepionka na koronawirusa jednak będzie obowiązkowa? Eksperci nie mają wątpliwości, że to konieczne
Szczepionka na koronawirusa jednak będzie obowiązkowa? Eksperci nie mają wątpliwości, że to konieczne

Szczepionka na koronawirusa budzi skrajne emocje. Z jednej strony jest jedyną nadzieją na zakończenie pandemii, z drugiej... duża liczba Polaków deklaruje, że nie zamierza się zaszczepić. Tymczasem eksperci nie mają wątpliwości, że masowe szczepienia są niezbędne. Jak informuje "Rzeczpospolita" jeszcze w tym tygodniu będą "znane wyniki badań bezpieczeństwa szczepionki Pfizera i BioNTech". Co prawda do tej pory rząd deklarował, że szczepienia nie będą obowiązkowe, ale z drugiej strony planuje zakup szczepionek dla wszystkich dorosłych obywateli, o czym poinformował minister zdrowia, Adam Niedzielski. Co to dla nas oznacza? Szczepionka na koronawirusa będzie obowiązkowa? Szczepionki na koronawirusa, które są obecnie w trzeciej fazie badań, według producentów mają ponad 90 proc. skuteczności. To dobra wiadomość, ale co z możliwymi powikłaniami? Tu pojawia się mnóstwo pytań, a dla wielu ludzi obawa przed nimi przewyższa korzyści. Dlatego deklarują, że nie zamierzają się szczepić. Te deklaracje z kolei wywołują obawy ekspertów, którzy sugerują, że szczepienia na koronawirusa powinny być obowiązkowe! Kiedy ponad połowa Polaków deklaruje, że się nie zaszczepi, musimy pomyśleć o wprowadzeniu obowiązku szczepienia – pisze na Twitterze prof. Krzysztof Simon, specjalista chorób zakaźnych.  Inni eksperci są podobnego zdania. "Rzeczpospolita", powołując się na prof. Marcina Czech, lekarza epidemiologa pisze: Mamy obowiązkowe szczepienia dzieci, a w obliczu zagrożenia epidemicznego zobligowałbym do szczepień również osoby pełnoletnie. Wobec niepełnej wiedzy społeczeństwa o Covid-19 moglibyśmy rozważyć bardziej rygorystyczne podejście. - mówi były wiceminister zdrowia. Co na temat szczepień na koronawirusa sądzi minister...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik