Sharon Tate zbrodnia
EAST NEWS
Newsy

Sharon Tate została brutalnie zamordowana. Mijają 53 lata od zabójstwa żony Romana Polańskiego

Choć od dnia, gdy sekta Charlesa Mansona bestialsko zabiła Sharon Tate, mijają już 53 lata, to wspomnienie tej zbrodni wciąż jest żywe w USA. Quentin Tarantino przypomniał o niej w swoim ostatnim filmie. 

Zdziwił się, gdy po wejściu do okazałej willi przy Cielo Drive 10050 zobaczył Sharon Tate. Bywał tu wcześniej – odwiedzał Terry’ego Melchera, producenta, który obiecał, że wyda jego płytę. Właśnie w tej sprawie Charles Manson przyszedł do tego domu w marcu 1969 roku. Wtedy dowiedział się, że Melcher miesiąc wcześniej się wyprowadził, a w willi mieszka teraz znany reżyser Roman Polański i jego żona Sharon Tate. I prawdopodobnie właśnie wtedy w jego głowie narodził się plan potwornej zbrodni. Kilka miesięcy później wysłał tu ludzi ze swojej sekty, by wymordowali wszystkich, których spotkają w tym domu.

Mamy pierwsze zdjęcia Rafała Zawieruchy z planu Quentina Tarantino! Co mówi o aktorze Karolina Korwin-Piotrowska?

Najszczęśliwszy czas

W willi przy Cielo Drive 10050 Tate i Polański mieli rozpocząć nowy etap swojego życia. Poznali się trzy lata wcześniej w Londynie na przyjęciu. On nie zrobił żadnego wrażenia na Sharon, ona też nie wpadła w oko znanemu już wtedy reżyserowi. Mimo to po niedługim czasie umawiają się jednak na randkę. I już na tej pierwszej schadzce idą ze sobą do łóżka. Sympatia szybko zmienia się w fascynację i miłość. Tate rozstaje się ze swoim partnerem i wiąże się z Polańskim. Są jedną z najpopularniejszych par Hollywood, plotki o ich związku stale goszczą na łamach amerykańskiej i brytyjskiej prasy. Kiedy 20 stycznia 1968 roku biorą ślub, na ceremonii roi się od dziennikarzy i fotoreporterów, a gazety rozpływają się nad urodą panny młodej i wytwornością pana młodego.

Sharon Tate była żoną Romana Polańskiego
Getty Images

Najpierw zamieszkali w Londynie, ale potem przenieśli się do Los Angeles, bo Polański miał tam coraz więcej zleceń. Byli szczęśliwi. Jedyną rzeczą, jaka przeszkadzała Sharon, było to, że Roman sypiał z innymi kobietami. Ale nie mogła się skarżyć, bo długo przed ślubem zapowiedział, że chce żyć w otwartym związku i że będą razem tylko wtedy, gdy ona to zaakceptuje. Zaakceptowała, choć nie było to dla niej łatwe. Może dlatego jednym z najpiękniejszych momentów ich wspólnego życia był ten, gdy pod koniec 1968 roku zaszła w ciążę. Nie sądziła, że po narodzinach dziecka jej mąż stanie się wierny. Ale wiedziała, że tym maleństwem nie będzie się musiała z nikim dzielić. Cieszyła się, że będzie mamą, z ogromnym zaangażowaniem przygotowywała się do porodu – odstawiła alkohol, niezdrową żywność, zaczęła brać witaminy, kompletować wyprawkę i planować, jak urządzić pokój dziecka. Ale zaczęła od poszukiwań nowego domu.

Sharon Tate zginęła, gdy była w ciąży
EAST NEWS

Gdy dowiedziała się, że jej przyjaciel Terry Melcher wyprowadza się z willi przy Cielo Drive 10050, wiedziała, że to właśnie tam zamieszka z Romanem, tam będzie wychowywać dziecko. Polański podobno był przeciwny przeprowadzce, bo choć uważał, że dom jest piękny, to przeczuwał, że stanie się w nim coś złego. W końcu jednak uległ namowom żony. Do nowego lokum para przeprowadza się w lutym 1969 roku. Nie mają jednak czasu, by wspólnie nacieszyć się „domem miłości”, jak nazywała willę Shanon. Wiosną Roman wyjechał na kilka miesięcy do Anglii, gdzie kręcił swój nowy film. Nieco później Shanon wyruszyła do Włoch, bo grała tam u Orsona Wellesa. Po zakończeniu zdjęć pojechała do męża, do Londynu.

Sharon Tate sylwetka
EAST NEWS

Po latach Polański wspominał, że namawiał żonę, by została z nim w Anglii i rodziła w jednym z londyńskich szpitali, ale ona nie wyobrażała sobie, by jej dziecko przyszło na świat daleko od „domu miłości”, w którym czekał na nie pokój pomalowany w niebieskie delfiny. „Kiedy trzymałem ją w ramionach, przemknęła mi przez głowę absurdalna myśl: nigdy już jej nie zobaczę. Gdyby nic się nie wydarzyło, prawdopodobnie zapomniałbym o tym przeczuciu, ale utkwiło mi w pamięci na całe życie”, tak reżyser wspominał moment, kiedy Tate wsiadała na pokład statku, którym odpłynęła do USA. Przeczucie go nie myliło.

Sharon Tate padła ofiarą Charlesa Mansona
Graziani / Rex Features/EAST NEWS

Krwawy koniec sielanki

Umówili się, że Roman zostanie w Londynie do czasu zakończenia prac nad filmem, a Sharon będzie przygotowywać się do porodu w swoim domu w Los Angeles. O jej spokój, bezpieczeństwo i wszystkie potrzeby miał dbać przyjaciel Polańskiego, Wojciech Frykowski. Ten podchodzi do powierzonego mu zadania poważnie. Wraz ze swoją dziewczyną Abigail Folger wprowadzają się do willi przy Cielo Drive 10050 i robią wszystko, by Tate odpoczywała i myślała wyłącznie o przygotowaniach do porodu. Spokój, przyjemne rozmowy, wyjścia do restauracji, oglądanie filmów, czytanie książek i wizyty w sklepach z artykułami dla dzieci – na tym upływały całej trójce dni do porodu.

Tak samo miało być 8 sierpnia 1969 roku. Tego dnia po południu do Sharon przyszły na lunch dwie znajome aktorki. Wieczór też był przyjemny, bo Tate razem Abigail Folger, Wojtkiem Frykowskim i zaprzyjaźnionym z nimi stylistą Jayem Sebringiem pojechali na kolację do znanej restauracji El Coyote. Do domu cała czwórka wróciła tuż przed godziną 23 i zaczęła szykować się do snu. Dzień kończyli leniwie – Sharon rozmawiała z Jayem, Abigail czytała w łóżku książkę, a Frykowski drzemał na kanapie w salonie. Pół godziny później sprzed leżącego kilka ulic dalej domu, gdzie mieszkali członkowie sekty Mansona, wyjechał samochód. Siedziało w nim czworo młodych ludzi: Tex Watson, Patricia Krenwinkel, Susan Aktins i Linda Kasabian. Kwadrans przed północą auto zatrzymało się przed willą Polańskiego. Kasabian została na czatach, a pozostała trójka weszła na teren posesji.

Sharon Tate życie
Getty Images

Najpierw zastrzelili Stevena Parenta, chłopaka, który znalazł się tam przypadkiem – przywiózł radio swojemu koledze pracującemu w willi jako strażnik. Potem napastnicy weszli do domu przez otwarte okno w salonie. Obudzony ze snu Frykowski, widząc cztery ubrane na czarno osoby, przerażony zapytał: „Kim jesteście?”. „Jestem diabłem i przyszedłem, by wykonać zadanie”, odpowiedział Tex Watson i związał go sznurem. Pozostali napastnicy wywlekli z drugiego pokoju Sharon i Jaya oraz Abigail. Przyprowadzili ich do salonu, kazali położyć się na podłodze i związali całą czwórkę jednym sznurem. Zaskoczeni domownicy błagali o litość, ale bandyci jej nie mieli. Pierwszy przekonał się o tym Sebring, który prosił Texa, by dał spokój Sharon będącej w ciąży. Watson nie odpowiedział, tylko wyjął pistolet i do niego strzelił. Związani wpadli w panikę, zaczęli się szarpać. Robili to na tyle skutecznie, że dwojgu z nich, Wojtkowi i Abigail, udało się wyplątać i wybiec z domu. Uciekli jednak tylko do ogrodu. Tam złapali ich Tex i Patricia. Ten pierwszy dopada Frykowskiego – uderza go w twarz rękojeścią pistoletu, a potem zadaje 51 ciosów nożem. Jego koleżanka jest równie okrutna – dźga Abigail nożem 28 razy. W tym czasie trzecia morderczyni pastwi się nad Sharon. Jest rozwścieczona, bo aktorka błaga ją o to, by jej nie zabijała ze względu na dziecko.

„Dajcie mi dwa tygodnie, a potem mnie zabijecie. Pozwólcie tylko żyć dziecku”. Te słowa działają na Susan Aktins jak płachta na byka. Kobieta rzuca się na Tate i zadaje jej 16 ciosów nożem. Potem namoczonym we krwi aktorki ręcznikiem pisze na drzwiach wejściowych słowo „PIG” – tym określeniem czarnoskórzy amerykańscy ekstremiści nazywali wtedy bogatych mieszkańców luksusowych dzielnic. Potem napastnicy znikają, a policja przez długi czas nie umie ich wytropić. 

Sharon Tate padła ofiarą makabrycznej zbrodni
AP/EAST NEWS

Bez odpowiedzi

Ogarnięte paniką Hollywood mogło odetchnąć z ulgą dopiero późną jesienią. Wtedy to zatrzymana przez policję za udział w innym morderstwie Susan Atkins opowiedziała w celi, że brała udział w rzezi w domu Polańskiego i osobiście zabiła jego ciężarną żonę. Ale do skazania bandytów najbardziej przyczyniła się Linda Kasabian. Ona tamtej nocy nikogo nie zabiła, więc prokuratura obiecała jej łagodną karę w zamian za obciążające resztę zeznania. Cała trójka przyznała się się do popełnienia zbrodni. Ich guru, Charles Manson, też przyznał się do tego, że to on kazał zabijać. Wiosną 1971 roku całą czwórkę skazano na karę śmierci, potem wyrok zamieniono na dożywocie. Żadne z nich nigdy nie okazało skruchy. Choć Mansona nie raz pytano, dlaczego kazał zamordować mieszkańców tej willi, nigdy nie dał sensownej odpowiedzi.

Sharon Tate została zamordowana we własnym domu
Getty Images

Sharon Tate dramatyczna historia
ASSOCIATED PRESS/East News

Sharon Tate zginęła 53 lata temu
ASSOCIATED PRESS/East News

Sharon Tate historia
Getty Images

Sharon Tate zginęła z rąk Susan Atkins
Getty Images

Film o zamordowanej żonie Romana Polańskiego
ONS
Newsy
Powstanie film o mordercy żony Polańskiego. Autorem twórca klipów Madonny i Lady Gagi
Podbije Hollywood?

Życie i twórczość najpopularniejszego polskiego reżysera na świecie, Romana Polańskiego , z pewnością nadawałaby się na fantastyczny scenariusz filmowy. Zanim jednak to się wydarzy, już niedługo powstanie film o mordercy ciężarnej żony Polańskiego, Charlesie Mansonie. Historię charyzmatycznego zabójcy opowie twórca teledysków m.in. Lady Gagi oraz Madonny - Jonas Akerlund.  Zobacz:  Piękna córka Polańskiego zagra w zagranicznej produkcji. Ma szansę odnieść sukces? Do zdarzenia doszło w 1969 roku. Charles Manson wysłał członków swojej sekty do domu Romana Polańskiego w Kalifornii z poleceniem zabicia jego mieszkańców. Zamordowali pięć osób, w tym ciężarną żonę Polaka, Sharon Tate . Po głośnym procesie Manson został skazany na karę śmierci, zmienioną później na dożywocie. Sharone była w zaawansowanej ciąży. Polański był wtedy w Europie, gdzie pracował nad nowym filmem, ona została z przyjaciółmi w domu w Los Angeles, gdzie zginęła od noża Susan Atkins z bandy Charlesa Mansona: Byłam pod wpływem narkotyków. Nie wiem, ile ciosów nożem jej zadałam, i nie wiem, dlaczego to zrobiłam. Ona błagała mnie i błagała, i znów błagała, abym tego nie robiła . Miałam dość jej gadania i dlatego zaczęłam zadawać jej ciosy nożem - wyjaśniła Atkins po zabójstwie Tate  i jej dziecko zmarli od 16 ran kłutych. Banda Mansona zamordowała ze szczególnym okrucieństwem jeszcze cztery osoby, w tym przyjaciela Romana Polańskiego, Wojciecha Frykowskiego. Na drzwiach willi wymazali słowo "świnia", napisany krwią Sharon. Teraz, o 80-letnim Mansonie powstanie kolejny film. Jak informuje serwis deadline.com Hollywoodzka wytwórnia Roxwell Films kupiła prawa do książki "Family" Eda Sandersa i przygotowuje się do jej adaptacji. Nieznani są jeszcze aktorzy, którzy pojawią się w kontrowersyjnym obrazie. Jego reżyserią zajmie się Jonas Akerlund, twórca...

Roman Polański
ONS
Newsy
Powstał film o sprawie sądowej Romana Polańskiego
Ameryka jest w szoku! Po 30 latach od oskarżenia Romana Polańskiego o gwałt na nieletniej i spektakularnej ucieczce reżysera z USA jego sprawa wraca „na wokandę”.

Tyle że tym razem na ławę oskarżonych trafia nie reżyser, lecz amerykański wymiar sprawiedliwości. Bo to właśnie on jest głównym bohaterem filmu „Roman Polański: Wanted and Desired” Mariny Zenovich, która bez taryfy ulgowej odsłania zakulisowe gierki sędziów i prokuratorów zaangażowanych wtedy w śledztwo. To skandal! Większość fragmentów filmu została sfabrykowana! Nie ma pokrycia w faktach i nie została potwierdzona przez akta sądowe”, grzmią w swoim oświadczeniu sędziowie sądu w Los Angeles. Szczególnie dotyczy to fragmentu,  w którym sędzia zgadza się na przyjazd Polańskiego do Ameryki w 1997 roku w zamian za to, że jego zeznania będą transmitowane przez telewizję. Sąd próbował nawet zablokować emisję dokumentu w HBO. W końcu pod jego naciskiem stacja zmieniła zakończenie filmu. Mimo to „Wanted and Desired” Zenovich nadal robi piorunujące wrażenie. Reżyserka nie próbuje bowiem bronić Polańskiego. Jednak z morderczą konsekwencją śledzi krok po kroku to, co wydarzyło się od roku 1977. W filmie wypowiadają się niemal wszyscy świadkowie tamtych wydarzeń. Nie pojawia się tylko sędzia Laurence Rittenband, który prowadził sprawę, oraz sam Roman Polański. Pierwszy już nie żyje, drugi nie ma ochoty wracać do bolesnych wspomnień. A wynik śledztwa Zenovich jest druzgocący. „To niezwykle inteligentny dokument przedstawiający szczegóły, o których nie mieliśmy pojęcia”, pisał „Los Angeles Times” po premierze na festiwalu w Sundance. „Zaciekawia, fascynuje, w końcu szokuje i przeraża”, dorzucali krytycy w Cannes. Co kryje prawda? „Nikt nie ma wątpliwości, co zaszło w willi Jacka Nicholsona w marcu 1977 roku”, twierdzi Zenovich. Samantha Geimer miała 13 lat, kiedy dostała od Polańskiego propozycję wzięcia...

Lindsay Lohan
ons.pl/Instagram
Newsy
Lindsay Lohan przebrała się za zamordowaną żonę Polańskiego! W dniu 81. urodzin jej mordercy! Przesadziła?
Lindsay Lohan przebrała się za zamordowaną żonę Polańskiego! W dniu 81. urodzin jej mordercy! Przesadziła?

Słynąca z ekscesów i skandali Lindsay Lohan wybrała kontrowersyjne przebranie na imprezę. Celebrytka wystylizowała się na Sharon Tate, zamordowaną pod koniec lat 60-tych żonę reżysera Romana Polańskiego . Fani aktorki są oburzeni. Chyba nie tylko oni... Lindsay Lohan przebrana za Sharon Tate Lohan postanowiła przebrać się na zmarła żonę Polańskiego na przyjęcie tematyczne, prawdopodobnie utrzymane w klimacie hippie. Swoją stylizacją podzieliła się na Instagramie. Czy była świadoma tego, że w dniu publikacji zdjęcia przypadały akurat 81. urodziny Charlesa Mansona, który był przewodnikiem duchowym sekty, która zamordowała Tate, będącą w dziewiątym miesiącu ciąży?! Tego niestety nie wiadomo. Pod zdjęciem zawrzało! Pojawiło się także wiele karcących aktorkę wpisów na Twitterze. Fani są oburzeni jej ignorancją i mają nadzieję, że Lohan faktycznie nie wiedziała o urodzinach Mansona... Lindsay Lohan in Sharon Tate's clothes celebrating Charley Manson's birthday reminds that as fame and infamy blur; clueless remains eternal. — tillzen (@tillzen) November 13, 2015   Seriously hoping that Lindsay Lohan didn't realize it was Manson's birthday. #SharonTate — Michelle Smith (@abacab81) November 13, 2015       Ciekawe, co na to Roman Polański...     #cancer meets #AQUARIUS I LOVE SHARON TATE #themeLOOK 🌸🌻🌼🌸🌻🌼🌸🙏🏻#hippieWINTERCHIC @lavishalice #tagoverload Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Lindsay Lohan (@lindsaylohan) 12 Lis, 2015 o 2:05 PST   Zobacz też: Powstanie film o mordercy żony Polańskiego. Autorem twórca klipów Madonny i Lady Gagi   Lindsay Lohan     Sharon Tate     Roman Polański  

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik