Tłumy w górach
East News
Newsy

Rekord zakażeń koronawirusem w Polsce! Czy wrócą obostrzenia i lockdown? 

Rekord zakażeń koronawirusem w Polsce! Czy wrócą obostrzenia i lockdown? 

Choć wielu z nas zapomniało już o koronawirusie, a sam premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że wirus jest w odwrocie i nie trzeba się go bać, okazuje się że epidemia przybiera na sile. Jak podało ministerstwo zdrowia, ostatniej doby odnotowano 615 potwierdzonych zakażeń. Jest to dobowy rekord od samego początku pandemii koronawirusa w Polsce! A ponieważ zwiększoną liczbę potwierdzonych przypadków notuje się już od wielu dni, pojawiły się pytania o powrót niektórych obostrzeń.

Które mogą wrócić? Czy grozi nam lockdown, czyli ponowne zamknięcie w domach? Zobaczcie, co na ten temat mówią przedstawiciele rządu.

Zobacz także: Czeka nas powrót obostrzeń zwiazanych z koronawirusem? „Rozmawiamy o bardzo pilnym przestrzeganiu norm”

Natalia Kukulska szczerze o nauczaniu zdalnym w dobie pandemii koronawirusa "Moja córka marzy o powrocie do szkoły"

Rekord zakażeń w Polsce, czy wrócą obostrzenia i lockdown? 

Sytuacja wygląda źle. Kolejne europejskie kraje odnotowują zwiększenie liczby osób zarażonych koronawirusem i chorych na Covid-19. Polska już dawno zniosła większość ograniczeń. Tysiące rodaków ruszyły na wakacje, a w najpopularniejszych miejscach turystycznych widać prawdziwe tłumy. Niestety, wielu osób ciągle nie przekonuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Czy w związku z tym, przy rekordowej liczbie zarażeń, wrócą ograniczenia? Jak mówią przedstawiciele rządu, niczego nie można wykluczyć. 

Zapewne będzie możliwość cofnięcia się o jakiś krok - mówi np. pytany o powrót obostrzeń rzecznik ministerstwa zdrowia. 

Co ma konkretnie na myśli?

Jeśli osoby zachowują się nieodpowiedzialnie, to przykładem innych państw można wprowadzić podniesienie mandatownika - mówił Wojciech Andrusiewicz w TVN24, jednocześnie apelując o odpowiedzialność.  - W tej chwili będziemy decydować o tym czy nie będziemy stosować ściślejszej kontroli. Dzisiejszy wynik powinien być sygnałem dla nas wszystkich, żebyśmy przemyśleli nieodpowiedzialne zachowania - dodał.

A co radziłby Polakom jadącym za granicę?

- Radzę zachowywać dystans w każdym miejscu, w którym jesteśmy. Jeżeli nie musimy wyjeżdżać, podróżować samolotem, gdzie będzie przebywało oprócz nas dość dużo osób, nie musimy podróżować autobusem, to powstrzymajmy się od takich wyjazdów. Powstrzymajmy się od wyjazdów do kurortów, gdzie jest bardzo dużo ludzi - mówił w TVN24 rzecznik ministra zdrowia.

O podróżach do innych krajów, w tym Unii Europejskiej mówił wcześniej rzecznik rządu w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną":

Na posiedzeniach rządu i zespołu zarządzania kryzysowego jest rozpatrywany wariant przywrócenia kwarantanny powrotnej w przypadku niektórych krajów - mówił Piotr Mueller.

Pod uwagę brana jest na przykład Hiszpania.

A  co z ewentualnym lockdownem w Polsce? Jak zapewnił, rząd nie przewiduje "lockdownu na takim poziomie, jaki miał wcześniej miejsce". Wcześniej podobną opinię wygłosiła wicepremier Elżbieta Emilewicz. 

O lockdownie dziś absolutnie nie rozmawiamy - zapewniała.

Potwierdził to na konferencji prasowej również premier Mateusz Morawiecki.

Ja chcę tego unikać, bo wiem jak mocno poturbowana została gospodarka polska. Zamknięcie gospodarki jest groźne dla całej gospodarki - mówił dziennikarzom. 

Ale równocześnie dodał, że rząd szykuje się na różne scenariusze. I w zależności od tego jak się będzie rozwijała sytuacja, w połowie sierpnia będą podejmowane konkretne decyzje.

A Wy jak myślicie, ograniczenia wrócą? O ich powrót był pytany m.in. rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Koronawirus w Polsce, rzecznik ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz
East News

Wielu naszych rodaków nie przestrzega obowiązku noszenia maseczek. Rozważane jest zwiększenie kar za łamanie tego nakazu.

Koronawirus w Polsce, obowiązek noszenia maseczek
East News

Zobacz także
Jadwiga Emilewicz w różowej koszuli

Czeka nas powrót obostrzeń zwiazanych z koronawirusem? „Rozmawiamy o bardzo pilnym przestrzeganiu norm”

Przyjaciółki znikają z anteny!

Koronawirus na planie "Przyjaciółek". Kolejna gwiazda zabrała głos. Wiadomo co z 16. sezonem?

 

Koronawirus w Polsce, rzecznik ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz
East News
Newsy
Koronawirus w Polsce. Kiedy zostanie ogłoszony lockdown? Jest komentarz rzecznika Ministerstwa Zdrowia! 
Koronawirus w Polsce. Kiedy zostanie ogłoszony lockdown? Jest komentarz rzecznika Ministerstwa Zdrowia! 

Czy wkrótce w Polsce zostane ogłoszony lockdown? W związku z pandemią koronawirusa władze wprowadzą kolejne obostrzenia? Takie pytania z pewnością zadają sobie wszyscy. Teraz wszystkie wątpliwości w sprawie ewentualnego lockdownu rozwiał rzecznik resortu zdrowia! Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z mediami zdradził, kiedy władze mogą ogłosić zamrożenie gospodarki.  Będzie kolejny lockdown w Polsce?  W ostatnich tygodniach nastąpił ogromny wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem. Tylko w ciągu minionej doby w Polsce potwierdzono aż 20 156 przypadków koronawirusa, a zmarło 301 osób (dane z dnia 29 października). W związku z niepokojącymi informacjami dotyczącymi pandemii władze wprowadziły wiele ograniczeń. Cała Polska znajduje się w czerwonej strefie w której obowiązuje m.in. zakaz organizowania wesel czy ograniczenie działalności restauracji. Premier Mateusz Morawiecki podczas ostatniej konferencji prasowej przyznał, że rząd nie chce teraz wprowadzać lockdownu. Nie chcemy zamykać całkowicie gospodarki tak długo, jak to będzie możliwe. [...] Ograniczmy nasze kontakty tak szybko, jak to możliwe. Apeluję o przestrzeganie tych zasad, żeby nadzieja wróciła z powrotem. Musimy "zdusić" tę drugą falę- mówił Mateusz Morawiecki.  Kiedy więc możemy spodziewać się kolejnego lockdownu? Jest komentarz rzecznika resortu zdrowia! (...) Na pewno jeżeli w najbliższych dniach będziemy obserwowali tę skalę wzrostów na poziomie 2,5 do 3 tys. zakażeń, to niestety można przewidywać, że do takiego lockdownu w krótkim a nie długim czasie może dojść- Wojciech Andrusiewicz powiedział na antenie Radia Plus.  Waszym zdaniem władze już teraz powinny wprowadzić lockdown? Zobacz także:   Nieoficjalnie: Rząd ponownie zamknie zakłady fryzjerskie i...

Pusta restauracja z powodu pandemii koronawirusa
Rex Features/East News
Newsy
Restauracje będą szybciej otwarte? Resort zdrowia: "Jest jeden warunek"
Ruszymy do restauracji dużo wcześniej niż 29 maja? Sytuacja nie zmieni się tylko wobec jednej branży.

Maj jest miesiącem luzowania obostrzeń. Rząd zdecydował, że do życia będą się budzić kolejne ograniczone dotąd branże. Od 15 maja mogą otworzyć się ogródki w restauracjach i barach, zaś same restauracje dopiero pod koniec maja. Pod koniec miesiąca także do pracy wrócą siłownie, galerie sztuki czy muzea. Czy w związku z ratowaniem gospodarki, możemy liczyć, że ten proces zostanie przyspieszony? "Możliwe pod pewnym warunkiem", twierdzi rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.  Swoje ulubione dania zamówisz w dowolnej chwili, a dostępny w Pyszne kod rabatowy obniży ich cenę. Które branże mogą zostać otwarte wcześniej? Rzecznik resortu zdrowia, Wojciech Andrusiewicz był gościem programu "Onet rano". Zapytany o to, czy możliwe jest przyspieszenie otwarcia kolejnych branż, odpowiedział dość optymistycznie. Jeśli trend zachorowań będzie wciąż spadkowy, możemy spodziewać się kolejnych decyzji rządu:  Dzisiaj jesteśmy na średniej dobowej w granicach 4,1 tys. zakażeń, to już jest bardzo niska średnia. Jeszcze kilka tygodni temu notowaliśmy po 35 tys. zakażeń średnio na dobę  - wyjaśnił.  Możliwe więc, że zostaną wcześniej otwarte restauracje w całości, nie tylko na zewnątrz. Najbardziej na decyzje czeka branże fitness, której otwarcie przewidywane jest dopiero na 29 maja. Jeżeli nadal będziemy szli tym trendem, oczywiście możliwe jest przyśpieszenie pewnych aspektów luzowania. Nie byłbym pewien, czy akurat będzie to dotyczyło branży fitness, więc nie chciałbym obiecywać - mówił Wojciech Andrusiewicz w "Onet rano" Wojciech Andrusiewicz zaznaczył, że właśnie na siłowniach transmisja wirusa może być największa z uwagi na bliższy kontakt z innymi osobami. Mimo tej tezy rzecznik zapewnił: Ale na pewno zastanawiamy się nad...

Koronawirus w Polsce, rzecznik ministra zdrowia Wojciech Andrusiewicz
East News
Newsy
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiada obostrzenia. Będą wymagane certyfikaty szczepień! 
"Uprzywilejowane będą te osoby, które będą posługiwały się certyfikatami" Wojciech Andrusiewicz w rozmowie z mediami zdradził plany władz.

A jednak! Wojciech Andrusiewicz potwierdził, że władze planują wprowadzenie obostrzeń dla osób  niezaszczepionych. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia w rozmowie z Polsat News zdradził, że władze cały czas analizują sytuację w naszym kraju i powoli przygotowują się na nadejście czwartej fali koronawirusa. Sprawdźcie, co dokładnie powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia!  Obostrzenia tylko dla osób niezaszczepionych? Lekarze i politycy już od kilku tygodni zgodnie ostrzegają przed kolejną falą koronawirusa. Eksperci mówili wprost, że wzrost zakażeń może nastąpić już na przełomie sierpnia i września. I chociaż w ostatnim czasie dzienna liczba nowych przypadków koronawirusa była znacznie mniejsza niż podczas trzeciej fali, z którą mieliśmy do czynienia wiosną, to w ostatnich tygodniach nastąpił wyraźny wzrost zakażeń.  Na pewno idziemy teraz w kierunku szczytu czwartej fali i mimo, że nadal operujemy na niewielkich liczbach to te przyrosty 20, 25 procentowe nie są już takie małe- rzecznik MZ mówił przed kamerą Polsat News. Wojciech Andrusiewicz zdradził, jakie obostrzenia mają zostać wprowadzone podczas czwartej fali koronawirusa. W związku z kolejną falą pandemii władze m.in. Francji czy Grecji, już kilka tygodni temu wprowadziły obostrzenia dla osób niezaszczepionych. Osoby bez certyfikatu po szczepieniu nie mogą wejść m.in. do kina czy restauracji. Od jakiegoś czas mówi się, że podobne rozwiązanie może zostać wprowadzone również w Polsce, ale czy władze naprawdę zdecydują się na obostrzenia dla niezaszczepionych? Okazuje się, że tak!  Na pewno przy tych wzrostach, które się teraz realizują i przy tych niedługo występujących liczbach bezwzględnych, które jeżeli w pozytywnym przypadku mogą dojść do tysiąca, w negatywnej opcji,...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik