Choć wielu z nas zapomniało już o koronawirusie, a sam premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że wirus jest w odwrocie i nie trzeba się go bać, okazuje się że epidemia przybiera na sile. Jak podało ministerstwo zdrowia, ostatniej doby odnotowano 615 potwierdzonych zakażeń. Jest to dobowy rekord od samego początku pandemii koronawirusa w Polsce! A ponieważ zwiększoną liczbę potwierdzonych przypadków notuje się już od wielu dni, pojawiły się pytania o powrót niektórych obostrzeń.

Reklama

Które mogą wrócić? Czy grozi nam lockdown, czyli ponowne zamknięcie w domach? Zobaczcie, co na ten temat mówią przedstawiciele rządu.

Zobacz także: Czeka nas powrót obostrzeń zwiazanych z koronawirusem? „Rozmawiamy o bardzo pilnym przestrzeganiu norm”

Rekord zakażeń w Polsce, czy wrócą obostrzenia i lockdown?

Sytuacja wygląda źle. Kolejne europejskie kraje odnotowują zwiększenie liczby osób zarażonych koronawirusem i chorych na Covid-19. Polska już dawno zniosła większość ograniczeń. Tysiące rodaków ruszyły na wakacje, a w najpopularniejszych miejscach turystycznych widać prawdziwe tłumy. Niestety, wielu osób ciągle nie przekonuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych. Czy w związku z tym, przy rekordowej liczbie zarażeń, wrócą ograniczenia? Jak mówią przedstawiciele rządu, niczego nie można wykluczyć.

Zapewne będzie możliwość cofnięcia się o jakiś krok - mówi np. pytany o powrót obostrzeń rzecznik ministerstwa zdrowia.

Co ma konkretnie na myśli?

Zobacz także

Jeśli osoby zachowują się nieodpowiedzialnie, to przykładem innych państw można wprowadzić podniesienie mandatownika - mówił Wojciech Andrusiewicz w TVN24, jednocześnie apelując o odpowiedzialność. - W tej chwili będziemy decydować o tym czy nie będziemy stosować ściślejszej kontroli. Dzisiejszy wynik powinien być sygnałem dla nas wszystkich, żebyśmy przemyśleli nieodpowiedzialne zachowania - dodał.

A co radziłby Polakom jadącym za granicę?

- Radzę zachowywać dystans w każdym miejscu, w którym jesteśmy. Jeżeli nie musimy wyjeżdżać, podróżować samolotem, gdzie będzie przebywało oprócz nas dość dużo osób, nie musimy podróżować autobusem, to powstrzymajmy się od takich wyjazdów. Powstrzymajmy się od wyjazdów do kurortów, gdzie jest bardzo dużo ludzi - mówił w TVN24 rzecznik ministra zdrowia.

O podróżach do innych krajów, w tym Unii Europejskiej mówił wcześniej rzecznik rządu w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną":

Na posiedzeniach rządu i zespołu zarządzania kryzysowego jest rozpatrywany wariant przywrócenia kwarantanny powrotnej w przypadku niektórych krajów - mówił Piotr Mueller.

Pod uwagę brana jest na przykład Hiszpania.

A co z ewentualnym lockdownem w Polsce? Jak zapewnił, rząd nie przewiduje "lockdownu na takim poziomie, jaki miał wcześniej miejsce". Wcześniej podobną opinię wygłosiła wicepremier Elżbieta Emilewicz.

O lockdownie dziś absolutnie nie rozmawiamy - zapewniała.

Potwierdził to na konferencji prasowej również premier Mateusz Morawiecki.

Ja chcę tego unikać, bo wiem jak mocno poturbowana została gospodarka polska. Zamknięcie gospodarki jest groźne dla całej gospodarki - mówił dziennikarzom.

Ale równocześnie dodał, że rząd szykuje się na różne scenariusze. I w zależności od tego jak się będzie rozwijała sytuacja, w połowie sierpnia będą podejmowane konkretne decyzje.

A Wy jak myślicie, ograniczenia wrócą? O ich powrót był pytany m.in. rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

East News

Wielu naszych rodaków nie przestrzega obowiązku noszenia maseczek. Rozważane jest zwiększenie kar za łamanie tego nakazu.

East News
Reklama

Reklama
Reklama
Reklama