Rodzina żegna Morawieckiego Jadwiga Morawiecka na pogrzebie Kornela Morawieckiego Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński na pogrzebie Kornela Morawieckiego Małgorzata Kidawa Błońska na pogrzebie Kornela Morawieckiego Beata Szydło na pogrzebie Kornela Morawieckiego
Rodzina Mateusza Morawieckiego żegna Kornela Morawieckiego
EastNews

5 października o godzinie 12:00 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Kornela Morawieckiego, Marszałka Seniora, ojca premiera Mateusza Morawieckiego. W mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie wzięli udział rodzina polityka oraz przedstawiciele władzy państwowej, z prezydentem Andrzejem Dudą na czele. 

Kornel Morawiecki zmarł 30 września w wieku 78 lat w szpitalu MSWiA w Warszawie w wyniku ciężkiej choroby. Miała raka trzustki. Kornel Morawiecki był polskim politykiem, fizykiem i nauczycielem akademickim, a także działaczem opozycji antykomunistycznej w czasach PRL, założycielem i przewodniczącym Solidarności Walczącej oraz posłem i marszałkiem seniorem na sejm VIII kadencji. Został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego: w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej. 

Rodzina Kornela Morawieckiego

Kornel Morawiecki wychował piątkę dzieci. Ze swoją żoną Jadwigą, z którą wziął ślub gdy miał 18 lat, miał czworo dzieci, w tym Mateusza Morawieckiego. Rozstali się kilka lat temu, nie wzięli rozwodu. Morawiecki związał się z potem Anną, którą poznał w 1976 rokuSpotkali się ponownie na początku lat 90. Doczekali się syna, Jerzego.

Zobacz także: Kornel Morawiecki rozstał się z żoną, ale matka Mateusza Morawieckiego była przy nim do samego końca

1/9
Rodzina żegna Morawieckiego
EastNews

Wczoraj, 4 października, w Sejmie RP, wystawiono trumnę z ciałem Kornela Morawieckiego, następnie ulicami Warszawy przeszedł kondukt żałobny w kierunku Katedry Polowej Wojska Polskiego, a o 20:30 rozpoczęło się czuwanie.

2/9
Jadwiga Morawiecka na pogrzebie Kornela Morawieckiego
EastNews

Żona Kornela Morawieckiego i matka Mateusza, Jadwiga Morawiecka, żegna męża

Kornela Morawieckiego żegna żona Jadwiga Morawiecka, matka premiera, Mateusza Morawieckiego. Choć pozostawali w związku małżeńskim, rozstali się wiele lat temu. 

Oczywiście kocham swoją żonę, ale z nią nie jestem od dłuższego czasu. Tak się potoczyło... Ale nie mamy rozwodu. Byłem z Jadzią do 1981 roku - mówił Kornel Morawiecki w jednym z wywiadów. 

Jadwiga Morawiecka była przy mężu do samego końca.

3/9
Andrzej Duda i Jarosław Kaczyński na pogrzebie Kornela Morawieckiego
EastNews

Kornela Morawieckiego żegnają prezydent Andrzej Duda oraz Jarosław Kaczyński. 

Był człowiekiem niezwykłej niezłomności w dążeniu do wolności [...] Chciał Polski wolnej i niepodległej. Nie godził się na żadną inną. Był wyśmiewany, więziony i deportowany – właśnie dlatego, że nie godził się na żadne kompromisy [...] Można się z nim nie zgadzać, ale nie można go nie szanować. Wielce szanowny panie Marszałku Seniorze, dobrze pan się zasłużył Rzeczypospolitej Polsce i ta służba jest doceniana. Cześć Twojej pamięci - powiedział z ambony Andrzej Duda.

Przyszło mi pożegnać człowieka niezwykłego, w całym tego słowa znaczeniu, poprzez swój życiorys, poprzez cechy czysto osobiste. Człowieka, który łączył w sobie radykalizm ostry z łagodnością współpracy ze wszystkimi, z łatwością wybaczania. Jeśli spojrzeć na życie marszałka, to można powiedzieć, że przywrócił on w Polsce pewną ważną i silną, ale nieistniejącą tradycję, tradycję powstańczą […] Dopiero właśnie on był tym, który do tej tradycji nawiązał. Jego życie było sprzeciwem wobec zniewolenia. […] Tym którzy marzyli o niepodległości było wielu, ale tylko on potrafił zamienić to w czyn […] - powiedział Jarosław Kaczyński.

4/9
Małgorzata Kidawa Błońska na pogrzebie Kornela Morawieckiego
EastNews

W tym dniu różnice polityczne nie mają znaczenia. Na mszy świętej pojawiła się Małgorzata Kidawa-Błońska.

5/9
Beata Szydło na pogrzebie Kornela Morawieckiego
EastNews

Beata Szydło na pogrzebie Kornela Morawieckiego:

Cześć Jego pamięci. Panie Premierze @MorawieckiM proszę przyjąć szczere wyrazy współczucia.- napisała na Twitterze po śmierci Marszałka Seniora.

6/9
Rodzina Mateusza Morawieckiego

Pogrążona w żałobie rodzina Mateusza Morawieckiego: żona Iwona Morawiecka, dzieci oraz matka, Jadwiga Morawiecka.

7/9
Prezydent złożył kondolencje premierowi i jego rodzinie

Po swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje premierowi Mateuszowi Morawieckiego i jego rodzinie kondolencje. 

Po mszy miała miejsce ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. 

8/9
Ceremonia pogrzebowa Kornela Morawieckiego na Warszawskich Powązkach

Ostatnia część ceremonii pogrzebowej na warszawskich Powązkach rozpoczęła się od odśpiewania hymnu Polski.