Reklama

Tragiczny pożar escape roomu w Koszalinie sprawił, że w całym kraju zaczęły się kontrole tego typu lokali. W niedzielę podczas konferencji prasowej, szef MSWiA Joachim Brudziński informował, że inspekcji zostało poddanych już ponad 300 obiektów, a pozostałe są nadal sprawdzane. Już teraz szokują wyniki! Okazuje się, że w 129 lokalach były poważne nieprawidłowości, a 13 z nich zostało od razu zamkniętych! Raport został przygotowany przez "Fakt".

Zobacz: Polska premiera horroru "Escape Room" wstrzymana! Powodem tragedia w Koszalinie

Ile jest działających escape roomów w Polsce?

Podczas konferencji prasowej Joachim Brudziński poinformował, że w Polsce jest aktualnie 1100 escape roomów. Do tej pory skontrolowano zaledwie jedną trzecią wszystkich obiektów i już teraz wiadomo, że wyniki kontroli nie są zadowalające. 13 lokali zamknięto, ponieważ nie spełniały wymogów bezpieczeństwa, a właściciele pozostałych lokali byli ukarani mandatami. Jak prezentują się wyniki kontroli w województwie mazowieckim, a jak wygląda sytuacja w pozostałych województwach?

Wyniki kontroli escape roomów w województwie mazowieckim

W województwie mazowieckim dotąd skontrolowano 20 escape roomów. Strażacy w żadnym z kontrolowanych obiektów nie znaleźli takich nieprawidłowości, które sprawiały, że lokal trzeba było zamknąć. Większość z tych obiektów znajduje się na terenie Warszawy, a pozostałe są głównie w Radomiu – powiedział PAP dyżury Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie. Na terenie województwa mazowieckiego działa aż 140 escape roomów i kontrole trwają nadal.

Jak wyglądają wyniki kontroli w pozostałych województwach?

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego nie stwierdzono większych nieprawidłowości. O tym poinformował PAP Rafał Melnyk, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego straży pożarnej w Olsztynie. Na terenie województwa dolnośląskiego stwierdzono 30 nieprawidłowości w działaniu pokojów zagadek, aż 20 dotyczyło ewakuacji. W województwie podkarpackim został zamknięty jeden lokal – o tym poinformował PAP Marcin Betleja, rzecznik podkarpackiej Państwowej Straży Pożarnej. W województwie kujawsko-pomorskim też zamknięto jeden escape room, znajdujący się w Grudziądzu. Z kolei aż w 33 lokalach wykryto nieprawidłowości. W województwie łódzkim kontroli poddano 19 obiektów i niestety w każdym z nich były nieprawidłowości.

Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Paweł Frątczak powiedział w rozmowie z Super Expressem, że właściciele tego typu obiektów muszą zapewnić klientom bezpieczeństwo:

Przede wszystkim osoba myśląca o zajęciu się tego typu działalnością musi zapewnić ludziom bezpieczeństwo. Mam tu na myśli ochronę przeciwpożarową, która powinna być respektowana. Priorytetem jest przede wszystkim zapewnienie ludziom, o czym mówiłem, bezpieczeństwa w zakresie ewakuacji - podkreślił Paweł Frątczak w rozmowie z Super Expressem.

To nie koniec kontroli, pełny raport z pewnością poznamy po jej zakończeniu.

Reklama

East News
Reklama
Reklama
Reklama