Pilne doniesienia ws. TVP, PAP i Polskiego Radia. "W stanie likwidacji"
Minister kultury przekazał, że Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Polska Agencja Prasowa znajdują się "w stanie likwidacji". Co to oznacza?
Tuż po Świętach 27 grudnia Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało komunikat, w którym poinformowało o tym, że Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Polska Agencja Prasowa znalazły się w stanie likwidacji. Co oznacza taka wiadomość i co dalej z przyszłością tych instytucji?
TVP, PAP i Polskie Radio w stanie likwidacji
Okres przed świętami Bożego Narodzenia okazał się być bardzo burzliwy dla polskich mediów - władze m.in. Telewizji Polskiej i Polskiej Agencji Prasowej zostały odwołane, a sygnał TVP Info przestał być nadawany. Choć mogłoby się wydawać, że świąteczny czas przyniesie polubowne rozwiązanie konfliktu o polskie media, nadal trwają potyczki i przepychanki dotyczące tego, kto ma objąć najwyższe stanowiska w telewizji, radiu czy Polskiej Agencji Prasowej.
W środę, 27 grudnia minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz wydał komunikat, w którym pisze wprost, że Telewizja Polska, Polskie Radio oraz Polska Agencja Prasowa są obecnie w stanie likwidacji.
W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A
Zobacz także: Wiadomo, co dalej z "TVP Info". Jest nowy komunikat!
W dalszej części komunikatu Ministra Kultury czytamy również, w jakim celu Bartłomiej Sienkiewicz podjął taką właśnie decyzję. Jak się okazuje jest ona bezpośrednio związana z decyzją prezydenta o zaprzestaniu finansowania mediów publicznych, ale ma również na celu zabezpieczenie funkcjonowania spółek, o których mowa, a także zapobieganie zwolnieniom pracowników medialnych instytucji.
W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania. Stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela
Jak rozstrzygną się losy TVP, Polskiej Agencji Prasowej i Polskiego Radia? Z niecierpliwością czekamy na dalszy rozwój wydarzeń. Przypomnijmy, że zmiany w TVP sprowokowały falę zwolnień oraz transferów dziennikarzy do innych stacji.
Czekacie na kolejne decyzje polityków?
Zobacz także: Z "Uwagi TVN" do nowych "Wiadomości" w TVP 1. Transfer roku?