Reklama

Według oficjalnego komunikatu Watykanu, papież Franciszek doświadczył dwóch epizodów ostrej niewydolności oddechowej, które były wynikiem nagromadzenia wydzieliny wewnątrzoskrzelowej oraz skurczu oskrzeli. Lekarze zdecydowali o przeprowadzeniu dwóch bronchoskopii – zabiegu diagnostyczno-leczniczego polegającego na wprowadzeniu endoskopu do dróg oddechowych w celu usunięcia zalegającej wydzieliny. Dodatkowo konieczne było zastosowanie nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej, która wspiera oddychanie pacjenta.

Reklama

Nowy komunikat w sprawie papieża Franciszka

Watykan oficjalnie potwierdził, że papież przechodzi intensywne leczenie, ale nie udzielił szczegółowych informacji na temat długoterminowych rokowań. W 18. dniu pobytu w szpitalu papież Franciszek doznał dwóch epizodów ostrej niewydolności oddechowej. Jak wynika z komunikatu, papież był cały czas "przytomny, zorientowany i współpracował" z lekarzami.

W dniu dzisiejszym Ojciec Święty miał dwa epizody ostrej niewydolności oddechowej, spowodowane przez duże nagromadzenie wydzieliny wewnątrzoskrzelowej i w konsekwencji skurcz oskrzeli. Przeprowadzone zostały dwie bronchoskopie konieczne w celu aspiracji dużej ilości wydzieliny. Po południu przywrócona została nieinwazyjna wentylacja mechaniczna
- mówi komunikat Watykanu.

Modlitwy wiernych na całym świecie za zdrowie papieża

Poliklinika Gemelli w Rzymie to renomowany ośrodek medyczny, w którym od lat leczą się najwyżsi przedstawiciele Kościoła katolickiego. Papież Franciszek był już wcześniej hospitalizowany w tym miejscu z powodu problemów zdrowotnych, w tym infekcji dróg oddechowych. Szpital posiada jeden z najlepszych oddziałów pulmonologicznych w Europie, co daje nadzieję na skuteczne leczenie papieża.

Wieści o stanie zdrowia papieża Franciszka szybko obiegły świat, wywołując liczne reakcje wśród wiernych i hierarchów kościelnych. W wielu kościołach organizowane są specjalne msze i nabożeństwa w intencji powrotu papieża do zdrowia. Katolicy z różnych zakątków świata łączą się w modlitwie, prosząc o siłę dla Ojca Świętego.

Historia problemów zdrowotnych papieża Franciszka

Papież Franciszek, mający 88 lat, od 14 lutego 2025 roku przebywa w rzymskiej Poliklinice Gemelli z powodu poważnych problemów zdrowotnych związanych z układem oddechowym. Początkowo zdiagnozowano u niego ostre zapalenie oskrzeli, które następnie przekształciło się w obustronne zapalenie płuc.

W trakcie hospitalizacji papież doświadczył dwóch epizodów ostrej niewydolności oddechowej, co wymagało zastosowania nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej. Obecnie jego stan jest określany jako stabilny, jednak złożony, a lekarze kontynuują terapię tlenową. Pomimo stabilizacji, Watykan nie podaje dalszych rokowań, biorąc pod uwagę skomplikowany obraz kliniczny.

Papież Franciszek pozostaje pod stałą opieką medyczną, a jego stan jest na bieżąco monitorowany przez zespół lekarzy w Poliklinice Gemelli. Watykan regularnie publikuje komunikaty dotyczące jego zdrowia, jednak na razie nie ma planów dotyczących jego powrotu do Watykanu. ​

Zobacz także:

Reklama
Papież Franciszek napisał list ze szpitala
FILIPPO MONTEFORTE/AFP/East News
Reklama
Reklama
Reklama