Reklama

Janusz Gazda był jednym z najbardziej uznanych polskich krytyków filmowych. Jego wkład w rozwój rodzimej kinematografii jest nieoceniony. Był współzałożycielem miesięcznika "Kultura Filmowa", który później zmienił nazwę na "Film na Świecie". W latach 1992-1997 pełnił funkcję redaktora naczelnego "Kwartalnika Filmowego". Jego praca dziennikarska i krytyczna skupiała się na popularyzacji filmu jako ważnego elementu kultury.

Reklama

Nie żyje Janusz Gazda. Współpracował przy produkcjach takich jak "Klan" i "Plebania"

Janusz Gazda był związany z TVP przez wiele lat. Zyskał uznanie jako współpracownik przy tworzeniu kultowych produkcji, takich jak seriale "Klan", "Plebania" oraz "Twarze i maski". Jego najważniejszym dokonaniem w telewizji pozostaje jednak pomysł na serial "Dom".

Serial ''Dom'' to była propozycja Janusza Gazdy z Redakcji Filmowej Telewizji Polskiej, który zainspirował nas do napisania serialu o Warszawie w pewnym kameralnym ujęciu. I sprawa zaczęła się — jak zwykle w moim przypadku — od dokumentacji. Z powrotem grzebanie się w tym, co było wtedy — w 1945, 46., 47.,49. roku — ważne. A więc całe tygodnie spędzane nad zszywkami ''Życia Warszawy'', ''Rzeczpospolitej'' i gazet z tamtego okresu, aby nagromadzić jakiś materiał, który mógłby być fundamentem losów życia przyszłych bohaterów
– zdradził Andrzej Mularczyk w audycji Haliny Szopskiej w Polskim Radiu w 1985 r.

Serial "Dom" opowiada o losach mieszkańców jednej z warszawskich kamienic, ukazując historię Polski od czasów powojennych aż po współczesność. Gazda był inspiracją dla tego dzieła, co zostało wielokrotnie podkreślone przez jego współpracowników.

Janusz Gazda w ostatnich latach życia wycofał się z aktywnej działalności zawodowej. Mimo to jego dorobek wciąż był doceniany przez środowisko filmowe i medialne. Informację o jego śmierci podał portal filmpolski.pl, wywołując falę wspomnień i kondolencji.

Śmierć Janusza Gazdy to ogromna strata dla polskiej kultury. Rodzinie i bliskim składamy najszczersze kondolencje.

Reklama

Zobacz także: Matka Eweliny Ślotały ujawniła przyczynę śmierci córki. "Serce nie dało rady"

Fot.: Artur Barbarowski/East News, Krakow, 01.11.2022. Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Dzien Wszystkich Swietych na krakowskiej metropolii. Swieto Zmarlych. Zdjecia nocne. N/z: znicz, znicze, lampki
Artur Barbarowski/East News
Reklama
Reklama
Reklama