Olga Tokarczuk lauretką Nagrody Nobla
East News

Olga Tokarczuk dostanie czek na ogromną sumę! Ile wynosi nagroda za Literacką Nagrodę Nobla 2019?

Olga Tokarczuk lauretką Nagrody Nobla
East News

Olga Tokarczuk w czwartek 10 października otrzymała literacką Nagrodę Nobla za rok 2018. To ogromne wyróżnienie dla całej polskiej literatury. Gratulacje dla pisarki płyną z całego świata. Okazuje się, że obok tytułu, który ma bezcenną wartość, Olga Tokarczuk otrzyma też nagrodę finansową. Jak dużą? Kwota robi wrażenie! 

Nagroda Nobala dla Olgi Tokarczuk

O Nagrodzie Nobla poinformowano za pomocą Twittera. W uzasadnieniu Szwedzka Akademia pisze, że nagrodę przyznano za: narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic. Olga Tokarczuk dołączyła dziś do grona wybitnych noblistów w dziedzinie literatury, wśród których dotychczas znalazło się czworo Polaków: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. 

Olga Tokarczuk dostanie 9 mln koron szwedzkich, czyli ok. milion euro, co daje prawie 4 mln zł! Tegoroczne Nagrody Nobla w dziedzinie literatury były wyjątkowe, ponieważ otrzymało ją aż dwoje pisarzy. Ma to związek z ubiegłorocznym skandalem w Szwedzkiej Akademii Nauk. Dlatego polska pisarka otrzymała zaległą nagrodę za 2018 rok, a Peter Handke dostał nagrodę za 2019 rok.

Gratulacje dla Olgi Tokarczuk

Słowa uznania i gratulacje dla polskiej pisarki płyną ze wszystkich stron. To wielki dzień dla polskiej literatury, podkreślił Andrzej Duda na Twitterze:

Gratulacje w mediach społecznościowych złożyli też Mariusz Szczygieł, który sam niedawno odebrał Nagrodę Nike, Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Karolina Korwin-Piotrowska, Anna Dereszowska, Małgorzata Kożuchowska, Olga Bołądź i mnóstwo innych gwiazd i polityków. 

Olga Tokarczuk
EastNews

 

Olga Tokarczuk
East News

 

Więcej na temat Olga Tokarczuk Nagroda Nobla
Przeładuj

Najmodniejsze fryzury na rok 2021. Hitem jest "syrenka", ale zobaczcie modern mullet. To dopiero odjazd

zobacz 02:09