Olga Tokarczuk
East News
PILNE!

Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk!

Olga Tokarczuk
East News

Świetna wiadomość dla wszystkich fanów polskiej literatury! Literacka nagroda Nobla za rok 2018 powędrowała w ręce Olgi Tokarczuk! O tym, że to właśnie polska autorka dostanie prestiżowe wyróżnienie, plotkowało się od dawna. Teraz stało się to faktem! Serdecznie gratulujemy!

Nobel dla Olgi Tokarczuk! 

O nagrodzie dla Olgi Tokarczuk poinformowano na Twitterze:

 

 

W ten sposób Olga Tokarczuk dołączyła do grona innych polskich Noblistów - Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Władysława Reymonta czy Henryka Sienkiewicza.

Jak Olga Tokarczuk dowiedziała się o nagrodzie? Komentarz

Gdy przedstawiciel Akademii Noblowskiej zadzwonił do Olgi Tokarczuk, by poinformować o nagrodzie, pisarka prowadziła akurat samochód - jechała przez Niemcy. Zjechała na moment z drogi i wtedy dowiedziała się, że otrzymała najważniejszą nagrodę w dziedzinie literatury.

- Gdy się dowiedziałam, musiałam się zatrzymać. To jeszcze w ogóle do mnie nie dociera. Bardzo się cieszę także z tego, że nagrodę wraz ze mną otrzymał Peter Handke, które niezwykle cenię. To wspaniale, że Akademia Szwedzka doceniła literaturę z centralnej części Europy. Cieszę się, że jeszcze się trzymamy - powiedziała portalowi wyborcza.pl.

Kim jest Olga Tokarczuk?

Olga Tokarczuk od lat uznawana jest za jedną z najwybitniejszych polskich pisarek. Jej książki są nagradzane na całym świecie. W 2018 roku otrzymała International Booker Prize za powieść "Bieguni”. Ma na swoim dwie Nagrody Literackie „Nike” m.in. za "Księgi Jakubowe". Jest również autorką scenariuszy. Na podstawie jej powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych" powstał film "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland i Kasi Adamik. 

Cóż za nieopisana radość i duma!!!!!!! Nobel dla Olgi Tokarczuk!!!!! Olga, jesteś wielka - napisał Borys Szyc.

 

Płacze ze szczęścia. Rycze po prostu. Dzięki mojemu ponownemu spotkaniu z Olga, ponad 3 lata temu, pewnej rozmowie prawie po świt, po latach niewidzenia się, moje życie wyglada teraz tak jak wyglada. Lubię je. Wreszcie. Olga ma Nobla. Co za szczęście. Co za duma. Jest pięknie - napisała Karolina Korwin-Piotrowska.

Jeszcze raz gratulacje!

Brawo! 

Olga Tokarczuk
East News

Więcej na temat Olga Tokarczuk
Przeładuj

Marietta z "Hotel Paradise" wbija szpilę uczestnikom pierwszej edycji show! "W "Love Island" wszyscy są ładni"

zobacz 01:22