Kayah Dominika Gwit na pokazie Marty Banaszek Barbara Kurdej-Szatan w czerwonej sukience Sugarfree Selena Gomez w plisowanej spódnicy Agata Młynarska
Kayah
East News
1/9
Kayah
East News

Kayah choruje na Hashimoto. Wokalistka zmaga się z chorobą już od wielu lat. Musiała radykalnie zmienić tryb życia, o czym informowała w zeszłym roku:

Codziennie biegam godzinę i nie ma od tego odstępstwa. Biegam, jak jestem zmęczona, jak jestem zła, jak nie mam czasu też. Pilnuję się, aby nie jeść mięsa, ani kawałeczka, który czasem zdarza się załapać bezwiednie. (...) ta choroba przełożyła się w zasadzie na każdą sferę życia, na to, jak wyglądam, na to, ile mam energii, jak czuje się psychicznie. Walczę jednak, mam lepsze i gorsze momenty. Przede wszystkim  zaczęłam świadomie jeść, unikam glutenu, który jest absolutnie wykluczony przy walce z Hashimoto. Nie jest łatwo [...] - mówiła.

Hashimoto to przewlekle zapalenie tarczycy, dotykające głównie kobiety w średnim wieku. Jest to choroba autoimmunologiczna, trudna do zdiagnozowania. Objawami są m.in sucha skóra, zmęczenie, skłonność do depresji, marznięcia, powiększenie lub zanik tarczycy.

 

Polecamy: Zmęczone, złe, zestresowane. Kobiety Hashimoto. Jak wygląda życie przed i po diagnozie?

2/9
Dominika Gwit na pokazie Marty Banaszek
ONS

Dominika Gwit zmaga się z otyłością:

Tak, jestem gruba, tak mam do tego prawo. Tak, będę o tym mówić głośno! Nie, nie zamknę się w domu, bo ktoś uważa, że skoro z niego wychodzę to promuje otyłość. Nie, nie promuję otyłości. Po prostu na te otyłość choruję. Czasem mam ochotę i siłę z nią walczyć, a czasem nie. I nie znaczy to, ze jestem gorsza. Wręcz przeciwnie, uważam się za silną, mądrą i piękną kobietę, która kocha i jest kochana! – napisała Dominika w social mediach. 

Aktorka ma o tyle ciężej, że na każdym kroku jest hejtowana. Ostatnio hejtu pojawiło się wyjątkowo dużo za sprawą "oszałamiającej" stylizacji podczas pokazu mody.

 

Jak poradzić sobie z chorobą? Oprócz specjalnie ułożonej diety wymagana jest aktywność fizyczna. Niewskazane jest natomiast rzadkie jedzenie - wtedy organizm zmuszony jest do odkładania tłuszczu. Zalecane jest jedzenie pięciu posiłków dziennie, bez pośpiechu, z dokładnym rozgryzaniem i przeżuwaniem pokarmu.

 

Polecamy: Ile kosztuje nas nadwaga i otyłość?

3/9
Barbara Kurdej-Szatan w czerwonej sukience Sugarfree
ONS.pl

Basia Kurdej-Szatan zmaga się z boreliozą. Aktorka opowiedziała o początkach choroby w kwietniu zeszłego roku:

Bolała mnie ręka. Miałam punktowe bóle mięśni z obrzękami, które »wędrowały« mi po ciele. Lekarze nie wiedzieli, co mi jest. W internecie i w prasie przeczytałam o boreliozie i o objawach podobnych do moich. Zrobiłam badanie krwi. Dowiedziałam się, że jestem chora, gdy byłam na planie reklamy Playa. Byłam w szoku. Zaczęłam płakać, wyszłam z hali. Zaczęli mnie wołać, że trzeba kręcić. Musiałam się szybko uspokoić i szczerzyć do kamery - zdradziła w rozmowie z Vivą.

Jak walczyć z chorobą? Każdy zapewne wie, że do infekcji dochodzi w wyniku ukąszenia przez kleszcza. Należy jednak pamiętać, że nie każde ukąszenie wiąże się z zachorowaniem. Zalecane jest jednak kontaktowanie się w takich sytuacjach z lekarzem. To on podejmuje decyzję, czy podjęte zostaną poważniejsze kroki, np. leczenie antybiotykami. W przypadku Basi same leki i dieta nie pomogły i zaczęła korzystać z terapii prądami.

 

Aktualnie aktorka jet bardzo zapracowana i jak sama przyznała kilka miesięcy temu "nie wiem, jaki jest stan  jej zdrowia". Miejmy nadzieję, że wszystko jest już w jak najlepszym porządku i już niedługo gwiazda ogłosi, że jest w ciąży. (Przez chorobę nie starała się z mężem o dziecko).

 

Zobacz też: Nie tylko rumień – jak sprawdzić, czy kleszcz zaraził nas boreliozą?

4/9
Selena Gomez w plisowanej spódnicy
East News

Selena Gomez jest chora na toczeń - przewlekłą chorobę o podłożu autoimmunologicznym. Toczeń jest uważany za jedną z najbardziej złośliwych chorób. Nie dość, że nadal nie wiadomo co jest przyczyną jego pojawienia się, to sprawia, że układ odpornościowy organizmu zamiast walczyć, atakuje sam siebie. Jakie są objawy? Bardzo różne. U zagranicznej gwiazdy pojawiły się ponoć ostre bóle mięśni oraz nadwrażliwość na promienie słoneczne. Najbardziej charakterystycznym objawem jest jednak rumień w kształcie motyla na policzkach. Z chorobą najczęściej zmagają się młode osoby w wieku od 20. do 40. lat.

 

Polecamy: Jak wygląda życie chorego na toczeń?

5/9
Agata Młynarska

Agata Młynarska zmaga się z przewlekłą chorobą jelit. Chorobę zdiagnozowano u niej pięć lat temu, kiedy to w szpitalu spędziła półtora miesiąca. Jak sama mówi, nauczyła się żyć z dolegliwościami:

Nauczyłam się już żyć ze swoim problemem nieswoistego zapalenia jelit. Wiem, że to nie jest coś, z czym można dyskutować, jestem pod stałą kontrolą lekarską (…). W momentach pogorszenia wyhamowuję i wtedy wszyscy wiedzą, że pracuję z domu.

 

W minione wakacje znów trafiła do szpitala o czym poinformowała za pośrednictwem social mediów. Jak później zdradziła w rozmowie z Faktem, ból był nie do wytrzymania:

Obudziłam się rano i od razu wiedziałam, że nie wstanę z łóżka. Ból brzucha był nie do wytrzymania, do tego torsje. Po kilku godzinach znalazłam się w szpitalu - tłumaczyła. 

 

Głównymi objawami choroby są: biegunka, bóle brzucha, niedrożność jelit, utrata masy ciała, nudności, niedokrwistość, czy gorączka.

 

Polecamy: Jak objawiają się nieswoiste zapalenia jelit?

6/9
Kinga Rusin w nowej hipsterskiej stylizacji

Kinga Rusin podobnie jak Kayah choruje na Hashimoto:

Nie wyleczyłam się z Hashimoto dietą. Jestem pod opieką dobrych endokrynologów, mam dobrze ustawione lekarstwa. Niestety niedoczynność tarczycy nie jest chorobą, którą można wyleczyć, ta tarczyca jest zniszczona. Trzeba dobrze ustawić hormony" - zdradziła kilka lat temu.

7/9
Anna Kalczyńska
ONS

Na Hashimoto choruje także Ania Kalczyńska. Jak dziennikarka radzi sobie z problemami?

Dużo spać, dużo się przytulać, być z najbliższymi, jak najwięcej się śmiać i być blisko natury, najlepiej w cieple i w słońcu. To najważniejsze rady, jakie zapamiętałam z poradnika dla zmagających się z Hashimoto. Nikt za nas tego nie zrobi: trzeba opiekować się sobą i zadbać o zdrowie" - wyjawiła w social mediach.

8/9
Honorata Skarbek na Fryderykach
ONS.pl

Mało kto wie, ale Honorata Skarbek w młodości zmagała się z... nowotworem! 

W wieku 14 lat zdiagnozowano u mnie przewlekłą białaczkę szpikową. Przeszłam bolesne pobieranie szpiku z kości ogonowej, robionej bez znieczulenia i z pełną świadomością. Przeszywający ból grubej igły, która przekłuwała mnie na wylot, zapamiętam do końca życia. Miałam złe wyniki, a w planach był przeszczep szpiku kostnego" - zdradziła w social mediach.

 

Choroba spowodowała, że artystka musi codziennie przyjmować tabletki. Jedna sztuka kosztuje... 200 zł!

 

Sprawdźcie: Jakie są objawy białaczki przewlekłej?

9/9
Aneta Zając na otwarciu "Smyka"
ONS.pl

W ostatnim czasie kilka kilogramów przybrała na wadze Aneta Zając. Jak się szybko okazało aktorka jest chora:

Od kilku miesięcy źle się czuła. Zajęta wychowywaniem synków Roberta i Michała odwlekała jednak wizytę u lekarza. Gdy zrobiła szczegółowe badania, okazało się, że cierpi na chorobę tarczycy. Efektem leczenia jest przybieranie na wadze. Aneta, która jako aktorka musi świetnie wyglądać, bo to gwarantuje jej propozycje zawodowe, bardzo to przeżywa - podało niedawno "Na żywo".

 

Oprócz Anety problemy z tarczycą mają także: Joanna Koroniewska, Dominika Ostałowska, Monika Pyrek, Katarzyna Dowbor.

Więcej na temat choroba