Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło nowe wytyczne w sprawie powrotu dzieci do szkół!
Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło nowe wytyczne w sprawie powrotu dzieci do szkół!
Minister edukacji narodowej podczas konferencji prasowej przedstawił najnowsze wytyczne dotyczące powrotu dzieci do szkół. Jak będzie wyglądać nowa rzeczywistość w placówkach szkolnych od 1 września? Dariusz Piontkowski zapewnił, że w obecnej sytuacji epidemicznej w zdecydowanej większości regionów dzieci będą mogły rozpocząć zajęcia stacjonarne. Sytuacja wygląda inaczej w strefach: żółtej i czerwonej.
Planujesz zakup stroju galowego na rozpoczęcie roku szkolnego swojego dziecka? Wejdź na tę stronę i wykorzystaj dostępny w 5 10 15 kod rabatowy.
Dzieci wrócą do szkoły
Na konferencji prasowej ministrowi edukacji towarzyszyła przedstawiciela Głównego Inspektora Sanitarnego. Razem ogłosili nowe wytyczne, które mają pomóc w organizowaniu zajęć w szkołach od 1 września.
Przytłaczająca większość powiatów w Polsce jest w standardowej sytuacji epidemicznej, która pozwala, by dyrektorzy przygotowywali się do powrotu do stacjonarnej nauki. Jedynie w strefach żółtych i czerwonych mogą być jakieś dodatkowe obostrzenia- mówił Dariusz Piontkowski.
Okazuje się, że w szkołach ze strefy czerwonej nie będą mogły być organizowane wycieczki i imprezy. Mogą również zostać wprowadzone ograniczenia przebywania osób trzecich na terenie placówki, pomiary temperatury wszystkich osób, które wchodzą do szkoły oraz organizowanie zajęć wychowania fizycznego na świeżym powietrzu.
Szczególnie w strefie żółtej i czerwonej należy pamiętać o tym, żeby jedna klasa przypadała na jedną salę, by dzieci się nie przemieszczały. Rekomendujemy, aby w miarę możliwości tak zorganizować przerwy, by uczniowie mieli możliwość zachowania dystansu społecznego. Na przykład na jedną przerwę mogłaby wychodzić tylko część klas. Najlepiej gdyby te przerwy odbywały się na świeżym powietrzu, zalecamy częste wietrzenia sal- mówiła Izabela Kucharska z GIS.
Dariusz Piontkowski przyznał z kolei, że od 1 września są możliwe trzy warianty działania szkół: tradycyjny, mieszany i zdalny. Zajęcia stacjonanarne będą mogły zostać zawieszone na podstawie decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Co będzie brał pod uwagę inspektor sanitarny decydując o zawieszeniu zajęć stacjonarnych?
Zobacz także
- zakażenie SARS-CoV-2 w szkole, opinię lekarza, informacje o kwarantannie uczniów lub pracowników szkoły, lokalną sytuację epidemiczną i orzeczenia o indywidualnym nauczaniu.
Podczas konferencji prasowej minister edukacji przedstawił również specjalną listę dla uczniów, którzy powinni stosować się do 10 zasad: Masz gorączkę, kaszel lub inne objawy choroby, zostań w domu, często myj ręce, nie dotykaj oczu, ust i nosa, zrezygnuj z podawania ręki na powitanie, uważnie słuchaj poleceń nauczyciela, używaj tylko własnych przyborów szkolnych, spożywaj swoje jedzenie i picie, unikaj kontaktu z większą grupą uczniów, np. podczas przerw, jeżeli czujesz się źle lub obserwujesz u siebie objawy chorobowe, natychmiast poinformuj o tym nauczyciela, przestrzegaj zasad bezpieczeństwa na lekcjach.
Waszym zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły po wakacjach?
Zobacz także: Joanna Krupa ma dramatyczny apel w sprawie koronawirusa! "Ludzie muszą przestać być samolubni"!
Od 1 września dzieci wrócą do szkół.
Minister edukacji narodowej przedstawił wytyczne dla szkół.