Cisowianka na Mille Miglia
Materiały prasowe
Newsy

To Polacy, którzy wzięli udział w legendarnym włoskim wyścigu! Sprawdź, jak sobie poradzili

To Polacy, którzy wzięli udział w legendarnym włoskim wyścigu! Sprawdź, jak sobie poradzili
 
Kilka dni temu zakończył się kolejny wyścig Mille Miglia. To jedyny wyścig w swoim rodzaju – mogą brać w nim udział jedynie zabytkowe auta, a rajdowcy nie ścigają się po torze, a po ulicach publicznych malowniczych północnych Włoch.
 
Zobacz nasz dziennik z 90. Wyścigu Mille Miglia i sprawdź, jak poradziły sobie polskie załogi Perlage Team, których kierowcy zasiedli w dwóch zabytkowych Astonach Martinach.
 

Mille Miglia już tuż-tuż

Cisowianka Perlage na Mille Miglia
Materiały prasowe
Dzień przed startem wyścigu – 17 maja – co roku odbywa się uroczyste plombowanie samochodów na Piazza della Vittoria. O co chodzi? To ostatnie sprawdzenie, czy samochód, który przeszedł wcześniej kontrolę w Fiera di Brescia to dokładnie ten sam, który podjeżdża do sędziów. Trzeba upewnić się, że przez noc nie wprowadzono w nim żadnych modyfikacji.
 
Cisowianka na Mille Miglia
Materiały prasowe
To jednak nie wszystko. Powolna parada zabytkowych samochodów to także świetna okazja, by kierowcy zaprezentowali swoje zachwycające samochody. A jest co oglądać! Na starcie pojawiło się aż 450 aut. Kierowcy gawędzili z fanami wyścigu, innymi załogami oraz dziennikarzami – było czuć ducha oryginalnego Mille Miglia, które 90 lat temu wystartowało po raz pierwszy.
 

I ruszyli!

Cisowianka Perlage na Mille Miglia
Materiały prasowe
18 maja – dzień, na który czekali wszyscy miłośnicy Mille Miglia! Najpierw trzeba jednak zjeść lunch. Zanim kierowcy wystartowali w 1000-milową trasę, musieli nabrać sił podczas tradycyjnego posiłku w Muzeum Mille Miglia w Brescii.
 
I ruszyli! Kierunek Padwa! Kierowcy przejechali obok jeziora Garda, przez urokliwą Valeggio Sul Mincio oraz romantyczną Veronę. Na każdym kilometrze witani byli przez rozentuzjazmowane grupy kibiców.
 
Pomimo, że czwartkowa trasa nie była zbyt długa, to zaskakiwała trudnością. Miała aż 25 odcinków specjalnych, na których samochody musiały pokonać wyznaczoną odległość albo w podanym czasie, albo utrzymując określoną prędkość. Na szczęście każdemu zespołowi towarzyszyła orzeźwiająca Cisowianka Perlage – oficjalny sponsor główny Mille Miglia.
 
Cisowianka Perlage na Mille Miglia
Materiały prasowe
A jak poradzili sobie Polacy? Pomimo drobnych trudności technicznych oba Astony Martiny startujące w barwach Perlage Team dotarły do mety w Padwie w czasie pozwalającym na zajęcie miejsc około połowy stawki. Po pierwszym etapie prowadziła jednak włoska dwójka Luca Patron i Massimo Casale w O.M. 665 S Superba 2000.
 

Kierunek: Wieczne Miasto

Cisowianka na Mille Miglia
Materiały prasowe
Dla kierowców z początkowymi numerami, 19 maja rozpoczął się około 6.30, kiedy to przy akompaniamencie ryczących silników i aplauzie najwierniejszych kibiców, w drogę do Rzymu wyruszyły pierwsze ekipy.
 
Po dość płaskim pierwszym etapie, szlaki drugiego dnia wyścigu prowadziły głównie przez górskie serpentyny. W kolejnych godzinach kierowcy przekraczali granice urokliwych włoskich miast: Monselice , Savignano sul Rubicone, Ferrary, Ravenny czy San Marino. W tym ostatnim musieli wjechać na sam szczyt góry, zaliczyć kilka check-pointów, następnie w odpowiednim tempie zjechać ze wzniesienia.
 
Cisowianka na Mille Miglia
Materiały prasowe
W Mille Miglia liczy się precyzja. Jak radzą sobie z tym załogi? Do takich zadań specjalnych zostały stworzone odpowiednie systemy pomagające w kalibracji czasu. I właśnie jeden z nich uległ awarii w Astonie Martinie DB 2/4. Na szczęście nowy egzemplarz szybko przyleciał z Polski i został zamontowany w aucie. 
 
Cisowianka Perlage na Mille Miglia
Materiały prasowe
Rzymski finał ustawiony został na Via Veneto, nieopodal parku okalającego Villa Borghese, gdzie kierowcy parkowali swoje auta w kolejce, czekając na możliwość wjazdu na linię mety. Pech chciał, że kierowców kończących etap po 23.00, w tym Dorotę i Krzysztofa Weka w Astonie z 1955 r., finisz w Wiecznym Mieście zaskoczył… ulewą.
 

Górzysty etap

Cisowianka Perlage na Mille Miglia
Materiały prasowe
20 maja kierowcy mieli pod górę. I dosłownie i w przenośni. Etap z Rzymu prowadził przez kręte wzgórza Toskanii i Umbrii, które choć piękne, potrafią przysporzyć kierowcom sporo problemów. Tym bardziej, że pogoda również nie rozpieszczała. Pokonywanie wzniesień i ostrych zakrętów w pełnym słońcu na zmianę z ulewnym deszczem, czy nawet gradem, do łatwych nie należało.
 
Ale to nie jedyny problem z jakim ekipa Perlage Team musiała się zmierzyć. Wczesnym popołudniem w trakcie jazdy urwała się część ramy mocującej tylne zawieszenie Astona Martina DB 2/4. Sytuacja wyglądała groźnie, na szczęście dzięki uprzejmości włoskich mechaników, którzy udostępnili ekipie Perlage swój warsztat, sprawnie udało się ten problem naprawić.
 

Cisowianka na Mille Miglia
Materiały prasowe

Miasto, przez które jadą kierowcy, to nie tylko zabytki. Fakt, że sceneria, w której rozgrywa się  wyścig jest bardzo istotna, ale nie możemy zapominać o ludziach, którzy te miejsca wypełniają. Dla mieszkańców Włoch cztery dni z Mille Miglia to czas w roku, na który czekają szczególnie. Zasiadają wtedy przy kawiarnianych stolikach, na balkonach albo przydrożnych murkach i machając flagami ze słynną czerwoną strzałką kibicują kierowcom. Niektórzy niespiesznie piją kawę, inni gorączkowo zagrzewają kierowców do walki.

 

Cisowianka Perlage na Mille Miglia
Materiały prasowe

Są też tacy, którzy… karmią załogi startujące w wyścigu Tysiąca Mil. W końcu czy może być coś bardziej włoskiego, niż pizza zjedzona na placu w Sienie albo łyk espresso gdzieś w małym miasteczku Toskanii?

 

Po trzecim etapie rajdu Czerwonej Strzały nastąpiła zmiana na prowadzeniu. Na pierwszym miejscu byli Andrea Vesco i Andrea Guerini w Alfie Romeo 6C GS, dotychczas prowadzący w klasyfikacji Luca Patron i Massimo Casale w O.M. 665 S Superba 2000 spadli na drugą pozycję. Załogi Perlage Team nadal utrzymywały się około połowy stawki.
 

Z powrotem do Brescii

Cisowianka Perlage na Mille Miglia
Materiały prasowe
21 maja samochody ponownie dotarły do Bresci po czterech dniach zmagań. Na linii mety, która tak niedawno była startem całej rywalizacji, stanęły oba Astony jadące w Perlage Team zajmując miejsca w środku stawki. Biorąc pod uwagę dużą karę punktową, która została nałożona na Astona Martina DB 2/4 z numerem 355 w związku z awarią samochodu i wynikającym z niego spóźnieniem, to bardzo dobry wynik.
 
Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali Andrea Vesco i Andrea Guerini jadący Alfą Romeo 6C 1750 GS z 1931 roku z numerem startowym 74.
 
Cisowianka Perlage na Mille Miglia
Materiały prasowe
Odcinek zaplanowany na ostatni dzień zmagań, czyli Parma – Brescia, był stosunkowo niedługi i spokojny. Po męczących poprzednich etapach, walce z pogodą, awariami i współzawodnikami, kierowcy mieli okazję bez większego stresu podziwiać malownicze krajobrazy północnych Włoch i cieszyć się ostatnimi godzinami na trasie Mille Miglia. Przejechali m.in. przez Cremonę, Mantovę i Montichiari. Wisienką na torcie niedzielnej trasy był odcinek specjalny przez Aeroporto di Ghedi, siedzibę Włoskich Sił Powietrznych. Po nim nastąpił wspólny lunch w Rovato i przejazd do Viale Venezia w Bresci, gdzie na kierowców czekali organizatorzy, kibicie i ekipy pomagające zawodnikom.
 
Cisowianka na Mille Miglia
Materiały prasowe
Kolejny wyścig za nami – widoki były jak zawsze piękne, a droga emocjonująca. Na mecie czekali rozentuzjazmowali kibice i butelki wina dla przekraczających linię.
 
Także Polacy poradzili sobie świetnie – pomimo kilku problemów technicznych, obie załogi Perlage Team świętowały w Brescii, a wszystkiemu towarzyszyła Cisowianka Perlage, która przyłożyła rękę do organizacji tej wyjątkowej, jubileuszowej edycji wyścigu.
 
Do zobaczenia za rok!
 
Cisowianka Perlage na Mille Miglia
Materiały prasowe
Newsy
Polacy podbijają Włochy! Sprawdź, co będą robić w miejscowości na północy kraju
Polacy podbijają Włochy! Sprawdź, co będą robić w miejscowości na północy kraju

Co roku w niewielkim miasteczku w północnych Włoszech robi się gorąco nie tylko ze względu na temperaturę, ale jedyny w swoim rodzaju historyczny wyścig samochodowy.   Już za niecałe dwa tygodnie włoskie miasteczko Brescia zaroi się od fanów motoryzacji. 17 maja na linii startu staną kolejni śmiałkowie, którzy przez kolejne 4 dni będą mierzyć się z 1600-kilometrową trasą Mille Miglia .   Z zawrotną prędkością przez Włochy   Nie byłoby Mille Miglia, gdyby nie czterej zapaleni miłośnicy szybkich samochodów – Franco Mazzotti, Aymo Maggi, Renzo Castagneto, Giovanni Canestrini . Włochów oburzyła decyzja władz o przeniesieniu Grand Prix z Brescii na nowo wybudowany tor w Monzie, więc postanowili urządzić konkurencyjną imprezę.   Po długich miesiącach prac i wielu przeciwnościach, udało się – dokładnie 90 lat temu , w 1927 roku, odbył się pierwszy wyścig Mille Miglia. Na linii startu stanęło wtedy 77 samochodów, które miały przed sobą 1600 km, czyli tysiąc mil, niesamowitej trasy.   Uczestnicy Mille Miglia nie robią kółek na torze wyścigowym. Jadą ulicami publicznymi Włoch – z Brescii do Rzymu i z powrotem . W tym roku z okazji okrągłej 90. rocznicy wyścigu rajdowcy pojadą trochę inną trasą. Legendarna droga Brescia-Rzym-Brescia pozostaje bez zmian, ale zamiast przez nadmorskie Remini czy Monzę, kierowcy będą mogli zobaczyć po drodze rodzinne miasto Romea i Julii - Weronę ,   bazylikę św. Antoniego w Padwie , rzymski Watykan , jedyną w swoim rodzaju  Republikę San Marino oraz pełną wąskich, krętych uliczek  Sienę .   Wyjątkowe samochody   Czerwona Strzałka może pochwalić się nie tylko pięknymi widokami północnych Włoch, przez które biegnie trasa wyścigu. Piękne są również pojazdy, którymi ścigają się uczestnicy.  ...

Mille Miglia
East News
Newsy
Polacy podbijają włoski wyścig! Poznaj polskie akcenty na Mille Miglia
Polacy podbijają włoski wyścig! Poznaj polskie akcenty na Mille Miglia

Mille Miglia to wyścig samochodowy inny niż wszystkie. Kierowcy ścigają się nie po torze, ale po ulicach publicznych Włoch, a wygrywa nie ten, który pierwszy przekroczy linię mety, ale ten kto poszczególne odcinki 1000-milowego dystansu pokona w ściśle określonym czasie.   Tegoroczny wyścig wyruszający z Brescii zbliża się wielkimi krokami. Jak co roku pojawią się na nim gwiazdy światowego formatu i tysiące fanów szybkiej jazdy.   Nie zabraknie także polskich akcentów. O co chodzi?   Polska piękność na włoskiej ziemi   Kasia Smutniak – modelka i aktorka o polskich korzeniach – podbiła serca Włochów. Polka od lat pojawia się we włoskich filmach, reklamach i kampaniach reklamowych – w 2009 roku została twarzą perfum „Idole d’Armani” Giorgio Armani .   Kasia Smutniak ma jednak nietypową pasję – szybkie samochody. W 2015 roku modelka i aktorka pojawiła się na linii startu w Brescii. Nie była tam jednak po to, aby przyglądać się wyścigowi, ale aby brać w nim udział! Smutniak za kierownicą Lancii Ardei wzbudziła wielkie emocje!   Polacy w służbie… Jamesa Bonda   Eliot Zborowski został najbogatszym człowiekiem na świecie w wieku zaledwie 16 lat. Gdyby w XX wieku istniał Instagram, na pewno zaliczałby się do grona #BogateDzieciakizInstagrama. Zborowski wydawał pieniądze odziedziczone po rodzicach z fantazją. Dla zabawy zbudował prywatną linię kolejową, wysadzał budynki w swojej posiadłości i uwielbiał rajdy samochodowe.   Jego fortuna przyczyniła się także do czegoś bardzo ważnego. W pierwszych latach istnienia firmy Aston Martin przekazał jej sporą sumę, dzięki której uratował ją przed bankructwem. Zborowski w zamian oczekiwał tylko jednego – że Aston Martin będzie tworzył dla niego samochody, którymi arystokrata będzie mógł startować w...

Mille Miglia
East News
Newsy
Piękne widoki, historyczne samochody i nie tylko szybkość! Mille Miglia – wyścig inny niż wszystkie
Piękne widoki, historyczne samochody i nie tylko szybkość! Mille Miglia – wyścig inny niż wszystkie

Już niedługo w Brescii ponownie spotkają się miłośnicy szybkiej jazdy i zabytkowych samochodów sportowych. W tym roku legendarny wyścig Mille Miglia będzie świętował 90. rocznicę – dokładnie 90 lat temu zorganizowano pierwszy wyścig Czerwonej Strzałki. W tym roku również na linii startu stanie załoga Perlage Team, a w rękach uczestników pojawią się butelki i puszki Cisowianki Perlage – oficjalnej wody Mille Miglia.   Mille Miglia – wyścig Tysiąca Mil – to jedyny w swoim rodzaju wyścig. Na czym polega jego niezwykłość?   Wyścig z widokiem   Po pierwsze wyjątkowa jest trasa, którą jadą kierowcy. Pomysłodawcami wyścigu byli czterej Włosi rozczarowani decyzjami włoskich władz. W 1925 roku przeniesiono Grand Prix Italii z Brescii na nowo wybudowany tor Monza. Trudno się dziwić frustracji Włochów – do tej pory Brescia była motoryzacyjną stolicą Włoch. Miłośnicy rajdów samochodowych postanowili stworzyć własny, konkurencyjny wyścig.   Na miejsce startu i finiszu wybrali oczywiście swoją ukochaną Brescię, na półmetek Rzym – bo jak każdy wie, wszystkie drogi prowadzą właśnie do niego. Gdy rozrysowali trasę okazało się, że ma ona dokładnie 1600 km , czyli tysiąc mil – ‘mille miglia’ . Tak właśnie powstała nazwa wyścigu.   Uczestnicy Mille Miglia nie jeżdżą po torze wyścigowym, ale drogami publicznymi Włoch . Nie ma monotonii toru, są przepiękne plenery północnej Italii!     Stare jest piękne   Po drugie, niezwykłe są także samochody, które stają na linii startu. W Mille Miglia nie zobaczymy typowych, współczesnych aut wyścigowych, ale piękne, historyczne pojazdy .   Wyścig, organizowany od roku 1927, po raz ostatni odbył się w 1957 roku. Z powodu trudności organizacyjnych, rajd Mille Miglia zniknął z kalendarza imprez sportowych na 20 lat....

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik