Egzamin maturalny 2020, matura
East News

Matura ustna 2020 nie odbędzie się przez koronawirusa?!

Egzamin maturalny 2020, matura
East News

Matura ustna 2020 może się nie odbyć? Taki scenariusz jest jak najbardziej możliwy. Jak wiadomo z powodu epidemii koronawirusa od kilku tygodni zamknięte są placówki oświatowe, a egzaminy ósmoklasisty oraz matury zostały wstępnie przełożone na drugą połowę czerwca. Minister Edukacji zabrał głos w sprawie ustnych egzaminów maturalnych. Czy uczniowie mogą liczyć na dyspensę i nie będą musieli podchodzić do tych egzaminów? Zobaczcie!

Zobacz także: Ogromne mandaty za brak maseczki! Kiedy i gdzie musisz zakładać maseczkę ochronną? Nowe przepisy

Maturzyści nie będą musieli zdawać egzaminów ustnych? Jest komentarz ministra

Koronawirus sparaliżował pracę wielu osobom, w tym nauczycielom i uczniom. W wyjątkowo trudnej sytuacji są przede wszystkim maturzyści, którzy jak wiadomo będą zdawali egzaminy w późniejszym terminie. Aby uzyskać świadectwo maturalne należy uzyskać odpowiednią ilość punktów z obowiązkowych egzaminów pisemnych oraz ustnych. Jednak jak wiadomo egzaminy ustne nie wliczają się do rekrutacji na studia. Czy w tej trudnej sytuacji maturzyści mogą liczyć na ich odwołanie? 

Część ustna egzaminu maturalnego nie ma praktycznie żadnego wpływu na rekrutację na uczelnie i w związku z tym, być może, rzeczywiście będzie warto z tej części egzaminu zrezygnować, ale na pewno wcześniej poinformujemy uczniów, czy także ta część ustna będzie funkcjonowała w tym roku - poinformował na antenie TVP INFO, Dariusz Piontkowski.

Matura 2020 będzie na pewno inna od tych z ubiegłych lat nie tylko ze względu na przesunięty termin, ale także na dodatkowe środki ostrożności, z którymi muszą liczyć się uczniowie. 

Na pewno będziemy starali się stosować te wszystkie środki, mówiące chociażby o odpowiedniej odległości uczniów od siebie, niegromadzenia się – a więc jakaś kolejka do drzwi, gdzie będą wpuszczaniu uczniowie na egzamin, a zobaczymy, czy jakieś inne, dodatkowe środki zapobiegawcze będą potrzebne. Dziś nie jesteśmy jeszcze w stanie tego ocenić - dodał Dariusz Piontkowski.

Dariusz Piontkowski podkreślił również, że ministerstwo przygotowuje się na różne scenariusze dotyczące ostatecznego terminu, w którym odbędą się matury. Wygląda na to, że jeśli epidemia w dalszym ciągu dostatecznie nie wygaśnie, to maturzyści muszą się liczyć z tym, że egzaminy napiszą na jesieni, albo nawet w jeszcze późniejszym terminie. 

East News

Maturzyści w 2020 mogą być zwolnieni z obowiązku zdawania egzaminów ustnych. Jednak na razie jest to tylko jeden ze scenariuszy i o tym czy tak rzeczywiście będzie ministerstwo edukacji poinformuje z odpowiednim wyprzedzeniem.

East News

 

Więcej na temat koronawirus
Przeładuj

Kaczorowska, Krupa, Przybysz... Dla tych gwiazd to pierwszy Dzień Matki! Kto jeszcze został mamą w ostatnich miesiącach?

zobacz 01:58