Picie wody na ulicy
East News
Newsy

Mandat za jedzenie i picie wody na ulicy? Zobacz, co grozi za złamanie przepisów

Mandat za jedzenie i picie wody na ulicy? Zobacz, co grozi za złamanie przepisów

Ze względu na coraz większą liczbę zakażeń koronawirusem w naszym kraju, od soboty 10 października w całej Polsce mamy nakaz zakrywania ust i nosa, także w przestrzeni otwartej. Idąc ulicą, czy jadąc w komunikacji miejskiej nie powinniśmy ściągać maseczki nawet na chwilę, ponieważ za takie zachowanie grozi nam mandat. Co jednak w przypadku, gdy zachce nam się pić, jeść, czy zapalić papierosa na ulicy? Okazuje się, że - niestety - nie możemy tego zrobić! A co nam grozi za złamanie przepisów? Sprawdźcie.

Zobacz także: Koronawirus: Polska przegrała walkę z pandemią? Dramatyczna wizja specjalisty: "Musimy nie doprowadzić do upadku opieki zdrowotnej"

Co Julia Wieniawa sądzi o ograniczeniach w związku z koronawirusem? Co radzi fanom?

Mandat za picie wody na ulicy? Zobacz, co grozi za złamanie przepisów

Koronawirus w Polsce niestety zbiera coraz większe żniwo. Wielu z nas zastanawia się co dalej. Jak będą wyglądały najbliższe tygodnie, miesiące, lata... Niestety, eksperci nie mają dobrych informacji. Niektórzy specjaliści twierdzą, że wkrótce będziemy odnotowywać nawet po kilkadziesiąt tysięcy nowych zakażeń dziennie! 

Polski rząd ostatnio nieco zaostrzył panujące już restrykcje w związku z nasilającą się pandemią koronawirusa. Od kilku dni każdy z nas ma obowiązek zakrywania nosa i ust także w przestrzeni publicznej - nawet idąc ulicą. Niestet,y przepisy są jednak mało precyzyjne przez co mogą być nadinterpretowane i prowadzić do absurdów. 

Idąc ulicą oczywiście musimy mieć założoną maseczkę, której w myśl przepisów nie możemy zdejmować pod żadnym pozorem. Oznacza to, że nawet jeżeli będziemy głodni czy spragnieni, to nie będziemy mogli się posilić czy napić, chyba, że zrobimy to z założoną na twarzy maseczką (co oczywiście jest niewykonalne). 

Jeżeli jednak zdecydujemy się coś zjeść, wypić czy zapalić papierosa na ulicy i odsłonimy nos i usta, to musimy liczyć się z konsekwencjami. Jeśli takie zachowanie zauważy policjant, to będzie mógł wystawić nam mandat nawet na kwotę 500 złotych. Jeśli jednak sprawa trafi do wyższej instancji, grzywny zaczynają się od 5 tys. zł.

Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy. Nie zawiera on odstępstw dotyczących spożywania posiłków, lodów, gofrów, hot dogów etc. w miejscach objętych nakazem noszenia maseczek - czytamy na stronie GIS-u w sekcji Q&A.

Wygląda więc na to, że przed wyjściem z domu najlepiej zjeść porządny posiłek i wypić szklankę wody...

Koronawirus
East News

W Polsce wciąż przybywa zakażeń i wygląda na to, że maseczki zostaną z nami na dłużej. W myśl obecnych przepisów, nie możemy odkrywać nosa i ust w przestrzeni publicznej nawet na chwilę.

East News
 

Zobacz także
koronawirus

Koronawirus. Będzie drugi lockdown? Opinie ekspertów nie pozostawiają złudzeń! 

Dorota Gardias w beżowym płaszczu

Dorota Gardias przeszła kolejny test na koronawirusa! Jaki jest wynik? Czy piękna pogodynka TVN wyzdrowiała? 

 

Koronawirus, maseczki będą obowiązkowe
East News/Robin Utrecht/Shutterstock
Newsy
Polska od soboty w żółtej strefie! Jakie kary grożą za brak maseczki?
Polska od soboty w żółtej strefie! Jakie kary grożą za brak maseczki?

Już od jutra - soboty 10 października w całej Polsce obowiązywać będzie tzw. strefa żółta . Wiąże się to z obowiązkiem zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Zgodnie w polityką "zero tolerancji" za brak maseczki będą grozić kary finansowe. Jaki mandat może nałożyć policja za brak maseczki? W jakich przypadkach grozi kara nawet do 30 tys. zł? Od kiedy obowiązuje nakaz zakrywania maseczki w przestrzeni publicznej? Duży wzrost zakażeń koronawirusem  spowodował powrót niektórych obostrzeń. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 8 października, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od soboty cała Polska znajdzie się w żółtej strefie. W związku z tym na mocy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii ponownie został wprowadzony nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej: Od 10 października 2020 r. wprowadzamy zasady obowiązujące w strefie żółtej w całym kraju. Mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w całej przestrzeni publicznej, nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. To oznacza,  że każda osoba musi zasłaniać nos i usta nie tylko w pomieszczeniach, ale również na świeżym powietrzu. Za brak maseczki grożą wysokie mandaty, które mają być wystawiane częściej niż upomnienia.  Ogłaszamy politykę zero tolerancji. W dobie eskalacji pandemii nie ma miejsca na egoizm. To wchodzenie w strefę bezpieczeństwa drugiego człowieka - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej z szefem KGP. Co grozi za brak maseczki? Jaki mandat może nałożyć policja? Za brak maseczki policja może nałożyć mandat karny w kwocie 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu policja...

Maseczki ochronne przeciwko koronawirusowi. Kto i kiedy musi je nosić?
Newsy
Czy w samochodzie musisz nosić maseczkę ochronną? Co grozi za jej brak? Ta odpowiedź cię zaskoczy 
Czy kierowcy muszą zasłaniać usta i nos? Maseczka ochronna podczas jazdy prywatnym samochodem jest obowiązkowa?

Czy kierowcy muszą zasłaniać usta i nos? Maseczka ochronna podczas jazdy prywatnym samochodem jest obowiązkowa? Te pytania już od kilku dni zadają sobie chyba wszyscy - teraz odpowiedział na nie podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia. Janusz Cieszyński w rozmowie z mediami powiedział, czy kierowcy nawet w prywatnych samochodach muszą zakładać maseczkę ochronną. Kiedy kierowca może zdjąć maseczkę ochronną? Zaledwie kilka dni temu minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że w związku z pandemią koronawirusa od 16 kwietnia zostanie wprowadzony nakaz zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych. Oznacza to, że wychodząc z domu musimy zakryć się maseczką ochronną, szalikiem lub innym kawałkiem materiału. Kiedy minister zdrowia poinformował o nowych obostrzeniach kierowcy zaczęli zastanawiać się, czy muszą nosić maseczkę ochronną nawet podczas jazdy własnym samochodem. Teraz wszystko stało się jasne! Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia w wywiadzie dla Wirtualnej Polski powiedział, kiedy kierowca ma obowiązek zakrycia ust i nosa, a kiedy może zdjąć maseczkę. To zależy. Zależy z kim będziemy w tym samochodzie jechali. Mówiąc w skrócie, jeżeli jedziemy z osobami z którymi mieszkamy, z osobami najbliższymi, z którymi mieszkamy, z osobami z którymi prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe, wtedy oczywiście, ponieważ przebywamy z tymi osobami na co dzień, to taki obowiązek nie jest zasadny - czyli w takiej sytuacji nie musimy mieć maseczki na twarzy. A kiedy musimy zakładać maseczkę, kiedy jedziemy autem? Ale na przykład, kiedy jedziemy do pracy wspólnie z kolegą, który pracuje w tej samej firmie, ale może nie w tym samym dziale co my, no to już powinnyśmy mieć na sobie te maseczki, ponieważ taka sytuacja sprzyja temu, aby był ten kontakt. Wiadomo - są takie sytuacje, kiedy...

Maseczki
East News
Newsy
1000 zł kary za brak maseczki ochronnej! Nowe przepisy już obowiązują
1000 zł kary za brak maseczki ochronnej! Nowe przepisy już obowiązują

Nie nosisz maseczki ochronnej? Jeżeli tak to musisz się liczyć z naprawdę wysokim mandatem! W miniony poniedziałek weszła w życie tzw. ustawa antycovidowa, a to oznacza, że obowiązek zasłaniania ust i nosa jest już zapisany w ustawie i wszyscy muszą dostosować się do obostrzeń. Do tej pory za brak maseczki ochronnej policja mogła nam wręczyć mandat w wysokości maksymalnie do 500 złotych - teraz kara za nieprzestrzeganie nakazu jest znacznie większa!  1000 zł kary za brak maseczki W związku z coraz większa liczbą zakażeń koronawirusem władze w Polsce już kilka tygodni temu wprowadziły nakaz zasłaniania ust i nosa nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale również na świeżym powietrzu. Według rozporządzenia za brak maseczki ochronnej policja mogła wręczyć nam mandat, ale były przypadki kiedy sąd umarzał karę. Teraz już tak nie będzie! Reguluje to ustawa, która weszła w życie w poniedziałek. W tej chwili wszystkich obowiązuje nakaz noszenia maseczki ochronnej, a za jej brak otrzymamy naprawdę wysoki mandat. Okazuje się, że według nowych przepisów za nieprzestrzeganie obostrzeń możemy zapłacić do 1000 złotych! To jeszcze nie koniec zmian! Według najnowszych wytycznych od poniedziałku mandat za brak maseczki może nam wręczyć już nie tylko policja - teraz możliwość wystawienia mandatu mają również strażnicy miejscy i straż ochrony kolei. Warto zauważyć,  że według zapisów w ustawie antycovidowej od poniedziałku pracownicy sklepów mogą odmówić nam obsługi  jeżeli nie zasłonimy ust i nosa.  Przypominamy, że według rozporządzenia, które weszło w życie 28 listopada, maseczki ochronne należy nosić również w miejscach pracy. Zobacz także:   Maseczki obowiązkowe w miejscach pracy! Nowe prawo własnie weszło w życie Za brak maseczki ochronnej...

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik