Koronawirus w Polsce, 26 marca: Ministerstwo Zdrowia potwierdza kolejne 35 przypadków zarażenia
Koronawirus w Polsce, 26 marca: Ministerstwo Zdrowia potwierdza kolejne 35 przypadków zarażenia
Wielkimi krokami zbliża się okres, w którym dzieci przystępują do sakramentu Pierwszej Komunii Świętej. Czy w tym roku z powodu koronawirusa, Komunie Święte nie odbędą się w terminie? Czy Komunia Święta 2020 zostanie odwołana? Są podejmowane już pierwsze decyzje. Arcybiskup katowicki Wiktor Skworc odniósł się do tej kwestii w swoim zarządzeniu. Rozważa dwie opcje. Z jego rozporządzenia wynika, że jeśli po Wielkanocy stan epidemii koronawirusa zostanie utrzymany i dzieci nie wrócą do szkół, wszystkie Pierwsze Komunie Święte zostaną odwołane aż do czasu ustania epidemii. Gdyby tak się nie stało, arcybiskup zaleca rodzicom podjęcie decyzji o przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej przez dziecko w porozumieniu z proboszczem:
Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie, nie może decydować głosowanie lub wola większości.
Abp Skworc nie wyklucza także możliwości organizowania uroczystości rodzinnych w majowym terminie. Rodzina będzie miała możliwość umówienia się z księdzem na Mszę Świętą w konkretny dzień i godzinę. Wówczas dziecko przeżyje swoją I Komunię Świętą tylko w gronie najbliższych z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, czyli w małych grupach a nawet pojedynczo. Apeluje również do księży o umożliwienie rodzicom przeniesienia Komunii na wybrany przez nich późniejszy termin.
Z kolei metropolita częstochowski, abp Wacław Depo nie widzi możliwości zorganizowania Pierwszych Komunii Świętych do czasu aż szkoły i parafie nie wrócą do normalnego funkcjonowania.
Zobacz także: Królowa Elżbieta mogła zostać zarażona koronawirusem od księcia Karola?! Pałac wydał oświadczenie!
Koronawirus w Polsce: dane
Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych przypadkach zachorowań - jest już 15 ofiar śmiertelnych. Koronawirusem zaraziło się już 1120 osób! W Koszalinie zmarła 15. ofiara koronawirusa. To 67-letni mężczyzna, który miał choroby współistniejące. To nie jedyny zgon, który nastąpił w ciągu ostatnich godzin. W szpitalu w Kaliszu zmarł 75-letni pacjent zakażony koronawirusem, ale według informacji Ministerstwa Zdrowia, przyczyną jego śmierci nie był COVID-19, dlatego nie został wliczony do ogólnych statystyk.
Ministerstwo Zdrowia sprostowało informacje o liczbie zmarłych. Na tę chwilę to 14 zgonów, ponieważ wczorajsza śmierć 71-letniego pacjenta z Wrocławia była spowodowana niewydolnością krążeniowo-oddechową i nie była spowodowana koronawirusem.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 34 nowych przypadkach zakażeń. Mowa o:
- 9 osobach z woj. lubelskiego,
- 6 osobach z woj. śląskiego,
- 4 osobach z woj. kujawsko-pomorskiego,
- 3 osobach z woj, pomorskiego,
- 3 osobach z woj. wielkopolskiego,
- 3 osobach z woj. małopolskiego,
- 3 osobach z woj. warmińsko-mazurskiego,
- 1 osobie z woj. świętokrzyskiego,
- 1 osobie z woj. podkarpackieggo,
- 1 osobie z woj. zachodniopomorskiego.
AKTUALIZACJA, godz. 14:50
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 35 nowych przypadkach zakażeń. Mowa o:
- 14 osobach z woj. łódzkiego,
- 7 osobach z woj. dolnośląskiego,
- 4 osobach z woj. śląskiego,
- 4 osobach z woj. małopolskiego,
- 1 osobie z woj. opolskiego,
- 1 osobie z woj. podkarpackiego.
Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Materiał będzie aktualizowany na bieżąco.