Party Stories
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Sanah
Paulina Sykut-Jeżyna w Sopocie
Doda z mężem Emilem Stępniem
Adam Niedzielski w masce ochronnej
East News
Newsy

Oto nowe obostrzenia w Polsce po Świętach od 28 grudnia. Co się zmieni?

Nowe obostrzenia w Polsce od 28 grudnia. Opublikowano rozporządzenie. Wiadomo, co czeka nas przez najbliższe tygodnie.

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie rządu w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zgodnie z nim od 28 grudnia do końca ferii, 17 stycznia, w Polsce obowiązywać będą nowe obostrzenia, które mają na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Na jakie zmiany, poza ograniczeniami dotyczącymi hoteli, galerii handlowych i Sylwestra, musimy przygotować się w najbliższych tygodniach?

Zobacz także: Zakaz przemieszczania się w Sylwestra. Tylko w tych 2 przypadkach nie dostaniesz mandatu!

Szykuje się całkowity lockdown? "Nie wykluczamy żadnego scenariusza"

Koronawirus w Polsce: Nowe obostrzenia od 28 grudnia

Do 27 grudnia usługi hotelarskie były dostępne między innymi dla osób odbywających podróż służbową, natomiast wraz z wejściem w życie nowych obostrzeń, nie będzie już takiej możliwości. Od 31 grudnia hotele pozostaną otwarte dla medyków, załogi samolotów, czy kierowców transportu drogowego. Działać będą również hotele robotnicze lub dla pracowników sezonowych.

Dodatkowe zasady bezpieczeństwa w etapie odpowiedzialności to również ponowne nałożenie ograniczeń na galerie handlowe. Do 17 stycznia będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego, jednak znajdujące się w galeriach sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, salony fryzjerskie i kosmetyczne, czy sklepy z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnym, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe wciąż pozostaną otwarte.

Dodatkowo od 28 grudnia do 17 stycznia zamknięte zostaną siłownie, kluby i centra fitness, z wyłączeniem miejsc wykonujących działalność leczniczą, a infrastruktura sportowa dostępna będzie jedynie w ramach sportu zawodowego. Wciąż pozostają zamknięte również dyskoteki i kluby nocne. 

W rozporządzeniu opublikowanym w Dzienniku Ustaw znalazł się również zapis dotyczący Sylwestra 2020. Tym samym od godziny 19.00 31 grudnia do godziny 6.00 1 stycznia w Polsce obowiązuje zakaz przemieszczania się, z wyjątkiem wykonywania czynności służbowych lub zawodowych, wykonywania czynności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Dodatkowo zamknięte zostaną stoki narciarskie, a osoby przyjeżdżające do Polski transportem zorganizowanym będą poddane 10 dniowej kwarantannie. Dotychczasowe zasady i ograniczenia, jak zakaz przemieszczania się osób przed 16. rokiem życia w danych dniach i godzinach, ograniczenia dotyczące transportu zbiorowego, kultu religijnego, sklepów, udziału w zgromadzeniach, funkcjonowania gastronomii czy organizowania konsolacji i imprez okolicznościowych zostają przedłużone. 

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie nowych obostrzeń. 21 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w tej sprawie.

Adam Niedzielski w maseczce ochronnej
East News

Nowe ograniczenia będą dotyczyły między innymi funkcjonowania galerii handlowych czy hoteli.

Pusta galeria handlowa
East News

W rozporządzeniu znalazł się również zapis dotyczący Sylwestra, mówiący o zakazie przemieszania się od godziny 19.00 31 grudnia do godziny 6 rano 1 stycznia.

Sylwester
East News

 

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
fajerwerki
East News
Newsy
Zakaz przemieszczania się w Sylwestra. Tylko w tych 2 przypadkach nie dostaniesz mandatu!
Rząd wprowadził obostrzenia dotyczące Sylwestra. Jak się okazuje, od zakazu przemieszczenia się obowiązują dwa wyjątki. Kogo nie dotyczą ograniczenia?

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, w związku z epidemią koronawirusa w Polsce, minister zdrowia ogłosił wprowadzenie nowych obostrzeń, które dotyczą nie tylko galerii handlowych, hoteli czy stoków narciarskich, ale również sylwestrowej nocy. Tym samym w poniedziałek 21 grudnia Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie w tej sprawie. Jak się okazuje, zakaz przemieszania się od godziny 19:00 31 grudnia do godziny 6 rano 1 stycznia nie obowiązuje w dwóch przypadkach. Zobacz także:  Narodowa kwarantanna w Polsce! Zamknięte galerie, hotele i stoki narciarskie!  Sylwester 2020: obostrzenia. Kogo nie dotyczą? Tegoroczny Sylwester przyjdzie nam spędzić w bardziej kameralnej odsłonie. W związku z epidemią koronawirusa w noworocznej zabawie może uczestniczyć do 5 osób, a z 31 grudnia na 1 stycznia od godziny 19 do 6 rano będzie obowiązywała tak zwana godzina policyjna. Rząd apeluje, by na ten czas pozostać w domach, jednak wynika z rozporządzenia, zakaz przemieszczania się nie obowiązuje w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest wykonywanie czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej, drugi natomiast dotyczy  "zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego" . Za nieprzestrzeganie ograniczeń dotyczących Sylwestra, możemy zostać ukarani mandatem, a w razie odmowy jego przyjęcia, sprawa może zostać skierowana do sądu lub sanepidu. Jak zapowiedział szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, jeśli przepisy wprowadzone w związku z pandemią będą łamane, będą podejmowane interwencje. Mandat dla osób nieprzestrzegających nakazów, zakazów i ograniczeń może wynosić do 1000 złotych. Sylwester 2020 odbędzie się bez hucznych zabaw. W związku z epidemią koronawirusa i...

PILNE
Newsy
Narodowa kwarantanna w Polsce! Zamknięte galerie, hotele i stoki narciarskie!  
Lockdown w Polsce po świętach. Co to oznacza? Narodowa kwarantanna - szczegóły, jakie zakazy?

Minister zdrowia poinformował o nowych obostrzeniach w Polsce! Okazuje się, że już za kilka dni władze wprowadzą "narodową kwarantannę", która przewiduje m.in. zamknięcie galerii handlowych, hoteli czy zamykanie obiektów sportowych (z obostrzeń są wyłączeni zawodowi sportowcy). Co jeszcze nas czeka? Narodowa kwarantanna w Polsce W związku z niepokojącymi informacjami dotyczącymi koronawirusa i obaw przed trzecią falą pandemii szef Ministerstwa Zdrowia podczas konferencji prasowej ogłosił, że w Polsce trzeba wprowadzić kolejne obostrzenia. Narodowa kwarantanna rozpocznie się po świętach, 28 grudnia i potrwa do 17 stycznia. W tym czasie w galerie handlowe i sklepy będą zamknięte z wyjątkami. Hotele będą nieczynne - z wyjątkiem medyków i hoteli pracowniczych. Zamknięte zostaną również stoki narciarskie oraz infrastruktura sportowa (z wyjątkiem sportowców profesjonalnych). Niestety nie jest wykluczone, że przed nami jeszcze trudniejsze dni i tygodnie, bo nie możemy liczyć, że szczepienia zaczną chronić nas w tym najbliższym okresie- mówił Adam Niedzielski. Apeluję do każdego z Państwa, do każdego Polaka, o odpowiedzialność za siebie i bliskich i przestrzeganie zasad- dodał.  Co ciekawe, minister zdrowia poinformował, że władze chcą wprowadzić również zakaz przemieszczania się 31 grudnia, czyli w Sylwestra. Zakaz ma obowiązywać w godzinach 19:00-06:00.  Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju obowiązuje zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu- czytamy na stronie gov.pl.  Z informacji opublikowanych na stronie rządowej że będzie obowiązywać 10 dniowa obowiązkowa kwarantanna dla osób przyjeżdżających do Polski.  Narodowa...

Impreza Sylwester
East News
Newsy
Wiemy, jakie kary grożą za przemieszczanie się w Sylwestra. To nawet 30 tys. złotych!
Zakaz przemieszczania się w Sylwestra będzie mocno egzekwowany!

Rząd zdecydował się na wprowadzenie kolejnych ograniczeń po świętach Bożego Narodzenia, a jednym z nich jest zakaz przemieszczania się w Sylwestra. Nakaz pozostania w domu 31 grudnia w godzinach 19.00  do 6.00 rano 1 stycznia budzi najwięcej emocji. Nie będzie można poruszać się z miasta do miasta. To ograniczenie będzie obowiązywało od godz. 19:00 dnia 31 grudnia do godz. 06:00 dnia 1 stycznia - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. W tym roku nie odbędą się żadne masowe imprezy sylwestrowe, a przez zamknięte hotele i restauracje było jasne, że ten dzień Polacy spędzą w swoich domach. Teraz jednak okazało się, że rząd zdecydował się na dodatkowe obostrzenia, aby uniknąć niepotrzebnego przemieszczania się i tym samym zwiększenia liczby zakażeń koronawirusa.  Wygrać tę walkę możemy tylko razem. Każdy kto będzie się wyłamywał z tych regulacji, bierze na siebie ogromną odpowiedzialność za zdrowie nie tylko swoje, ale i bliskich oraz osób ze swojego otoczenia. (...) Mam nadzieję, że ta narodowa kwarantanna przygotuje nas do programu szczepień- dodał minister.  W jaki sposób będzie egzekwowany zakaz przemieszczania się? Czy faktycznie policja będzie karała  wysokimi mandatami za jego złamanie? To wydaje się bardzo trudne do zweryfikowania. Jakie realne kary grożą za złamanie zakazu przemieszczania się w Sylwestra? Minister Adam Niedzielski jeszcze podczas konferencji zapowiedział, że za złamanie zakazu grożą mandaty. Policja maksymalnie może ukarać mandatem karnym do kwoty 500 zł . Jednak policja może skierować też wniosek do sanepidu, a w takim przypadku kara nałożona przez tę instytucję może wynieść maksymalnie 30 tys. zł. Już teraz wiadomo, że zakaz przemieszczania się będzie trudny do zweryfikowania. Być może powinniśmy traktować...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner