Sytuacja, w której się znaleźliśmy, wymaga od nas nadzwyczajnej ostrożności. Bo choć wiele osób przejdzie koronawirusa bez objawów, ci, którzy zachorują na wywoływane przez SARS-CoV-2 zapalenie płuc, znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Nie ma w tym żadnej przesady. Stąd tak surowe zalecenia dotyczące naszego codziennego zachowania. Także te, które kierowane są do osób każdego dnia idących do swojej pracy. Od ich odpowiedzialności zależy nie tylko ich zdrowie i bezpieczeństwo ich bliskich, ale też dobro publiczne. Niewiedza o obowiązujących zasadach może nas kosztować życie. Home office (czyli „domowe biuro”) –termin ten dotąd określał nowy trend w zasadach świadczenia pracy.

Reklama

Wraz z pojawieniem się koronawirusa praca z domu dla wielu stała się trybem obowiązkowym.

Ale nie wszyscy mogą wykonywać swoje obowiązki w ten sposób. Pamiętając o zachowaniu zasad w miejscu publicznym, a takim jest też nasze stanowisko w pracy bez względu na to, jaki mamy zawód, upomnijmy się u pracodawcy o zapewnienie nam odpowiednich warunków w tym szczególnym czasie. Ministerstwo Rozwoju wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowało zalecenia, które ułatwiają zrozumienie i spełnienie właściwych norm.

O czym powinien pomyśleć pracodawca:

  • O odpowiednim zorganizowaniu przestrzeni tak, by udawało się zachować bezpieczną odległość od innych (1-1,5 metra).
  • O promowaniu poprzez ulotki i obwieszczenia regularnego i dokładnego mycia rąk przez osoby przebywające w miejscach użyteczności publicznej: wodą z mydłem lub zdezynfekowanie dłoni środkiem na bazie alkoholu (min. 60%). Wywieszeniu w toaletach i na tablicach informacyjnych instrukcji ułatwiających prawidłowe wykonanie tej czynności.
  • O upewnieniu się, że pracownicy, klienci i kontrahenci mają dostęp do miejsc, w których mogą myć ręce mydłem i wodą. W innym wypadku należy takie miejsce zorganizować.
  • O umieszczeniu dozowników z płynem odkażającym w widocznych miejscach, w miejscu pracy i upewnić się, że dozowniki te są regularnie napełniane.
  • O szkoleniu personelu przez specjalistów ds. bezpieczeństwa i higieny pracy. O zwróceniu szczególnej uwagi na rekomendacje, aby podczas pracy NIE dotykać dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegać higieny kaszlu i oddychania.
  • O zapewnieniu personelowi, który wykłada towary na sklepową półkę rękawiczek, o zabezpieczeniu kasjerów barierą z pleksi
  • O dołożeniu wszelkich starań, aby miejsca pracy były czyste i higieniczne: powierzchnie dotykowe w tym biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze i inne przedmioty (np. telefony, klawiatury), lady, kasy etc. muszą być regularnie wycierane środkiem dezynfekującym lub przecierane wodą z detergentem.
  • O regularnym i starannym sprzątaniu z użyciem wody i detergentów obszarów często używanych, takich jak toalety i inne pomieszczenia wspólne.
  • O ograniczeniu podróży służbowych i delegacji do minimum zakładając, że pracownik ma prawo odmówić udziału w delegacji zagranicznej, jeżeli w kraju, do którego ma się udać występuje koronawirus.
  • O promowaniu pracy zdalnej przez kolejne 14 dni w przypadku osób powracających z obszarów występowania koronawirusa SARS-CoV-2. (Lista krajów zgodna z komunikatami publikowanymi na stronie www.gis.gov.pl)

Autor, konsultacja: doktor habilitowany nauk medycznych Mariusz Gujski, specjalista zdrowia publicznego

Zobacz także

Więcej j o koronawirusie i sposobach chronienia się przed nim przeczytasz TUTAJ.

Zobacz także: Koronawirus – jak przeżyć pandemię? W tym poradniku znajdziesz tylko potwierdzone informacje!

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama