Party Stories
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Sanah
Paulina Sykut-Jeżyna w Sopocie
Doda z mężem Emilem Stępniem
ania-starmach-vizir
East News
Newsy

KONKURS! Jak dbać o czystość w domu w tym szczególnym czasie? Te zasady stosuje Ania Starmach!

KONKURS! Jak dbać o czystość w domu w tym szczególnym czasie? Te zasady stosuje Ania Starmach!

Koronawirus nie odpuszcza — patrząc na ostatnie statystyki, niestety cały czas przybywa  chorych. Tym bardziej każdy z nas musi dbać o siebie najlepiej, jak tylko jest to możliwe. W końcu chodzi o zdrowie nasze i naszych bliskich. Najważniejsza w walce z każdym wirusem jest higiena. Jak najczęstsze mycie rąk to podstawa, o której pamięta już większość z nas. Jednak czy wiesz, co jeszcze możesz zrobić?

Jak dbać o czystość domu w dobie pandemii?

kapsulki-vizir
Adobe Stock

Prawda jest taka, że nadal nie do końca wiadomo, przez ile czasu COVID-19 może przetrwać na ubraniach, ani przez ile czasu jest aktywny na innych powierzchniach. Naukowcy wciąż to badają, ale na razie przyjmuje się, że utrzymuje się od kilku godzin do nawet kilku dni. Dlatego cały czas trzeba być szczególnie ostrożnym i minimalizować ryzyko zakażenia wirusem. Jak to zrobić? Po pierwsze, dezynfekuj spirytusem lub środkiem antybakteryjnym wszystkie rzeczy, których często dotykasz, ponieważ są doskonałym siedliskiem dla bakterii i wirusa. Mamy na myśli przede wszystkim – telefon, klucze, okulary przeciwsłoneczne lub korekcyjne, karty płatnicze, klamki czy włączniki światła. Po drugie, staraj się również często zmywać na mokro podłogę i przecierać stół, blat kuchenny, czy szafki. Po trzecie, zawsze przed gotowaniem zdezynfekuj miejsce, w którym będziesz przygotowywać posiłek. Nie zapomnij również o dokładnym umyciu warzyw i owoców przed ich zjedzeniem bądź ugotowaniem. Te zasady stosuje również Ania Starmach, którą pandemia przemieniła w… pedantkę!

Podczas pandemii o wiele bardziej dbam o higienę. Bardzo często myję ręce i sprzątam – mój dom chyba nigdy nie był aż tak czysty. Mój mąż się śmieje, że pandemia zrobiła z Ani Starmach pedantkę. Dodatkowo dzięki byciu ambasadorką marki Vizir sporo nauczyłam się o tym, jak prać w tych wyjątkowych czasach - zdradza gwiazda.

Pranie ubrań, a wirusy i bakterie 

kapsulki-vizir
Adobe Stock

Skoro mowa o praniu, warto wyjaśnić najważniejsze zasady  prania  w czasach pandemii. Przestrzega ich również Ania Starmach!

W przypadku tkanin, które mogą mieć większy kontakt z zarazkami, takie jak ściereczki kuchenne, szmatki do sprzątania, zabrudzona bielizna, pościel, ręczniki oraz ubrania chorych członków rodziny, eksperci zalecają bardziej celowe podejście:

  • Wszystkie z wymienionych rzeczy przechowuj w osobnym koszu na pranie i zawsze pierz je oddzielnie.
  • Stosuj dłuższe cykle prania w wyższych temperaturach (> 60°C).
  • Wyjmij rzeczy z pralki zaraz po zakończeniu cyklu prania. Susz na świeżym powietrzu lub w suszarce bębnowej.
  • Używaj proszku do prania z wybielaczem na bazie aktywnego tlenu lub środka piorącego o działaniu antybakteryjnym lub przeciwwirusowym. Informacja o zastosowaniu wybielacza w składzie proszków do prania do codziennego użytku znajduje się na „liście składników” na opakowaniu: „zawiera środek wybielający na bazie tlenu”. Należy zwrócić uwagę, że ten składnik jest szeroko stosowany w standardowych proszkach do białego prania, ponieważ zapewnia nieskazitelną biel i czystość tkanin, ale nie jest dodawany do proszków przeznaczonych do kolorów.
  • Dokładnie myj ręce na każdym etapie prania. Największym ryzykiem przenoszenia zarazków jest dotykanie brudnej lub mokrej odzieży!

Pamiętaj, że dbałość o czystość i higienę to też dokładne czyszczenie pralki raz w miesiącu. W tym celu należy zastosować standardowy środek piorący z wybielaczem na bazie aktywnego tlenu i ustawić długi cykl prania w temperaturze 60°C lub nawet 90°C. Pralkę należy uruchomić bez ubrań w środku. Więcej informacji na temat czyszczenia pralki znajdziesz na pewno w instrukcji obsługi.

vizir
Adobe Stock

Jak prać gdy jesteśmy zdrowi i nikt u nas w domu nie choruje? 

  • Nie zmieniamy swoich codziennych nawyków – pierzemy zgodnie z zaleceniami, które znajdziemy na metce ubrań. Sprawdzi się tu również pranie w niższej temperaturze, które jest przyjaźniejsze dla środowiska
  • Każdą nową zakupioną rzecz trzeba uprać przed założeniem
  • Brudne pranie nie powinno długo „leżakować” w koszu na brudy, ponieważ sprzyja to namnożeniu bakterii

W czym należy prać? W sprawdzonym środku piorącym. Mogą to być kapsułki Allin1 od Vizir, których fanką jest Ania Starmach!

Jestem zakochana w kapsułkach Vizir Allin1, które radzą sobie ze wszystkimi plamami na ubraniach całej mojej rodziny. Jestem im wierna, ponieważ są szybkie i proste! Jedna kapsułka na dno pustego bębna pralki i na to ubrania. Bez namaczania, bez wstępnego prania. Ponieważ na szczęście wszyscy jesteśmy zdrowi, to nie musiałam wprowadzać zmian do codziennego prania.

kapsulki-vizir
Mat.prasowe

Miej w pamięci, że detergenty do codziennego użytku nie są opracowywane ani testowane pod kątem działania antybakteryjnego lub dezynfekującego, nawet jeśli zawierają wybielacz na bazie aktywnego tlenu. Aby zagwarantować działanie antybakteryjne lub dezynfekujące, do prania trzeba dodać specjalne dedykowane środki. Są one opracowane i przetestowane pod kątem eliminowania bakterii lub wirusów i można je rozpoznać po informacjach zamieszczonych na opakowaniu.

Redakcja Party.pl przypomina i apeluje - zdrowie jest najważniejsze, dlatego dbajcie o siebie.

Chronić przed dziećmi. Dowiedz się więcej na: www.keepscapsfromkids.eu  

ania-starmach-vizir
Mat.prasowe

Wygraj zestaw produktów Vizir 

Przekonaj się jak działają kapsułki Allin1! Odpowiedz na pytanie jak dbasz o czystość w domu. Czy masz rytuały, które sprawiają, że twoje mieszkanie jest zawsze czyste i pachnące świeżością? Podziel się nimi z nami! Nagrodzimy aż 30 osób, które otrzymają zestaw składający się z 2 opakowań Vizir Allin1 Pods Color. 

Materiał powstał z udziałem marki Vizir

Ubrania wyprane w pralce
©TR/Fotolia
Styl życia
Wskazówki jak prać w pralce: sortowanie ubrań, napełnianie bębna, wybór środka do prania i ustawianie temperatury
Sortowanie ubrań według koloru to pierwsza zasada prania. Mieszanie białej odzieży z kolorową może pofarbować jasne tkaniny. Bęben pralki zapełnia się do 3/4 jego pojemności, aby ubrania mogły swobodnie obracać się w czasie prania. Bardziej wytrzymałe materiały (np. ręczniki) można prać w wyższej temperaturze.

Sortowanie ubrań według koloru to pierwsza zasada prania. Mieszanie białej odzieży z kolorową może pofarbować jasne tkaniny. Bęben pralki zapełnia się do 3/4 jego pojemności, aby ubrania mogły swobodnie obracać się w czasie prania. Bardziej wytrzymałe materiały (np. ręczniki) można prać w wyższej temperaturze.   Przydatne informacje o tym, jak prać odzież znajdują się w instrukcji obsługi pralki. W rozdziale o programach prania wypisane są po kolei tkaniny i odpowiednie temperatury, w których się je pierze. Segregowanie ubrań przed praniem Ubrania najlepiej podzielić na 3 rodzaje: białe, kolorowe (lub jasne) i czarne (w tym ciemne odcienie, np. granatowe). Nie mieszamy rodzajów ze sobą, bo ubrania mogą zafarbować. Dobrze jest sortować ubrania ze względu na rodzaj tkaniny. Najlepiej osobno prać ręczniki, jeans, pościel, wełniane swetry lub delikatne tkaniny np. staniki, majtki, koronkowe bluzki. Podpowiedzią dla początkujących użytkowników pralek są metki. Znajdują się one po wewnętrznej stronie ubrania, najczęściej na szwach. Na metkach są informacje o temperaturze, w jakiej można prać odzież.   Zanim ubranie znajdzie się w bębnie pralki. Sprawdź kieszenie spodni, bluz i koszul czy nie ma w nich np. pieniędzy lub chusteczek higienicznych. Wypranie czarnego ubrania z chusteczką spowoduje, że całe pranie będzie oblepione białymi drobinami. Zapinaj wszystkie zamki i guziki. Rozpięty suwak może pozaciągać odzież w trakcie prania. Wywiń ubrania na lewą stronę. Ubrania, które są narażone na uszkodzenia np. koronkowe staniki lub rajstopy pierz w specjalnych woreczkach do prania bielizny . Można je dostać za około 3-10 złotych (za sztukę) w drogerii lub sklepie z akcesoriami domowymi. Napełnianie bębna, czyli ile prania wkładać do pralki? Bęben pralki zapełnia się z reguły do...

dwa łóżka
Pixabay/Hans/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0
Styl życia
Samodzielne odświeżanie kołdry syntetycznej
Pranie kołdry można porównać z codzienną zmianą bielizny. Ze względów higienicznych kołdrę powinno się odświeżać często ponieważ jest siedliskiem drobnoustrojów oraz wydzielin fizjologicznych ludzkiego organizmu. Pranie kołdry syntetycznej i pranie kołdry wykonanej z naturalnego pierza znacznie się od siebie różnią. Z uwagi na delikatność pierza zaleca się, aby pranie takich kołder powierzyć specjalistom. Na rynku działają firmy zajmujące się praniem kołder i poduszek z naturalnym wypełnieniem.

Pranie kołdry można porównać z codzienną zmianą bielizny. Ze względów higienicznych kołdrę powinno się odświeżać często ponieważ jest siedliskiem drobnoustrojów oraz wydzielin fizjologicznych ludzkiego organizmu. Pranie kołdry syntetycznej i pranie kołdry wykonanej z naturalnego pierza znacznie się od siebie różnią. Z uwagi na delikatność pierza zaleca się, aby pranie takich kołder powierzyć specjalistom. Na rynku działają firmy zajmujące się praniem kołder i poduszek z naturalnym wypełnieniem. Jak często prać kołdrę? Należy obiektywnie ocenić stopień zabrudzenia kołdry i przypomnieć sobie kiedy ostatnio była prana. Trzeba też wziąć pod uwagę cechy indywidualne użytkującej ją osoby, takie jak: potliwość, wiek, przebyte ostatnio choroby. Ponieważ dzieciom częściej niż dorosłym zdarzają się różnego rodzaju „wypadki” podczas snu, pranie ich kołderek powinno odbywać się średnio raz na 1 – 3 miesiące. Kołdry dla starszych dzieci i dorosłych można prać co 3-4 miesiące. Czas pomiędzy praniami znacznie wydłuża jej regularne wietrzenie. Wówczas kołdrę można wyprać raz na 4-5 miesięcy dla dzieci i 5-6 miesięcy dla dorosłych. Jeżeli użytkownik kołdry jest alergikiem silnie uczulonym na roztocza, wtedy kołdrę należy prać znacznie częściej – co 2-4 tygodnie. Szukasz pralki w której będziesz mógł wyprać kołdrę? Zajrzyj na dostępne w Media Markt promocje . Jak prać kołdrę w pralce? Pranie kołdry osoby uczulonej na roztocza Przed rozpoczęciem prania kołdry należy przede wszystkim sprawdzić pojemność pralki, oraz to czy kołdra zmieści się do bębna i będzie mogła swobodnie poruszać się podczas prania. Z reguły w pralce o ładowności 5 kg można z powodzeniem wyprać średniej wielkości kołdrę. Zalecenia dotyczące prania zawsze umieszczone są przez...

otwarta pralka
© ub-foto/Fotolia.com
Styl życia
Jak usunąć nieprzyjemny zapach z pralki? Rady i zalecenia
Przykry zapach z pralki najczęściej oznacza pojawienie się pleśni. Bęben urządzenia jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów.

Przykry zapach z pralki najczęściej oznacza pojawienie się pleśni. Bęben urządzenia jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii i drobnoustrojów.   Grzyb w pralce łatwo rozpoznać. Z początku przybiera on kształt szaroczarnych kropek. Później tworzą się z nich rozległe plany. Nie da się ich usunąć zwykłą wodą, ponieważ po jakimś czasie problem powraca. Domowy sposób na walkę z pleśnią w pralce Przykry zapach wydobywający się z pralki stosunkowo łatwo usunąć używając domowych sposobów. Oto jeden z nich: Namocz ściereczkę octem i przetrzyj miejsce w którym pojawiła się pleśń. Wlej pół litra octu do pojemnika na płyn do tkanin i ustaw pralkę na pranie z maksymalną możliwą temperaturą. Ustaw kolejny raz cykl, jednak tym razem zamiast octu wlej pół litra wybielacza. Ustaw jeszcze jeden cykl, bez octu i wybielacza. Po zakończonym trzecim cyklu, wytrzyj dokładnie bęben pralki i zostaw otwarte drzwiczki do wywietrzenia. Po miesiącu powtórz czynność. Remontujesz swoją łazienkę i zastanawiasz się nad zmianą pralki? Już teraz wejdź na tę stronę i wykorzystaj Media Expert kody rabatowe . Ozonowanie pralki Ozon świetnie radzi sobie z pleśnią i grzybami. Dzięki ozonatorowi (urządzeniu ozonującemu) szybko można pozbyć się drobnoustrojów w pralce. Niestety jest to urządzenie dosyć drogie – ok. 15 tys. złotych. Można jednak wynająć fachowców z ozonatorem, którzy zlikwidują pleśń z pralki w przystępniejszej cenie. Walka z grzybem za pomocą specjalnych płynów W sklepach z chemią gospodarczą i AGD można dostać specjalne preparaty zwalczające pleśń. Jeśli problem jest długotrwały, a domowe sposoby pomagają tylko na chwilę, warto się w nie zaopatrzyć. Jak dbać o dobry stan pralki? Wilgoć...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner