katedra Notre Dame płonie
East News

Pożar katedry Notre Dame wstrząsnął nie tylko Francuzami, ale i wszystkimi ludźmi na całym świecie. Z zapartym tchem oglądano wiadomości i obserwowano jak symbol Paryża i jedna z najważniejszych katedr w Europie znika przez płomienie. Strażacy walczyli kilka godzin z ogniem, a akcja musiała być przeprowadzana niezwykle ostrożnie, żeby XIII-wieczna konstrukcja katedry nie zwaliła się pod naporem wody. Na szczęście udało się ocalić budowlę i jak się okazuje w środku katedry doszło do niewielkich zniszczeń. Zobaczcie zdjęcia poniżej, jak teraz wygląda Notre Dame po pożarze.

1/5
katedra Notre Dame pożar
East News

Pożar w katedrze Notre Dame wybuchł po godzinie 18. 15 kwietnia. Ogień błyskawicznie rozprzestrzenił się i strawił dach, który zawalił się do środka. Według ostatnich doniesień, paliło się także drewniane wnętrze i pojawiły się głosy, że nie da się go uratować. Mówiono już, że struktury katedry zostały naruszone, a część obrazów, dzieł sztuki i słynnych witraży zostało spalonych. 

2/5
jak wygląda katedra Notre Dame po pożarze
East News

Na szczęście, jak się okazało po kilku godzinach akcji ratunkowej straży pożarnej, wnętrze katedry udało się ocalić. Najbardziej zniszczony jest dach, a także środkowa oraz tylna część katedry. Mury udało się ocalić, choć jak informują francuskie media, są bardzo delikatne.

3/5
katedra Notre Dame wnętrze po pożarze
East News

Wiadomo już, że sporo dzieł sztuki udało się uratować. Dziennikarz "Paris Match" Nicolad Delesalle napisał na Twitterze:

Dobra wiadomość: wszystkie dzieła sztuki uratowano. Skarbiec katedry nietknięty, korona cierniowa, święte sakramenty

 

4/5
Co ocałało po pożarze w katedrze Notre Dame
East News

Obecnie w Paryżu wciąż trwa akcja zabezpieczania ocalałych fragmentów. Strażacy podkreślają, że może to potrwać nawet kilka tygodni. 

5/5
katedra Notre Dame po pożarze jak wygląda w środku
East News

Tymczasem pojawiło się wiele informacji o chęci pomocy w odbudowie katedry. Jeden z francuskich milioneró, François-Henri Pinault, w zaoferował 100 miliionów euro na odbudowę Notre Dame. 

Więcej na temat Katedra