Gwiazdy emerytury
East News

Gwiazdy mają za małe emerytury? Prezes ZUS odopowiada: "Trzeba płacić składki"!

Gwiazdy emerytury
East News

Sporo emocji wywołują wyznania gwiazd na temat swoich emerytur. Jak się okazuje, osoby które wydają się majętne, dostają niskie, bądź bardzo niskie świadczenia. Ostatnio głośno było o Maryli Rodowicz, która nie zamierza rezygnować z kariery zawodowej, gdyż - jak informował "Super Express" - jej emerytura wynosi ledwie 1 600 zł. Ale to tylko jeden z przykładów. Wokalista legendarnej "Budki Suflera" Krzysztof Cugowski wyznał jakiś czas temu, że jego świadczenie to niewiele ponad 1000 zł. Podobnie głodowe świadczenie otrzymuje wokalistka i jurorka "The Voice Senior" Alicja Majewska. Podobnych przykładów można pewnie podać jeszcze wiele.

Zobacz także: Maryla Rodowicz wyznała, ile wynosi jej emerytura! Czy jest w stanie się za nią utrzymać?

Dlaczego gwiazdy mają tak niskie emerytury?

O tym z czego to wynika, mówiła ostatnio w programie "Money. To się liczy" na portalu Money.pl Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Chodzi o opłacania składek. W wielu wypadkach wolne zawody, artyści zawierają umowy o dzieło, które nie rodzą żadnego obowiązku ubezpieczenia społecznego, ani dobrowolnego ani obowiązkowego, a więc te składki płacone są od niewielkich przychodów - tłumaczy prezes ZUS. I dodaje: - Generalnie trzeba powiedzieć tak: trzeba płacić składki, by można było budować ten kapitał emerytalny.

Jak mówiła, zdarzają się przypadki, że takie osoby w ogóle nie mają składek emerytalnych na koncie w ZUS, a w debatach publicznych "ostro podnoszą", że są bez uposażenia, bez świadczenia.

Zasada jest prosta - wzajemności, proporcjonalności, adekwatności. Ile płacimy składek. Jeżeli płacimy mało, to i świadczenie jest niskie - wyjaśniła.

Myślicie, że rzeczywiście tak powinno być? 

Krzysztof Cugowski przyznał jakiś czas temu, że jego emerytura wynosi nieco ponad 1000 zł.

Opole 2020
ONS.pl

Na podobną kwotę może liczyć  Alicja Majewska:

Alicja Majewska na scenie
East News

Prezes Gertruda Uścińska powtarza, że jeżeli płacimy mało składek, to i świadczenie emerytalne jest niskie:

Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
East News

Przeładuj

Doda przerywa milczenie! Zabrała głos w sprawie małżeństwa z Emilem. Mają kryzys?

zobacz 00:39