East News

Galerie handlowe zostaną otwarte już po majówce! Ale musimy pamiętać o tych zasadach

East News

Premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali w środę o wprowadzeniu w życie II etapu odmrożenia gospodarki. Chociaż początkowo zakładano, że galerie handlowe zostaną otwarte dopiero w III etapie, to jednak rząd zdecydował o ich wcześniejszym uruchomieniu.

Przed wyjściem na zakupy, trzeba będzie jednak pamiętać o kilku zasadach. Sprawdźcie szczegóły. 

Zobacz także: Jest data II etapu odmrażania gospodarki! Galerie handlowe, hotele i przedszkola będą otwarte! 

Galerie handlowe zostaną otwarte już 4 maja

Od kilku tygodni nie mieliśmy możliwości zrobienia zakupów w galeriach handlowych z powodu obostrzeń wprowadzonych ze względu na epidemię koronawirusa. Jednak to się zmieni, i to już po majówce. Rząd zdecydował się przyspieszyć otwarcie centrów handlowych i już 4 maja będziemy mogli wybrać się na zakupy. Początkowo zakładano, iż ograniczenie handlu zostanie zniesione dopiero w III etapie. 

To jednak nie oznacza, że będziemy mogli swobodnie i bez żadnych ograniczeń korzystać z obiektów handlowych. O tych zasadach musimy pamiętać przed wyjściem na zakupy: 

Obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli centra handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe – zostaną otwarte. Wprowadzamy jednak limit osób. Na 1 osobę musi przypadać 15m2 powierzchni handlowej. Co ważne – do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy. 

Uwaga! W centrach handlowych nie mogą funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw). Nie mogą funkcjonować także miejsca, w których spożywa się posiłki na miejscu (tzw. food court) - brzmi treść komunikatu opublikowanego na stronie gov.pl

W dalszym ciągu musimy również pamiętać o obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Wybierając się na zakupy do galerii handlowej również musimy się do tego stosować. 

Galerie handlowe zostaną ponownie otwarte już 4 maja. 

Pusta galeria handlowa
East News

 

Będzie jednak obowiązywał limit osób, podobnie jak do tej pory w sklepach spożywczych. Część restauracyjna, kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna w galeriach handlowych w dalszym ciągu zostają wyłączone z użytkowania.

East News

 

Więcej na temat koronawirus
Przeładuj

Strajk Kobiet: Tysiące osób w całej Polsce przeciw decyzji Trybunału Konstytucyjnego

zobacz 02:08