Powstaje film o katastrofie smoleńskiej
ONS

Wiemy, kiedy premiera filmu o katastrofie smoleńskiej! Znamy obsadę i ogromny budżet AKTUALIZACJA

Powstaje film o katastrofie smoleńskiej
ONS

Wiemy, kiedy odbędzie się premiera długo wyczekiwanego filmu "Smoleńsk" o katastrofie smoleńskiej. Obraz w reżyserii Antoniego Krauzego z Lechem Łotockim, Ewą Dałkowską i Beatą Fido w obsadzie trafi do kin 15 kwietnia. Realizację tego filmu przekładano kilka razy. Pierwsze prace miały rozpocząć się w 2013 roku, ale zabrakło funduszy. W zebranie pieniędzy włączyła się więc Fundacja Smoleńsk 2010. Daty premiery zmieniały się kilkukrotnie, ale w końcu ustalono jedną, która już nie powinna się zmienić - 15 kwiecień.

 

O czym będzie film i dlaczego powstał?

10 kwietnia 2010 roku rządowy samolot Tupolew 154 z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i towarzyszącymi mu 95 osobami - członkami oficjalnej delegacji zmierzającej do Katynia - ulega katastrofie w Smoleńsku. Wszyscy pasażerowie giną na miejscu. Tragedia wywołuje ogromne poruszenie w Polsce i na świecie. Nina (w jej roli Beata Fido), dziennikarka pracująca dla dużej, komercyjnej stacji telewizyjnej, próbuje dowiedzieć się, jakie były powody katastrofy - czytamy w opisie.

Sam reżyser przekonuje, że film był dla niego ogromnym wyzwaniem, ale jako twórca, poczuł obywatelski obowiązek, żeby go zrealizować:

Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej. Stała się wydarzeniem, które wpływa na los dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny. Które nas podzieliło bardzo głęboko. Dlatego próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy - powiedział reżyser Antoni Krauze.

Wybierzecie się do kin?

 

Zobacz także: Marta Kaczyńska i Andrzej Duda na nartach. Jak poradzili sobie na stoku? ZDJĘCIA

 

Poniżej - plakat promujący film Smoleńsk.

Plakat filmu o katastrofie smoleńskiej


 
Zobacz: Marta Kaczyńska napisała książkę. Znamy szczegóły zaskakującego wydawnictwa

 

Ewa Dałkowska zagra Marię Kaczyńską.

 

Ewa Dałkowska zagra Marię Kaczyńską

Lech Łotocki zagra Lecha Kaczyńskiego.

Lech Łotocki zagra Lecha Kaczyńskiego

Przeładuj

Oto hitowe wózki dzieci gwiazd! Najdroższy kosztował 20 tysięcy, najtańszy - niecałe 500 zł!

zobacz 01:40