Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
East News
Newsy

Co ze szczytem zachorowań w Polsce? Niepokojąca opinia epidemiologa

Co ze szczytem zachorowań w Polsce? Niepokojąca opinia epidemiologa

W Polsce może w ogóle nie być szczytu zachorowań? Zdaniem doktora Tomasza Ozorowskiego, mikrobiologa i byłego prezesa Stowarzyszenia Epidemiologii Szpitalnej, szczyt epidemii może... w ogóle nie nastąpić! Za to będziemy mieli stały, wysoki wzrost zakażeń.

Co to dokładnie oznacza? Kiedy będziemy mogli zatem powrócić do normalności? Sprawdźcie szczegóły. 

Zobacz także: Jest decyzja w sprawie szkół oraz matur i egzaminów ósmoklasisty. Oficjalne informacje!

Mycie rąk to nie wszystko. Jak skutecznie chronić się przed koronawirusem?

W Polsce nie będzie szczytu epidemii? 

Doktor Tomasz Ozorowski w rozmowie z portalem poznan.naszemiasto.pl stwierdził, że w żaden sposób nie można określić kiedy w Polsce może nastąpić szczyt epidemii. Co więcej, epidemiolog przyznał również, że możliwy jest scenariusz, iż w naszym kraju w ogóle szczytu zakażeń nie będzie. 

Tak skutecznie się „przyblokowaliśmy”, że wydaje mi się, iż możemy w Polsce nie mieć szczytu zachorowań. Myślę, że będziemy mieli ich stały, wysoki wzrost. Wyższy niż kraje, które osiągnęły wyraźny szczyt - powiedział w rozmowie z portalem poznan.naszemiasto.pl dr Tomasz Ozorowski.

Zdaniem epidemiolog trzeba się spodziewać, że odblokowanie gospodarki spowoduje wzrost zakażeń, które będą się pojawiać na odpowiednio wyższym poziomie.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu wirusa w danej społeczności, odporność musi mieć ponad 80 proc. społeczności. Może być ona nabyta naturalnie – po przechorowaniu, albo poprzez szczepienia. U nas zachorowań było tak mało, że mamy ogromną część populacji nadal podatną zakażeniu. To ponad 95 proc. ludności - uważa doktor.

Jego zdaniem, należy się spodziewać, że po odblokowaniu gospodarki i zdjęciu kolejnych ograniczeń z życia społecznego, zachorowania będą się pojawiać na coraz wyższym poziomie. Według doktora Tomasza Ozorowskiego stały, wysoki wzrost zachorowań to na ten moment lepszy wariant, niż osiągnięcie szczytu zachorowań.

W tej chwili, gdy widzimy sytuację we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, to wydaje się, że nasz wariant jest lepszy. Nie widzimy dramatów, konieczności odłączania pacjentów, którzy mniej rokują od respiratorów. To nie oznacza, że w sumie będziemy mieli mniej zachorowań i zgonów niż np. Brytyjczycy. Po prostu rozłoży się to w czasie - wyjawił w rozmowie z portalem poznan.naszemiasto.pl, dr Tomasz Ozorowski.

To jednak oznacza, że jeszcze przez wiele miesięcy możemy żyć w strachu, a przed nami długie miesiące walki z koronawirusem. Miejmy nadzieję, że skuteczna szczepionka pojawi się naprawdę szybko i pomoże nam zwalczyć epidemię. 

East News

Zdaniem dr Tomasza Ozorowskiego, szczyt zachorowań w Polsce może w ogóle nie nastąpić

Koronawirus
East News

Bardzo prawdopodobne jest to, że będziemy mieli stały, wysoki wzrost zachorowań

koronawirus
East News

 

Szpital, walka z koronawirusem
East News
Newsy
Szczyt zachorowań na koronawirusa w Polsce już jutro?! Są najnowsze ustalenia! 
Kiedy szczyt zachorowań na koronawirusa w Polsce? Kiedy szczyt pandemii w Polsce? Są nowe ustalenia!

Kiedy w Polsce nastąpi szczyt zachorowań na koronawirusa? Czy krzywa zachorowań wkrótce zacznie się wypłaszczać? Te pytania już od kilku tygodni zadają sobie chyba wszyscy. Niestety, prognozy dotyczące szczytu zachorowań w naszym kraju wciąż się zmieniają. Ostatnio specjaliści sugerowali, że najwięcej zakażeń osiągniemy pod koniec kwietnia. Jak wynikało z prognoz spółki ExMetrix, która zajmuje się analizą danych, do największych wzrostów miało dojść w okolicach 25 kwietnia. Niestety, teraz pojawiły się nowe prognozy dla Polski. Kiedy ma nastąpić szczyt zachorowań? Szczyt zachorowań w Polsce dopiero w wakacje? Według najnowszych symulacji szczyt pandemii w Polsce nastąpi dopiero w lipcu! Skąd takie podejrzenia? Portal polityka.pl przedstawił wyniki badań, które już 10 lat temu przeprowadził zespół naukowy stworzony przez młodych przez fizyków, matematyków, epidemiologów i programistów. Zespół pod kierownictwem Franciszka Rakowskiego opracował uniwersalną symulację epidemii w naszym kraju. Teraz naukowiec postanowił zbadać, jak będzie rozprzestrzeniał się koronawirus. Moim obywatelskim obowiązkiem była jego reanimacja. Polegała ona na zastąpieniu parametrów typowych dla grypy parametrami Covid-19- portal polityka.pl cytuje naukowca.  Według analiz wynika, że wprowadzone przez władze obostrzenia i ograniczenia dotyczące przemieszczania się zmiejszyły ewentualną liczbę zakażonych nawet 10-krotnie! Naukowcy ustalili, że gdyby nie ograniczenia w Polsce szczyt zachorowań byłby w kwietniu, a liczba zakażonych sięgałaby ponad 9 mln! Symulacja pokazuje, że w chwili obecnej szczyt prognozowany jest na lipiec. Liczba chorych na Covid-19 sięgnie około miliona osób – przy założeniu stale obowiązujących radykalnych ograniczeń -...

Koronawirus w Polsce - kiedy się skończy?!
Newsy
Kiedy koronawirus w Polsce się skończy? Kiedy będzie można wychodzić na zewnątrz? "Odpowiedź jest krótka" - mówi ekspert
Koronawirus w Polsce - kiedy koniec? Kiedy koronawirus w Polsce się zakończy? Opinie ekspertów.

Aktualne zalecenia władz w sprawie koronawirusa w Polsce są jasne - w miarę możliwości trzeba zostać w domu. Choć za oknami wymarzona wiosna, należy wychodzić na zewnątrz jak najrzadziej. Szkoły i placówki oświatowe oraz kulturalne pozostają zamknięte. Na kolejne zalecenia ministerstwa zdrowia trzeba poczekać. Jednak miliony Polaków zadaje sobie jedno pytanie - jak długo to jeszcze potrwa? Odpowiedzi jest jednak mnóstwo. Kiedy koniec koronawirusa w Polsce? W sieci można znaleźć setki odpowiedzi na te pytanie. Co ekspert to opinia. Jedna z nich powtarza się jednak najczęściej - że w maju będzie szczyt zachorowań w Polsce. Takie wnioski wysuwa również minister zdrowia, Łukasz Szumowski: Wzrost w najbliższych tygodniach będzie wykładniczy, to będzie bardzo wyraźny wzrost - powiedział minister podczas jednej ze swoich konferencji.  Ciekawe dane opublikowała z kolei spółka spółka ExMetrix, zajmując się prognozami gospodarczymi i społecznymi. Według ekspertów  liczba osób zarażonych  w Polsce może wynieść około 9 tysięcy i powinna zostać osiągnięta w okolicach 20 kwietnia 2020 - czytamy na stronie wirtualnemedia.pl. Ponadto:   zahamowanie przyrostu nowych zakażeń może nastąpić około 15-20 kwietnia. - Jednak jak zawsze, podkreślamy taki przebieg wymaga dalszej bardzo dużej dyscypliny narodu. Należy pamiętać, że model pokazuje prognozę, która nie jest odporna na nagłe rozluźnienie dyscypliny tzw. social distancing - mówi Zbigniew Łukoś, CEO ExMetrix. Sprawdzalność dotychczasowych prognoz dziennych to 92.3%, w całym okresie funkcjonowania modelu. Na dzień 29 marca, błąd procentowy wynosił 12.2% - podana wartość ilości zakażeń wynosiła 1862, a prognoza 2089. Zawsze zaznaczmy, że to tylko model obliczeniowy i choć jest on bardzo...

Pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce
EastNews
Newsy
Szczyt pandemii koronawirusa w Polsce nastąpi później niż w kwietniu! Naukowcy nie mają wątpliwości - wyznaczyli nową datę
Szczyt pandemii koronawirusa w Polsce nastąpi później niż w kwietniu! Naukowcy nie mają wątpliwości - wyznaczyli nową datę

Już od kilku tygodni naukowcy prześcigają się w wyznaczaniu daty szczytu pandemii koronawirusa na całym świecie, ale również w poszczególnych krajach. Niedawno mówiło się, że szczyt zachorowań w Polsce nastąpi kilka dni po świętach, teraz pojawiła się zupełnie nowa data, która niestety nie nastraja nas optymistycznie. Zobacz także:  Nie żyje pierwsza polska ofiara koronawirusa wśród personelu medycznego! Fizjoterapeuta z Radomia osierocił dwójkę dzieci Instytut Pomiarów i Ocen Stanu Zdrowia przy Uniwersytecie Waszyngtońskim po pierwsze, zmienił swoją wcześniejszą prognozę dotyczącą liczby ofiar śmiertelnych koronawirusa w Polsce. Po drugie, wyznaczył nową datę szczytu zachorowań. Wcześniej mówiło się o drugiej połowie kwietnia, teraz data ta przesunęła się na połowę maja: Szacujemy, że obecna fala epidemii skończy się w Polsce mniej więcej w połowie maja - informują naukowcy z Waszyngtonu. Warto jednak dodać, że sytuacja jest dynamiczna i tak naprawdę za jakiś czas możemy poznać zupełnie nową datę przewidywanego szczytu pandemii w Polsce. Zobacz także:  Kiedy otwarcie salonów fryzjerskich i siłowni? W innych krajach padły konkretne daty! U nas będzie podobnie?! Przypomnijmy, do tej pory odnotowano w Polsce 8563 przypadki zarażenia koronawirusem. Zmarły 339 osoby. Koronawirus a wakacje 2020 Zdecydowana poprawa, jeśli chodzi o liczbę zakażeń i zgonów w Polsce, ma nastąpić w lipcu 2020 roku, kiedy dobowa liczba ofiar ma spaść do kilku. Jeśli prognozy się sprawdzą, w połowie lipca Polska zanotuje 2 500 ofiar z powodu koronawirusa.  

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner