East News

Szczepionka na koronawirusa została podana pierwszej osobie! Wiadomo, jak czuje się ochotnik 

East News

Pierwszy człowiek na świecie otrzymał eksperymentalną szczepionkę przeciwko koronawirusowi! Pochodząca z Seattle 43-letnia Jennifer Haller wyjawiła, jak czuje się po przyjęciu pierwszej dawki. Czy w końcu możemy liczyć na przełom w tej sprawie? Zobaczcie szczegóły! 

Zobacz także: Koronawirus w Polsce: W następnym tygodniu może być nawet 10 tys. zarażonych?

Szczepionka na koronawirusa. Pierwsza osoba przyjęła eksperymentalną dawkę

Koronawirus w bardzo szybkim tempie rozprzestrzenił się po całym świecie. Niestety, w Europie wciąż lawinowo rośnie liczba nowych przypadków, ale też zgonów. Na ten moment najgorsza sytuacja jest we Włoszech, gdzie jest już ponad 27 tys. zarażonych osób. Naukowcy starają się powstrzymać pandemię i rozpoczęli prace nad szczepionką. W poniedziałek 16 marca pierwsza osoba przyjęła eksperymentalną dawkę. 

Jak informuje "Daily Mail", ochotniczka po przyjęciu eksperymentalnej szczepionki czuje się świetnie. W sumie zastrzyki mają być podane 45 zdrowym osobom w różnych dawkach. Co najważniejsze, nie ma żadnego ryzyka, że ochotnicy zostaną zarażeni, bowiem w szczepionkach nie ma wirusa. Niestety, weryfikacja skuteczności szczepionki potrwa jednak długo, nawet do 1,5 roku! Na ten moment najważniejsze jest sprawdzenie, czy zastrzyki nie będą wywoływać żadnych niepożądanych efektów. Po tej obserwacji nastąpi rozwinięcie testów w tym temacie.

Wszyscy czuliśmy się bezradni. To dla mnie niesamowita okazja, by wreszcie coś zrobić - powiedziała pierwsza ochotniczka eksperymentalnej szczepionki, Jennifer Haller. 

Przypomnijmy, że nowy wirus SARS-CoV-2 może mieć łagodne objawy typu gorączka i kaszel. Niestety, osoby starsze oraz posiadające inne choroby, jak np. cukrzyca typu drugiego czy nowotwór, są jednak dużo bardziej narażone na jego działanie. W najgorszym przypadku koronawirus może doprowadzić do poważnego zapalenia płuc, niewydolności oddechowej, a w rezultacie do śmierci. Miejmy nadzieję, że testy kliniczne amerykańskich naukowców sprawią, że wkrótce otrzymamy szczepionkę na koronawirusa. 

Pierwsza osoba na świecie przyjęła eksperymentalną szczepionkę przeciwko koronawirusowi

W Polsce jest już ponad 200 przypadków zarażeń koronawirusem. Niestety, 5 zakażonych SARS-CoV-2 osób zmarło

Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki

 

Więcej na temat koronawirus
Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48