Dziś poznamy strategię szczepień. Kto zapłaci za efekty uboczne?
Podczas konferencji prasowej 8 grudnia rząd przedstawi strategię szczepień przeciwko COVID-19. Kto zapłaci za efekty uboczne szczepionki? Wiadomo jak wygląda część założeń opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia.
Cały świat przygotowuje się do masowych szczepień przeciwko koronawirusowi, które w Polsce mają zacząć się najprawdopodobniej na przełomie stycznia i lutego. Rząd pracuje nad specjalną strategią, którą poznamy już dziś podczas konferencji prasowej. Kto jako pierwszy będzie miał dostęp do szczepień i czy zaszczepieni zostaną zwolnieni z poszczególnych obostrzeń? Wiadomo już, jaka jest część założeń opracowanych przez Ministerstwo Zdrowia i kto zapłaci za efekty uboczne szczepionki.
Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne! Producenci poinformowali o możliwych działaniach niepożądanych
Szczepionka na koronawirusa. Kto zapłaci za efekty uboczne?
Szczepionka na koronawirusa trafiła już do Wielkiej Brytanii, a w mediach zostały opublikowane skutki uboczne, jakie może nieść za sobą przyjęcie preparatu. Choć zaznaczono, że w większości są one łagodne i umiarkowane, w niektórych wciąż budzą wiele wątpliwości.
Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna w rządowej strategii szczepionkowej, zapis o tym kto zapłaci za niepożądane efekty uboczne, które mogą wystąpić u części pacjentów szczepionych na koronawirusa, nie widnieje. Oznacza to, że w tym przypadku mają obowiązywać dotychczasowe zasady, a pacjenci o odszkodowanie będą musieli walczyć w sądzie.
Z informacji uzyskanych przez DGB wynika, że analizy prawne nad rozwiązaniem kwestii odszkodowań za skutki uboczne szczepionki na COVID-19 wciąż trwają, a ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Jednym z pomysłów jest powołanie specjalnego funduszu odszkodowań. Jednak czy wejdzie on w życie? O tym mamy przekonać się najprędzej w nowym roku.
Lekarze apelują o przejrzysty system rekompensat i podkreślają, że efekty uboczne w postaci gorączki czy zaczerwienienia, które nie stanowią żadnych przeciwskazań do przyjęcia szczepionki zawsze mogą wystąpić.
W pierwszej kolejności szczepionkę mają przyjąć pracownicy służby zdrowia i osoby powyżej 75. roku życia. 8 grudnia podczas konferencji prasowej poznamy strategię szczepień przygotowaną przez rząd.