David Bowie śpiewa na scenie David Bowie pali papierosa David Bowie na okładce płyty sfotografowany w sukience David Bowie z żoną Angie i synem Duncanem Jones
David Bowie śpiewa na scenie
ONS, EAST NEWS
1/23
David Bowie śpiewa na scenie
ONS, EAST NEWS

David Bowie zmarł w Nowym Jorku dwa dni po swoich 69. urodzinach. Przegrał walkę z rakiem wątroby.

Urodził się w Londynie jako David Robert Jones. Zmienił nazwisko na Bowie, żeby nie mylono go z innym muzykiem o tym samym nazwisku występującym w zespole The Monkees. W historii muzyki zapisał się nie tylko jako piosenkarz, ale i kompozytor i autor tekstów. Ale był również malarzem, aktorem i ikoną świata mody. Jego płyty były jednymi z najlepiej sprzedawanych płyt wszech czasów. 

Dlaczego kameleon? Potrafił z łatwością zmieniać swój publiczny wizerunek dla potrzeb muzyki, czy szerzej rozumianej sztuki, często wyprzedzając trendy. 

Życie prywatne Davida Bowiego

Jego pierwszą żoną była modelka Mary Angela Barnett. Pobrali się w 1970 roku, z tego związku David miał syna - Duncana Jonesa. W 1980 roku rozwiedli się z Angelą. Bowie ożenił się ponownie w 1992 roku z  somalijską modelką Iman. Urodziła im się córka Alexandria Zahra Jones.

Ciekawe były wyznania Davida Bowie na temat swojej orientacji seksualnej. W 1972 roku wyznał w jednym z wywiadów, że jest gejem, potem w 1976, że jest biseksualny. Ale w wywiadzie dla magazynu Rolling Stone z 1982 roku wyznał w końcu, że jest heteroseksualny, a wcześniejsze wyznania były kłamstwem, które kazali powtarzać mu menedżerowie z powodu mody na homoseksualizm wśród rockmanów.

 

Zobacz w naszej galerii jak zmieniał się i kim był Dawid Bowie. Takiego artysty będzie nam bardzo brakować!

 

Zobacz także: plamy wątrobowe na twarzy

 

Zobacz: Piosenki Davida Bowie, za które go kochaliśmy. Która jest Twoja ulubiona? SONDA

2/23
David Bowie pali papierosa

David Bowie sfotografowany w swoim domu na Foxgrove Road w Beckenham w Wielkiej Brytanii w 1969, w roku w którym ukazał się utwór i album Space Oddity. Przyniosły one muzykowi sławę, zainspirowane Odyseją Kosmiczną Kubricka (1968), wydane z resztą  w roku pierwszego lądowania człowieka na Księżycu.

3/23
David Bowie na okładce płyty sfotografowany w sukience

Okładka płyty „The Man Who Sold The World” z 1970 roku z Davidem w sukience, miała w tamtych czasach szokować i bulwersować, co też czyniła... Część z Was zapewne pamięta utwór zaśpiewany przez Kurta Cobaina na koncercie Nirvany MTV Unplugged ... tak, to piosenka z tej płyty.

Posłuchaj:

 

4/23
© MICHAEL PUTLAND / Retna/Photoshot/ONS

Sesyjne zdjęcie Davida Bowie w jego domu pod Londynem z 1971 roku

5/23
David Bowie z żoną Angie i synem Duncanem Jones
EAST NEWS

David Bowie z żoną Angie i pięcioletnim wtedy synem, Duncan'em Zowie Jones'em, 1974r.

6/23
David Bowie w przeźroczystej koszulce na scenie
EAST NEWS

Zawsze kontrowersyjny, David Bowie w nowym wcieleniu, koncert promujący płytę „Ziggy Stardust And The Spiders From Mars”.

7/23
David Bowie śpiewa na scenie
© MICHAEL PUTLAND/RETNA UK/ONS

Jako Ziggy Stardust - David we wcieleniu androgynicznego człowieka z kosmosu.

8/23
kadr z filmu z Davidem Bowie

David Bowie pojawiał się również na dużym ekranie, tutaj w filmie „Człowiek, który spadł na Ziemię" (The man who fell the Earth)

9/23
Iggy Pop i David Bowie stoją obok siebie
RTNBusacca /MediaPunch/ONS

Iggy Pop swoją karierę solową częściowo zawdzięcza Davidowi, który wyprodukował kilka płyt muzyka. Na zdjęciu razem na poczatku lat 80-tych.

10/23
David Bowie i Catherine Deneuve

Zanim jeszcze pojawiła się moda na seriale i filmy o wampirach, można było zobaczyć Davida Bowie partnerującego Catherine Deneuve w mrocznej wersji kolejnej teorii o życiu krwiopijców „Zagadka Nieśmiertelności” (The Hunger) David Bowie i Catherine Deneuve, 1983.

11/23

Plotka głosiła,że mieli ze sobą romans. David Bowie i Mick Jagger śpiewają „Dancing In The Street’ (1985), polecamy obejrzenie teledysku, gdzie obaj nieźle się wygłupiają!

12/23
LABYRINTH, David Bowie, Jennifer Connelly, kadr z filmu

Mroczny Król Goblinów w „Labiryncie” z 1986 r. u boku, młodziutkiej wtedy, Jennifer Connelly. Część redakcji Party, która oglądała ten film w dzieciństwie, pamieta również, że nie łatwo było go zdobyć na pirackich (tylko takie kopie wtedy były) kasetach VHS, no i trzeba było być szczęściarzem i posiadać odtwarzacz video;)

13/23
David Bowie w czerwonym garniturze

W latach 80-tych David odsłonił kolejny ze swoich wizerunków, tym razem eleganckiego pana w garniturze, jaki pamietamy chociażby z teledysku „Let's Dance”, na zdjęciu koncert w Hamburgu w 1987 roku.

14/23
David Bowie stoi z Paulem McCartney'em
EAST NEWS

Dwie legendy: David Bowie z Paulem McCartney'em podczas Live Aid Concert, Stadion Wembley w 1985r.

15/23
David Bowie z Iman siedzą przy stole, odwracając się i patrząc w kamerę

Ze swoją żoną, supermodelką Iman wzięli ślub w 1992 roku, uchodzili za parę idealną.

16/23
David Bowie z Oman trzymają gwiazdę

David Bowie otrzymał gwiazdę w Aleji Sław (Walk of Fame ) w 1997 r.

17/23
David Bowie i Iman trzymaja sie za rece

David Bowie i Iman stanowili jeden z „długodystansowych” wyjątków w świecie showbizensu, gdzie rozwody są raczej częste. Na zdjęciu podczas imprezy Vanity Fair na Tribeca Film Festival, 2008 r.

18/23
Reżyser Duncan Jones z tatą

Syn artysty Duncan Zowie Jones (ur. 1971) jest cenionym reżyserem, na zdjęciu obaj podczas premiery filmu Duncana „The Moon” w 2009 roku na festiwalu w Sundance.

19/23
Supermodelka Iman, żona Davida Bowie z ich córka idą ulicą

Córka Davida i Iman, Alexandria Zahra Jones, urodziła sie w 2000 roku. Na zdjęciu z mamą w 2010 r.

20/23
Iman i David Bowie idą ulicą

 Iman i David Bowie spacerują po centrum Nowego Jorku, 2010 r.

21/23
Strój sceniczny Davida Bowie
EAST NEWS

Legendarny styl Davida Bowie został uhonorowany podczas wystawy Starman w Victoria & Albert Museum w Londynie w 2013 roku, która prezentowała jego unikalny dorobek artystyczny w postaci m.in. strojów.

22/23
David Bowie stoi w tłumie

Jedno z ostatnich publicznych wyjść Davida Bowie, 12 grudnia 2015, na premierze musicalu Lazurus w Nowym Jorku.

23/23
Hołd ku czci Davida Bowie

Mieszkańcy Brixton, miejscowości, w której wychowywał się David Bowie, oddali mu dziś  hołd w postaci napisu na kinie: „Davidzie Bowie, nasz chłopaku z Brixton, spoczywaj w pokoju”.

 

Spoczywaj w pokoju...

:(