Czy w kościele obowiązują maseczki?
EastNews
Newsy

Czy w kościele obowiązują maseczki? Wyjaśniamy!

Czy wchodząc do kościoła, muszę mieć na twarzy maseczkę? Czy to obowiązkowe?

Czy wchodząc do kościoła, muszę mieć na twarzy maseczkę? Czy to obowiązkowe? To pytanie pojawia się wielokrotnie w dyskusjach w sieci w związku z pandemią koronawirusa w Polsce. Przypomnijmy, od czwartku, 16 kwietnia w życie wszedł przepis, który nakazuje w miejscach publicznych zasłanianie ust i nosów. Uwaga! Ten przepis obowiązuje również w kościele. Kościół jest miejscem publicznym, dlatego będąc w kościele na przykład podczas mszy czy nabożeństwa, musisz mieć nałożoną maseczkę lub inną osłonę twarzy.

Natalia Kukulska szczerze o nauczaniu zdalnym w dobie pandemii koronawirusa "Moja córka marzy o powrocie do szkoły"

Ile osób może być w kościele?

Od poniedziałku, 20 kwietnia w miejscach kultu religijnego, obowiązują nowe zasady dotyczące liczby osób przebywającym w danym miejscu - jest to 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

Jakie kary za brak maseczki?

Co grozi ci, jeśli w miejscu publicznym nie będziesz mieć założonej maseczki? Za nieosłonięcie twarzy grozi policyjny mandat, kara sądowa lub kara administracyjna od sanepidu. Za niezasłanianie nosa i ust lub inne naruszenia reżimu antywirusowego grozi:

  • do 500 zł mandatu, a przy zbiegu wykroczeń do 1.000 zł;
  • do 5.000 zł grzywny sądowej, np. gdy ktoś nie przyjmie mandatu;
  • do 30.000 zł kary administracyjnej sanepidu;
  • do roku więzienia, gdy osoba z potwierdzonym zakażeniem oddali się z miejsca, w którym ma przebywać.

Zobacz także: W tym kraju pokonali koronawirusa! Jakie procedury im w tym pomogły? Niektóre są stosowane w Polsce!

A wy nosicie maseczki cały czas?

East News

 

 

Jaka kara za brak maseczki ochronnej przeciw koronawirusowi?
Newsy
Ogromne mandaty za brak maseczki! Kiedy i gdzie musisz zakładać maseczkę ochronną? Nowe przepisy
Jakie kary grożą za brak maseczki ochronnej?

Już od 16 kwietnia w całej Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Minister zdrowia, Łukasz Szumowski poinformował o tym podczas konferencji tydzień temu, a to oznacza, że każdy miał czas, aby we własnym zakresie kupić lub uszyć maseczkę . Twarz zakryć można też chustą lub szalikiem. Przepisy te dotyczą wszystkich przebywających poza domem powyżej 2. roku życia. A co grozi za brak zakrytej twarzy? Jak wysoki mandat można otrzymać? Jakie kary grożą za brak osłony na usta i nos w przestrzeni publicznej? Podczas pierwszego dnia obowiązywania przepisów możemy liczyć na upomnienia, każdy musi przyzwyczaić się do nowej sytuacji, ale już w kolejnych może nam grozić nawet 30 tys. zł kary. Oczywiście tak wysoka grzywna nie będzie nakładana zawsze, ale policja będzie pilnowała noszenia maseczek w przestrzeni publicznej i każdy kto nie będzie spełniał tego warunku narazi się  na mandat. Obowiązkowe zasłanianie twarzy ma na celu minimalizowanie ryzyka zakażeń koronawirusem . Twarz i nos nie musi być zasłonięta maseczką ochronną, ale wystarczy szalik, apaszka lub chusta. Już wiadomo, że dzieci poniżej 2. roku życia są wyłączone z tego nakazu, ze względu na ich bezpieczeństwo. Gdzie trzeba zasłaniać twarz? Według rozporządzenia obowiązkowo trzeba zasłonić twarz w miejscach publicznych czyli parkach, lasach, transporcie publicznym, sklepach, stacjach benzynowych, na bazarach, na poczcie, podczas wyjścia z psem. Wyjątkiem jest dom oraz własny samochód, o ile przebywamy w nim z osobami, z którymi mieszkamy na co dzień ( Czy w samochodzie musisz nosić maseczkę ochronną? Co grozi za jej brak? Ta odpowiedź cię zaskoczy ).   Nakaz zasłaniania twarzy i nosa obowiązuje w Polsce od 16 kwietnia.   

Marcelina Zawadzka w masce i skórzanej kurtce
Newsy
W jakich sytuacjach można zdjąć maseczkę w miejscu publicznym? Wtedy na pewno nie dostaniesz mandatu!
Wiemy, kiedy można zdjąć maseczkę i nie zapłacimy mandatu! Kiedy można zdjąć maseczkę na dworze?

Od połowy kwietnia w całej Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, jednak są sytuacje, w których możemy zdjąć maseczkę ochronną, nie obawiając się wysokiego mandatu! Zobaczcie, kto nie musi nosić maseczki! To całkiem spora grupa osób… Kiedy można zdjąć maseczkę ochronną w miejscu publicznym? Od 16 kwietnia zgodnie z rozporządzeniem rządu, które ogłosił minister zdrowia, Łukasz Szumowski, w przestrzeni publicznej zasłaniamy usta i noc, aby chronić siebie wzajemnie przed potencjalnym zarażeniem koronawirusem , który najszybciej przenosi się drogą kropelkową. Jednak nawet będąc w miejscu publicznym są sytuacje, kiedy możemy zdjąć maseczkę ochronną lub inną osłonę twarzy. Dotyczy to między innymi rozmowy z osobą niesłyszącą . Kolejny przypadek dotyczy sytuacji, kiedy chcemy się napić w miejscu publicznym , wtedy możemy zdjąć maseczkę w bezpieczny sposób, a potem niezwłocznie ją założyć!  Nie trzeba też nakładać maseczki podczas spaceru w lesie. Nie nosimy jej również na balkonie, tarasie czy we własnym ogródku działkowym (na części wspólnej trzeba  już zakrywać nos i usta).  Kto jest zwolniony z obowiązku noszenia maseczki ochronnej? Z noszenia maseczek ochronnych są zwolnione dzieci do lat 4. i niektórzy dorośli. Zobaczcie, kto nie musi nosić maseczki ochronnej w przestrzeni publicznej bez obawy, że na razi się na wysoki mandat: dzieci do 4. roku życia osoby z chorobami płuc np. chorzy na astmę  rodzina poruszająca się jednym samochodem, jeśli mieszka ze sobą rolnicy wykonujący prace na roli duchowni podczas sprawowania obrzędów religijnych kierowcy zawodowi, w przypadku jeśli od pasażerów oddziela ich inna przesłona Kto może poprosić nas o zdjęcie...

Koronawirus, maseczki będą obowiązkowe
East News/Robin Utrecht/Shutterstock
Newsy
Polska od soboty w żółtej strefie! Jakie kary grożą za brak maseczki?
Polska od soboty w żółtej strefie! Jakie kary grożą za brak maseczki?

Już od jutra - soboty 10 października w całej Polsce obowiązywać będzie tzw. strefa żółta . Wiąże się to z obowiązkiem zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Zgodnie w polityką "zero tolerancji" za brak maseczki będą grozić kary finansowe. Jaki mandat może nałożyć policja za brak maseczki? W jakich przypadkach grozi kara nawet do 30 tys. zł? Od kiedy obowiązuje nakaz zakrywania maseczki w przestrzeni publicznej? Duży wzrost zakażeń koronawirusem  spowodował powrót niektórych obostrzeń. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 8 października, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od soboty cała Polska znajdzie się w żółtej strefie. W związku z tym na mocy rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii ponownie został wprowadzony nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej: Od 10 października 2020 r. wprowadzamy zasady obowiązujące w strefie żółtej w całym kraju. Mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w całej przestrzeni publicznej, nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych - ogłosił premier Mateusz Morawiecki. To oznacza,  że każda osoba musi zasłaniać nos i usta nie tylko w pomieszczeniach, ale również na świeżym powietrzu. Za brak maseczki grożą wysokie mandaty, które mają być wystawiane częściej niż upomnienia.  Ogłaszamy politykę zero tolerancji. W dobie eskalacji pandemii nie ma miejsca na egoizm. To wchodzenie w strefę bezpieczeństwa drugiego człowieka - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej z szefem KGP. Co grozi za brak maseczki? Jaki mandat może nałożyć policja? Za brak maseczki policja może nałożyć mandat karny w kwocie 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu policja...

Nasze akcje
Strefa luksusu

Marzysz o sielsko-anielskim relaksie? Znajdziesz go w hotelu Bania!

Partner
materiały prasowe Lenovo
Fleszstyle

Świetna jakość w stylowym opakowaniu. Natalia Szroeder wybrała laptop Lenovo Yoga Slim 7

Partner
rafal-brzozowski
Newsy

Ci uczestnicy „The Voice of Poland” robią karierę muzyczną. Znasz wszystkich?

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
torebka-skoda-hollie-warsaw
Fleszstyle

Barbara Kurdej - Szatan: "Nie miałam pojęcia, że niezabezpieczone drobiazgi mogą uderzyć z taką siłą"

Partner
justyna-steczkowska
Newsy

Justyna Steczkowska ponownie w „The Voice of Poland”! To wyjątkowy czas dla artystki

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner