Adam Niedzielski o czwartej fali koronawirusa w Polsce
Artur Szczepanski/REPORTER
Newsy

Czwarta fala koronawirusa jeszcze w te wakacje?! Co z maseczkami i lockdownem? 

Adam Niedzielski w rozmowie z Radiem Plus mówił o planach rządu na najbliższe miesiące. Czekają nas obowiązkowe szczepienia, płatne szczepionki i... kolejny lockdown?

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 52 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Nie odnotowano ani jednego zgonu z powodu COVID-19. Czy jednak oznacza to, że Polska na dobre wychodzi z pandemii? Według rankingu państw, które najlepiej radzą sobie z powrotem do normalności, opublikowanego przez "Bloomberg", zajmujemy 35. miejsce, a Adam Niedzielski zaznacza, że musimy przygotować się na czwartą falę koronawirusa, która uderzy jeszcze w te wakacje.

Czy czeka nas kolejny lockown? Minister zdrowia w programie "Sendo sprawy" radia Plus zdradził pierwsze plany rządu. Padły kwestie płatnych szczepionek, obowiązkowych szczepień i restrykcji. Czyżby dzieci jednak nie miały wrócić do szkoły po wakacjach? 

Zobacz także: Rząd luzuje obostrzenia na wakacje. Są decyzje o hotelach, koncertach i imprezach!

Ślub w czasie pandemii koronawirusa?! Co robić? Jak odzyskać pieniądze? Zdradza Izabela Janachowska

Koronawirus w Polsce: czwarta fala już w wakacje 

Wielka Brytania i Izrael, gdzie odnotowano duży odsetek osób zaszczepionych przeciw COVID-19, ponownie zmagają się z wzrostem zakażeń, spowodowanych nowym wariantem koronawirusa - Delta. Adam Niedzielski nie ma wątpliwości, że normalizacja życia społecznego i mobilności sprzyjają tworzeniu okazji do transmisji wirusa, a także, że czwarta fala pandemii niebawem pojawi się również w Polsce. 

Pojawiła się też mutacja, która jest bardziej zakaźna, więc jakiś efekt musi być - mówił w "Sendo sprawy" minister zdrowia. - Mamy taką sekwencję w Europie, że zawsze te rzeczy, które działy się w Wielkiej Brytanii, po około dwóch miesiącach dzieją się u nas. Patrząc na to, że teraz mamy apogeum tego nasilenia zakażeń w Wielkiej Brytanii, wiec u nas ewentualność pojawienia się tej czwartej fali, to jest druga połowa sierpnia - dodał. 

Minister zdrowia przyznał, że mimo zaszczepień możemy mieć do czynienia z przyrostem liczby zakażeń, jednak podobnie jak widać do w przypadku Izraela, będzie znacznie mniej hospitalizacji i zgonów, przez co infrastruktura służby zdrowia nie będzie tak obciążona. Co jednak z powrotem restrykcji? 

Myślę, że zdecydowanie bardziej musimy przyzwyczajać się do tego, że COVID-19 jest w naszym otoczeniu. Że tak jak w systemie opieki zdrowotnej będziemy go coraz bardziej traktowali jako zwykłą chorobę, w tym sensie, że nie będziemy w jakiś specjalny sposób dedykowali mu tę infrastrukturę, tak samo będzie z restrykcjami. One prawdopodobnie będą mniejsze, bo nie będzie to już tak zaburzało życia społecznego i gospodarczego, oczywiście jeżeli nie wymknie się spod kontroli liczba zachorowań. 

Adam Niedzielski
East News

Koronawirus w Polsce: Nakaz noszenia maseczek i większe restrykcje dla niezaszczepionych?

Czy osoby zaszczepione będą mniej ograniczone obostrzeniami niż ci, którzy nie zdecydują się na przyjęcie szczepionki? Choć już dziś w wprowadzono w tej kwestii pierwsze rozwiązania, a rozmowy dotyczące planu na kolejne miesiące wciąż trwają, Adam Niedzielski nie ma watpliwości, że osoby zaszczepione z pewnością będą miały więcej swobody. 

Na pewno będą takie sytuacje, gdzie zaszczepieni mają większe bezpieczeństwo przez to, że mają przeciwciała, więc już mamy rozwiązanie, gdzie kwarantanna i te obostrzenia graniczne nie dotyczą osób zaszczepionych, ale jeżeli pan pyta o to, jakie konkretne restrykcje będą, to myślę, że patrząc na Izrael i Wielką Brytanię, które wracają do maseczek w przestrzeniach zamkniętych, no to widać, że ta nasza decyzja, żeby w ten sposób utrzymywać pewne bezpieczeństwo epidemiczne, jest decyzją przewidującą różne scenariusze - mówił w Radiu Plus. 

Choć niedawno słyszeliśmy, że po wakacjach będziemy mogli pożegnać się z obowiązkiem zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, minister zdrowia nie ma dla nas dobrych informacji. Patrząc na to, co obecnie dzieje się w Wielkiej Brytanii i Izraelu, Adam Niedzielski nie pozostawia złudzeń, że maseczki zostaną z nami jeszcze na długo. 

No myślę, że raczej musimy przyzwyczaić się do noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Jeżeli ten przejściowy wzrost zachorowań miał by miejsce i we wrześniu byśmy z tym chodzili, to siłą rzeczy maseczki pozostaną tym obostrzeniem. 

Jak się okazuje, trwają również rozmowy dotyczące szczepień - a dokładnie tego, czy szczepionki będą odpłatne oraz obowiązkowe. 

podawanie szczepionki
Bartosz Krupa

Koronawirus w Polsce: koniec z darmowymi szczepionkami? Szczepienia będą obowiązkowe?

Adam Niedzielski w rozmowie z Radiem Plus przyznał, że nie wykluczone, że szczepienia przeciw COVID-19 przestaną być darmowe. Minister zdrowia uspokoił, że do końca września nic w tej kwestii się nie zmieni i do końca września wszyscy zostaną zaszczepieni na tych samych warunkach, co teraz. Ile będziemy musieli zapłacić za szczepienie, jeżeli w życie wejdzie taka zmiana?

W tej chwili sama usługa szczepienia, bo mówimy tylko i wyłącznie o samej usłudze szczepienia, ale ja cały czas podkreślam, że to nie jest jeszcze żadna podjęta decyzja, kosztuje 60 zł. bo tyle NFZ refunduje przychodniom za każde wykonane szczepienie. 

Adam Niedzielski nie wyklucza również, że zostanie wprowadzony obowiązek szczepień. Kto miałby zostać zaszczepiony w pierwszej kolejności?

Tak, rozmawiamy na ten temat, ale to znowu poruszamy się w takim obszarze, gdzie decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Natomiast mamy taką sytuację, ostatnio pokazały się badania CBOS, które mówią, że tych chętnych i zaszczepionych jest sumarycznie w społeczeństwie 70% i raczej ta wielkość się przestała zwiększać. Trudno jest przekonać tych nieprzekonanych. Rozmawiamy o scenariuszach takich, żeby w pierwszej kolejności objąć te grupy obowiązkowym ewentualnie szczepieniem, które są najbardziej narażone na te ciężkie konsekwencje przechorowania COVID-u, czyli mówimy tu o seniorach, ale przede wszystkim mówimy o medykach. 

Jak przyznał Adam Niedzielski, obowiązkowe szczepienia medyków pomogłyby w odciążeniu służby zdrowia. Szef resortu zdrowia podkreślił również, że ten wniosek został zaproponowany przez samych medyków.

Czy czwarta fala koronawirusa sprawi, że najmłodsi znów pozostaną w domach? W tym przypadku nastawienie się nie zmienia, a Adam Niedzielski zapowiada, że rząd dołoży wszelkich starań, by po wakacjach dzieci mogły kontynuować naukę stacjonarną. 

koronawirus
East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski
East News
Newsy
Czwarta fala koronawirusa coraz bliżej! Jak będzie wyglądał nowy lockdown?
Pierwsze restrykcje mogą wrócić już w drugiej połowie sierpnia. Czy bardziej dotkną one osób niezaszczepionych? Po wakacjach dzieci nie wrócą jednak do szkół?

Od początku epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce zachorowało 2 881 840 osób, z czego 75 231 zmarło. Nadzieją na wyjście z pandemii był Narodowy Program Szczepień, jednak jak wynika z najnowszych statystyk, obecnie szczepionkę przyjęło 33 280 946 osób, z czego 16 603 052 to osoby w pełni zaszczepione, a to za mało by zapewnić nam zbiorową odporność. Jak informują media, w rządzie już trwają rozmowy o kolejnym lockdownie . Zbliża się czwarta fala koronawirusa.  Kolejna fala zakażeń będzie całkiem inna niż poprzednia. Najgorszy scenariusz to zachorowania w przedziale 10-15 tys. To, co obserwujemy w Europie, to że te zakażenia nie przekładają się w takim stopniu na hospitalizację - mówił Adam Niedzielski na antenie Polsat News. Jakich restrykcji powinni spodziewać się Polacy? Czy większość z nich dotknie osób niezaszczepionych i co z edukacją stacjonarną po wakacjach?  4 fala koronawirusa w Polsce. Będzie kolejny lockdown? Co z czwartą falą koronawirusa w Polsce? Bieżące wskaźniki zachorowań  zdecydowanie wzrosły, a w czwartek 22 lipca Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 126 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Trzy osoby zmarły z powodu COVID-19, sześć z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. W ostatnich tygodniach doszło do przesilenia i trend spadkowy zmienił się najpierw na trend ustabilizowany. W dalszej kolejności mamy już wzrosty, które z tygodnia na tydzień są rzędu 20 proc., więc to poważna dynamika - mówił  Adam Niedzielski na konferencji prasowej we Wrocławiu. - P rognozy są takie, że fala będzie się rozpędzała, jest raczej przesądzone, że się pojawi.  Jej kulminacja czy przyspieszenie mogą nastąpić pod koniec wakacji.  Czy, by powstrzymać rozwój pandemii...

szczepionka
Newsy
Rząd przedstawił plan szczepień. Na jakie benefity mogą liczyć zaszczepieni? 
Rząd przedstawił plan szczepień. Na jakie benefity mogą liczyć zaszczepieni? 

We wtorek 8. grudnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego podczas której poznaliśmy strategię szczepień przeciwko koronawirusowi . Kto i na jakich zasadach zostanie zaszczepiony jako pierwszy? Jak będzie wyglądał cały proces szczepienia? Czy osoby zaszczepione otrzymają benefity i zostaną zwolnione z części obostrzeń? Sprawdźcie szczegóły. Zobacz także:  Szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne! Producenci poinformowali o możliwych działaniach niepożądanych Strategia szczepień przeciwko koronawirusowi Na początku 2021 roku w Polsce mają ruszyć masowe szczepienia przeciwko koronawirusowi. W pierwszej kolejności mają zostać zaszczepieni medycy, osoby bezpośrednio związane z walką z COVID-19, służby mundurowe, pracownicy i podopieczni DPS-ów oraz osoby starsze. Podczas wtorkowej konferencji prasowej z udziałem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego poznaliśmy strategię szczepień, które mają ruszyć po Nowym Roku. Rządzący przygotowali już projekt dokumentu, w którym zawarty jest program szczepień. Jakie są jego cele? Oto 6 głównych punktów: Dostarczenie bezpiecznych i skutecznych szczepionek, Dostarczenie szczepionek w wystarczającej ilości,  Przeprowadzenie szczepień w krótkim czasie, Szczepionki będą darmowe, Szczepionki będą  dobrowolne, Organizacja łatwo dostępnych punktów szczepień.  Projekt dokumentu zostanie jeszcze przekazany do konsultacji. Do soboty rządzący będą zbierali wszystkie uwagi, na podstawie których będą nakładać poprawki. Szef KPRM zapowiedział, że 15 grudnia zostanie przedstawiony już oficjalny dokument.  Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że podczas pracy nad dokumentem, rządzącym towarzyszyły trzy główne hasła:  wiedza,...

Jarosław Gowin o narodowej kwarantannie
East News
Newsy
Lockdown dla niezaszczepionych coraz bliżej! "Będziemy musieli reagować odpowiednio do sytuacji"
Rząd przygotowuje się do czwartej fali koronawirusa i coraz częściej padają propozycje lockdownu tylko dla niezaszczepionych! Jesienią zostaną przyjęte rozwiązania, na które zdecydowała się Francja?

Czy już niebawem w Polsce zostaną przyjęte rozwiazania zgodnie z którymi do restauracji, kin, galerii czy innych miejsc publicznych będą mogli wejść tylko zaszczepieni? Podobne zasady są wprowadzane w innych krajach Europejskich, a wypowiedzi polskich polityków supegują, że już jesienią również w naszym kraju może obowiązywać lockown tylko dla niezaszczepionych! Jarosław Gowin w programie "Gość Wydarzeń" powiedział wprost, że jest zwolennikiem rozwiązań francuskich: Jestem kategorycznym przeciwnikiem przymusowych szczepień, ale jestem też kategorycznym zwolennikiem rozwiązań francuskich - powiedział wprost Jarosław Gowin w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim.  Słowa wicepremiera wywołały spore kontrowersje, a teraz odniósł się do nich wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. Co nas czeka jesienią? Jesienią zostaną przyjęte rozwiązania, na które zdecydowała się Francja? Eksperci nie mają wątpliwości, że już jesienią w Polsce jest spodziewana czwarta fala koronawirusa . Lekarze i specjaliści podkreślają, że przed ciężkim przebiegiem choroby chronią szczepienia i ważne, by duża część społeczeństwa zdecydowała się zaszczepić przeciwko Covid-19. W niektórych województwach jest już zaszczepione ponad 60% mieszkańców, ale w innych jest ich dużo mniej. Aby uniknąć kolejnego lockdownu i zamykania gospodarki coraz częściej pojawiają się pomysły, aby obostrzenia wprowadzać w rejonach, gdzie wyszczepienie jest niskie, o czym mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.  Z kolei Jarosław Gowin proponuje wariant, na który zdecydował się francuski rząd , gdzie od 1 sierpnia z kawiarni, restauracji, kin, galerii będą mogli korzystać jedynie zaszczepieni na Covid-19.  Osoby, które się nie szczepią, zagrażają...

Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik