East News

Minister zdrowia podał datę "odmrażania" gospodarki! Czy zostaną otwarte salony fryzerskie i galerie handlowe?

East News

Łukasz Szumowski w radiowym wywiadzie powiedział, kiedy rozpocznie się "odmrażanie" gospodarki! Minister Zdrowia potwierdził tym samym wcześniejsze doniesienia, że zaledwie kilka dni po świętach Wielkanocnych rząd zacznie odchodzić od ograniczeń. Czy to znaczy, że zostaną otwarte m.in. salony fryzjerskie czy galerie handlowe? I kiedy dokładnie zostaną zniesione niektóre obostrzenia wprowadzone w związku z pandemią koronawirusa? 

Zobacz także: Kiedy planować wakacje w tym roku? Kiedy będzie można podróżować? Są opinie ekspertów

Kiedy zakończy się narodowa kwarantanna?

Tuż przed świętami Krzysztof Berenda z RMF FM dotarł do wstępnych planów rządu, według którego w pierwszej kolejności władze pozwolą na otwarcie salonów kosmetycznych i fryzjerskich. Według tamtych informacji mają również zostać otwarte sklepy z odzieżą w galeriach handlowych.

Teraz Łukasz Szumowski w wywiadzie w RMF FM podał, kiedy zacznie się "odmrażanie" gospodarki. Choć minister nie powiedział, co konkretnie zostanie "odmrożone", padła konkretna data:

Będziemy powoli od 19 (najbliższy poniedziałek - red.) odmrażać gospodarkę. Myślę, że jest to dobra wiadomość jak patrzymy na wartości jak wygląda koszt tej izolacji, która jest skuteczna. Gdyby nie ona mielibyśmy kilkadziesiąt tysięcy chorych, a mamy kilka tysięcy- Łukasz Szumowski powiedział w rozmowie z Robertem Mazurkiem. 

Minister zdrowia skomentował, dlaczego władze chcą rozpocząć "odmrażanie" gospodarki. Łukasz Szumowski nie ukrywa, że koszt wprowadzenia obostrzeń jest naprawdę ogromny. 

To jest taniec na linie, albo na brzytwie. Bo z jednej strony koszt lockdownu, takiego całkowitego zamkniecia kraju, to jest około 10 miliardów na dobę, no może na dwa dni. Z drugiej strony wiemy, że dzięki temu mamy jedną z najniższych ilości wirusa na milion mieszkańców. To ma swoje koszty. Pytanie czy możemy odmrozić gospodarkę bez uwalniania dzieci do szkół, czy nie. A przypominam, że jeżeli nie odmrozimy gospodarki to będą umierali ludzie już nie na Covida, a na inne choroby - onkologiczne, choroby rzadkie, choroby sercowo-naczyniowe. Medycyna wymaga budżetu i pieniędzy.
Problem z tą epidemią jest taki - nie ma żadnych danych, że ona zakończy się w lecie, czy na jesieni. Nie ma żadnych danych, że ona wygaśnie w jakiś cudowny sposób. Musimy mieć perspektywę do czasu wynalezienia szczepionki.

Na stopniowe "odmrażanie" gospodarki decydują się również inne europejskie kraje. We Włoszech mają zostać otwarte sklepy, a w Danii i Norwegii część dzieci wróci do szkół. 

Po 19 kwietnia władze rozpoczną "odmrażanie" gospodarki.

Galeria Handlowa
East News

Czy to oznacza, że zostaną otwarte m.in. salony fryzjerskie? Szczegóły mamy poznać w ciągu najbliższych dni.

Koronawirus w Polsce
East News

 

Więcej na temat koronawirus
Przeładuj

Jak mieszka Agnieszka Kaczorowska? Pokój Emilki przepiękny, ale spójrzcie na sypialnię!

zobacz 01:31