East News

Będzie regulacja cen maseczek ochronnych? Minister zdrowia zdradził plany rządu

East News

Od 16 kwietnia w całej Polsce zacznie obowiązywać nakaz noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej, aby ograniczyć ryzyko zachorowań na koronawirusa. Jak poinformował Minister zdrowia, Łukasz Szumowski podczas przedświątecznej konferencji maseczki można zastąpić chustą lub szalikiem. Jednak obowiązek zabezpieczania nosa i ust dla wszystkich  może sprawić, że ceny maseczek pójdą w górę. Co w takiej sytuacji? Minister zdrowia zdradził, co zaplanował rząd!

Jakie rodzaje maseczek ochronnych są najlepsze?

Polski rząd, podobnie, jak w innych krajach zdecydował się na wprowadzenie obowiązku zakrywania ust w przestrzeni publicznej. Obecnie, aby zahamować rozprzestrzenianie się wirusa noszenie maseczek wydaje się zasadne, bo osób zarażonych COVID-19 przybywa, a nie każdy wie, o tym, że jest nosicielem. Jak wiadomo niektórzy przechodzą zakażenie bezobjawowo, dlatego teraz wszyscy obowiązkowo muszą nosić maseczki, aby chronić innych.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów maseczek ochronnych. Łukasz Szumowski powiedział, jakie powinniśmy wybierać, aby były skuteczne:

Pamiętajmy, że część zakładów produkuje różne typy maseczek, to są czasami maseczki z materiału, które są droższe i chirurgiczne, które są tańsze. Maseczka maseczce nierówna. Musimy mieć takie maseczki z certyfikatem dla służby zdrowia. W przestrzeni publicznej najlepiej sprawdzają się maseczki materiałowe czy chustki, które można uprać, wygotować, dlatego że te chirurgiczne używamy przez godzinę, dwie i wyrzucamy - powiedział Minister zdrowia w Radiu ZET.

Rząd będzie regulował ceny maseczek ochronnych?

Czy ceny maseczek będą regulowane przez rząd? Minister zdrowia wprost poinformował, że w sytuacji, kiedy ich ceny znacznie wzrosną rząd jest przygotowany na to, aby wprowadzić ceny odgórnie:

Jeżeli ceny maseczek wyjdą poza rozsądny zakres, to będziemy je regulowali. Natomiast wszelkie regulacje centralne rynku, odgórne zawsze obawiam się, że mogą spowodować wręcz ograniczenie dostępu, a nie poprawę. Jeżeli od środy czy czwartku te ceny by szybowały, możemy wprowadzić ceny odgórne - powiedział Łukasz Szumowski podczas wywiadu w  Radiu ZET. 

 

Zobacz takżeGdzie i jak można zrobić test na koronawirusa? Ile kosztuje badanie na koronawirusa?

East News

Maseczkę ochronną można też uszyć samodzielnie. W sieci znajdziemy mnóstwo pomysłów na wykonanie maseczek z produktów, które mamy w domu. 

East News

 

 

Więcej na temat koronawirus
Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48