East News
Newsy

Będzie regulacja cen maseczek ochronnych? Minister zdrowia zdradził plany rządu

Minister zdrowia zdradził, jaka będzie decyzja rządu, jeśli ceny maseczek ochronnych znów pójdzie w górę!

Od 16 kwietnia w całej Polsce zacznie obowiązywać nakaz noszenia maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej, aby ograniczyć ryzyko zachorowań na koronawirusa. Jak poinformował Minister zdrowia, Łukasz Szumowski podczas przedświątecznej konferencji maseczki można zastąpić chustą lub szalikiem. Jednak obowiązek zabezpieczania nosa i ust dla wszystkich  może sprawić, że ceny maseczek pójdą w górę. Co w takiej sytuacji? Minister zdrowia zdradził, co zaplanował rząd!

Natalia Kukulska szczerze o nauczaniu zdalnym w dobie pandemii koronawirusa "Moja córka marzy o powrocie do szkoły"

Jakie rodzaje maseczek ochronnych są najlepsze?

Polski rząd, podobnie, jak w innych krajach zdecydował się na wprowadzenie obowiązku zakrywania ust w przestrzeni publicznej. Obecnie, aby zahamować rozprzestrzenianie się wirusa noszenie maseczek wydaje się zasadne, bo osób zarażonych COVID-19 przybywa, a nie każdy wie, o tym, że jest nosicielem. Jak wiadomo niektórzy przechodzą zakażenie bezobjawowo, dlatego teraz wszyscy obowiązkowo muszą nosić maseczki, aby chronić innych.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów maseczek ochronnych. Łukasz Szumowski powiedział, jakie powinniśmy wybierać, aby były skuteczne:

Pamiętajmy, że część zakładów produkuje różne typy maseczek, to są czasami maseczki z materiału, które są droższe i chirurgiczne, które są tańsze. Maseczka maseczce nierówna. Musimy mieć takie maseczki z certyfikatem dla służby zdrowia. W przestrzeni publicznej najlepiej sprawdzają się maseczki materiałowe czy chustki, które można uprać, wygotować, dlatego że te chirurgiczne używamy przez godzinę, dwie i wyrzucamy - powiedział Minister zdrowia w Radiu ZET.

Rząd będzie regulował ceny maseczek ochronnych?

Czy ceny maseczek będą regulowane przez rząd? Minister zdrowia wprost poinformował, że w sytuacji, kiedy ich ceny znacznie wzrosną rząd jest przygotowany na to, aby wprowadzić ceny odgórnie:

Jeżeli ceny maseczek wyjdą poza rozsądny zakres, to będziemy je regulowali. Natomiast wszelkie regulacje centralne rynku, odgórne zawsze obawiam się, że mogą spowodować wręcz ograniczenie dostępu, a nie poprawę. Jeżeli od środy czy czwartku te ceny by szybowały, możemy wprowadzić ceny odgórne - powiedział Łukasz Szumowski podczas wywiadu w  Radiu ZET. 

 

Zobacz takżeGdzie i jak można zrobić test na koronawirusa? Ile kosztuje badanie na koronawirusa?

East News

Maseczkę ochronną można też uszyć samodzielnie. W sieci znajdziemy mnóstwo pomysłów na wykonanie maseczek z produktów, które mamy w domu. 

East News

 

Zobacz także
Kiedy galerie handlowe zostaną otwarte po koronawirusie?

Koronawirus w Polsce. Galerie handlowe i salony fryzjerskiej będą otwarte! Znamy daty i wstępny plan rządu

Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce. Już za 10 dni liczba zachorowań będzie maleć?! Ekspert zdradził, do kiedy potrwa kwarantanna

 

East News
Newsy
Rząd wprowadza obowiązek zakrywania nosa i ust! Sprawdź od kiedy i gdzie możesz kupić maseczki
Noszenie maseczek jest obowiązkowe! W jakich marketach można je kupić?

W związku z szybko narastającą liczbą osób zakażonych koronawirusem w Polsce rząd wprowadza kolejne zmiany i obostrzenia przed świętami wielkanocnymi. Jednym z nich jest nakaz zakrywania nosa i ust dla wszystkich przebywających w przestrzeni publicznej. Do tej pory w Polsce nie było takiego obowiązku, mimo że w wielu krajach był on wprowadzany już na dużo wcześniejszym etapie walki z koronawirusem. Jak poinformował minister zdrowia, obowiązek ten  wejdzie w życie dopiero po świętach - od czwartku 16 kwietnia . Do tego czasu każdy powinien zdążyć kupić maseczki ochronne lub je samodzielnie uszyć . W ostateczności usta i nos można zakrywać hustą. Noszenie maseczek w Polsce jest obowiązkowe! Do tej pory zdania specjalistów na temat obowiązku noszenia maseczek ochronnych były mocno podzielone. Sam Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski, podkreślał, że najważniejsze jest przede wszystkim mycie i dezynfekowanie rąk, a noszenie maseczek przez osoby zdrowe nie jest koniecznością. Teraz najwyraźniej pojawił się zwrot w tej sprawie i rząd wprowadził obowiązek zakrywania ust i nosa (noszenia maseczek ochronnych) dla wszystkich. Od przyszłego czwartku, 16 kwietnia będzie obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.  W jakich marketach można kupić maseczki ochronne i ile kosztują? Maseczki ochronne są już dostępne na rynku. Za maseczkę jednorazową zapłacimy w aptekach między 6,50 a 25 zł. Dostępne są też maseczki wielorazowe, które powinny być wyprane po każdym użyciu i ich koszt zaczyna się od 8 zł. Maseczki ochronne kupimy też w popularnych dyskontach, np. w Biedronce dostaniemy je w trzypaku. Za takie opakowanie zapłacimy 14,99 zł. W sieci jest też mnóstwo pomysłów na to, jak można samodzielnie zrobić maseczkę ochronną z produktów, które każdy z nas ma w domu....

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w maseczce
East News
Newsy
Kiedy koniec obowiązku noszenia maseczek? Minister Szumowski o możliwych terminach decyzji!
Kiedy koniec obowiązku noszenia maseczek? Minister Szumowski o możliwych terminach decyzji!

Czy obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, wprowadzony w związku z pandemią koronawirusa , zostanie zniesiony? Okazuje się, że jest to prawdopodobne, przynajmniej częściowo. Mówił o tym podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Według ministra, odpowiednie decyzje mogą zapaść w ciągu tygodnia bądź dwóch. A jak to będzie wyglądać w praktyce? Zobaczcie, co mówił minister zdrowia. Zobacz także: Koniec obowiązku noszenia maseczek?! Jest kilka warunków rządu!  Koniec obowiązkowych maseczek? Minister zdrowia Łukasz Szumowski w poniedziałek odpowiadał na pytania dziennikarzy. Również te dotyczące obowiązku noszenia maseczek w przestrzeni publicznej. O tym, że nakaz ten może zostać ograniczony mówiło się już w tamtym tygodniu. Kiedy jest to możliwe i w jakim zakresie? Radio Zet, które zamieściło relację z konferencji informuje, że decyzję w tej sprawie poznamy w ciągu tygodnia bądź dwóch. Jeśli się okaże, że te wskaźniki w województwach się utrzymują, to być może regionalnie będziemy wydawali taką decyzję, że w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu te maseczki będzie można zdjąć, a w zamkniętych przestrzeniach, w komunikacji, w sklepach, we wszystkich miejscach, gdzie powietrze nie przepływa swobodnie, tam one pozostaną - mówił cytowany przez radio minister zdrowia Łukasz Szumowski.  Których regionów będzie to dotyczyć i kiedy przepisy wejdą w życie? Według ministra, odpowiednie decyzje pojawią się w rozporządzeniu epidemicznym.  W tej chwili to rozporządzenie jest na poziomie Rady Ministrów, ale można tak uprościć, że wtedy Ministerstwo Zdrowia proponuje rozwiązanie określenia sposobu przemieszczania się w danym regionie kraju - stwierdził Szumowski. Podczas...

East News
Newsy
Maseczki będziemy nosić aż do czasu szczepionki. Jak je nosić poprawnie, żeby chroniły? Które są najlepsze?
Najlepsze maseczki na twarz, które chronią najbardziej? Maseczki: jak nosić poprawnie maseczkę? Maseczki na twarz - jak nosić?

Od czwartku 16. kwietnia w Polsce obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Z tego względu najlepiej jest zaopatrzyć się w maseczki ochronne. Jednak jakie sprawdzą się najlepiej i będą najskuteczniej chroniły nas przed koronawirusem ? Sprawdźcie na jaką się zdecydować.  Zobacz także:   Szczegóły "odmrażania" gospodarki: kiedy otworzą zakłady fryzjerskie i galerie handlowe? Jaka maseczka ochronna sprawdzi się najlepiej? Podczas wczorajszej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że obowiązek noszenia maseczek zostanie zniesiony dopiero wtedy, kiedy pojawi się szczepionka na koronawirusa. Do tego czasu będziemy musieli przyzwyczaić się do zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.  Musimy nauczyć się żyć z epidemią przez najbliższy czas. Przez najbliższy rok, albo nawet dwa. Jedyną datą, która jest pewna to pojawienie się szczepionki i leków. [...] Nie wrócimy do czasów sprzed epidemii. Powrót do pełnej normalności będzie, kiedy zniknie epidemia - powiedział minister Szumowski. Jeżeli zatem będziemy musieli przyzwyczaić się przez najbliższe miesiące do noszenia maseczek, to warto zaopatrzyć się takie, które będą nas skutecznie chronić. Do wyboru mamy maseczki jednorazowe, wielorazowe, z filtrem czy bawełniane. Która zatem sprawdzi się najlepiej?  Najskuteczniejsze są profesjonalne maseczki ochronne wielokrotnego użytku, które są wyposażone w specjalny filtr, zatrzymujący aż 99 procent wirusów i bakterii. W tym przypadku musimy jednak liczyć się z wysoką ceną i regularną wymianą filtra. Jednak dobrą ochronę mogą zapewnić nam także chirurgiczne maseczki jednorazowe, która składają się z trzech warstw włókniny i dają filtrację na poziomie 98 procent. ...

Nasze akcje

Poznaj Huawei Mobile Services i ciesz się wyjątkowymi funkcjami w przyjaznym ekosystemie

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Newsy

To zdrowy i ekologiczny nawyk, który pozwoli ci zadbać o siebie i środowisko

Partner
Newsy

Bo należy ci się komfort! Zabiegi EMSELLA i EXILIS ULTRA 360 na nietrzymanie moczu

Partner