Winona Ryder

Winona Ryder jest znaną aktorką. Była niekwestionowaną gwiazdą w wielu filmach, zwłaszcza w latach 90. Popularność przyniosły jej takie znane amerykańskie produkcje jak "Wiek niewinności" czy "Przerwana lekcja muzyki". Jak rozwijała się jej kariera?

Imię: Winona Laura

Nazwisko: Horowitz

Nazwisko panieńskie: Horowitz

Pseudonim: Winona Ryder

Wzrost: 161 cm

Data urodzenia: 29.10.1971 r.

Znak zodiaku: skorpion

Zawód: aktorka filmowa i serialowa oraz producentka

Osoby - związki:
 • partner Johnny Depp (1989-1993);
 • partner Dave Pirner (1993-1996);
 • partner Matt Damon (1998-2000);
 • partner Scott Mackinlay Hahn (od 2011).


 • Rodzice: Michael Horowitz i Cynthia Istas (następnie Horowitz; obecnie Palmer)

  Dzieci: brak

  Rodzeństwo: brat Uri Horowitz, przyrodni brat Jubal Palmer oraz przyrodnia siostra Sunyata Palmer

  BIO: Winona Ryder przyszła na świat w stanie Minnesota w mieście Winona. To od jego nazwy pochodzi jej imię. Jak sama podkreśla, ma żydowskie korzenie. Jako mała dziewczynka wychowywała się w artystycznym środowisku. Jej rodzice byli pisarzami, a ich bliskim przyjacielem był znany poeta Allen Ginsberg. Przez pewien czas Winona mieszkała nawet w hippisowskiej komunie.Swoją pierwszą rolę w filmie Winona Ryder otrzymała w wieku zaledwie 15 lat. Zagrała wówczas w produkcji "Lucas". Dwa lata później do obsady filmu "Sok z żuka" zaangażował ją znany reżyser Tim Burton. Otworzyło jej to drzwi do dalszej kariery.Najważniejszym okresem w życiu aktorki były lata 90. Wtedy to wystąpiła w wielu głośnych filmach, takich jak "Syreny", "Edward Nożycoręki", "Małe kobietki" czy "Przerwana lekcja muzyki". Współpracowała w tym czasie z wieloma uznanymi reżyserami, m.in. Martinem Scorsese, Jimem Jarmuschem czy Francisem Fordem Coppolą.Jej kunszt aktorski był doceniany nie tylko przez widzów, lecz także przez krytyków. W 1994 roku Winona Ryder otrzymała Złoty Glob. Dwukrotnie była również nominowana do Oscara - pierwszy raz w 1993 roku za film "Wiek niewinności" i drugi w 1994 roku za "Małe kobietki". W 2000 roku uhonorowano ją gwiazdą w Alei Gwiazd w Hollywood.Kolejne lata przyniosły Winonie Ryder wiele innych ciekawych ról. W 2016 roku aktorka dołączyła do obsady serialu "Stranger Things", który cieszy się ogromną popularnością.W życiu prywatnym Winona Ryder była znana z romansów ze sławnymi postaciami ze świata show-biznesu. Swego czasu głośno było także o narkotykowych ekscesach i używaniu przez nią mocnych leków bez prawomocnej recepty. Wyjątkowym skandalem okazało się również przyłapanie jej na kradzieży we wczesnych latach 2000. Media podejrzewały wówczas, że gwiazda cierpi na kleptomanię.

  Znana z: udziału w znanych amerykańskich filmach, przede wszystkim: "Sok z żuka", "Syreny", "Edward Nożycoręki", "Drakula", "Wiek niewinności", "Małe kobietki", "Czarownice z Salem", "Przerwana lekcja muzyki" czy "Czarny łabędź". Widzowie pokochali ją także za rolę Joyce Byers w serialu platformy Netflix "Stranger Things".

  Funkcja w filmie (wybrana filmografia):aktorka w filmie "Lucas" (1986);aktorka w filmie "Amerykański kadryl" (1987);aktorka w filmie "Sok z żuka" (1988);aktorka w filmie "Wielkie kule ognia" (1989);aktorka w filmie "Śmiertelne zauroczenie" (1989);aktorka w filmie "Syreny" (1990);aktorka w filmie "Edward Nożycoręki" (1990);aktorka w filmie "Noc na ziemi" (1991);aktorka w filmie "Drakula" (1992);aktorka w filmie "Wiek niewinności" (1993);aktorka w filmie "Dom dusz" (1993);aktorka w filmie "Małe kobietki" (1994);aktorka filmie "Czarownice z Salem" (1996);aktorka w filmie "Obcy: Przebudzenie" (1997);aktorka i producentka w filmie "Przerwana lekcja muzyki" (1999);aktorka w filmie "Miłość w Nowym Jorku" (2000);aktorka w filmie "Stracone dusze" (2000);aktorka w filmie "Przez ciemne zwierciadło" (2006);aktorka w filmie "Star Trek" (2009);aktorka w filmie "Czarny łabędź" (2010);aktorka w filmie "Sekrety i grzeszki" (2011);aktorka w filmie "W obronie własnej" (2013);aktorka w serialu "Stranger Things" (od 2016);aktorka w filmie "Weselne przeznaczenie" (2018);aktorka w miniserialu "Spisek przeciwko Ameryce" (2020).

  Płyty: brak

  Książki: brak

  Nagrody (najważniejsze wyróżnienia): - nagroda Young Artist Award za udział w filmie "Wielkie kule ognia" w 1990 roku; - Złoty Glob dla najlepszej aktorki drugoplanowej za udział w filmie "Wiek niewinności" w 1994 roku; - nagroda na Faroe Island Film Festival dla najlepszej aktorki za udział w filmie "Małe kobietki" w 1994 roku; - nagroda Kansas City Film Critics Circle Awards dla najlepszej aktorki za udział w filmie "Małe kobietki" w 1994 roku; - nagroda Jupiter Award dla najlepszej aktorki międzynarodowej w 1994 roku; - nagroda Fangoria Chainsaw Awards dla najlepszej telewizyjnej aktorki drugoplanowej za udział w serialu "Stranger Things" w 2017 roku.

  Link Instagram: @winonaryderofficial


  Link FB: @WinonaRyder
  Advertisement MPU index