Tomasz Zimoch

Tomasz Zimoch początkowo miał zamiar pójść w ślady ojca i zostać prawnikiem. Ukończył studia kierunkowe, a także aplikację. Zwyciężyła jednak u niego miłość do sportu i zatrudnił się w Polskim Radio, gdzie komentował mecze reprezentacji, a także ligowe spotkania w Polsce. Przez wiele lat znany był głównie największym fanom sportu, aż przyszedł rok 1996 i mecz Widzew Łódź - Brøndby IF. Spotkanie było niezwykle emocjonujące, a komentarz Tomasza Zimocha, a zwłaszcza zdanie "Panie Turek, niech pan tu kończy to spotkanie", stało się znane nie tylko miłośnikom futbolu. Poznaj więcej informacji o Tomaszu Zimochu.

Imię: Tomasz

Nazwisko: Zimoch

Pseudonim: -

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 30.10.1957 r.

Znak zodiaku: skorpion

Zawód: dziennikarz, komentator sportowy, polityk

Osoby - związki: - żona Agnieszka

Rodzice: ojciec Stanisław Zimoch (1926-2006 r.), prawnik, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa; matka z zawodu farmaceutka

Dzieci: córka Zuzanna (ur. 2007 r.)

Rodzeństwo: -

BIO: Tomasz Zimoch urodził się w Łodzi. W dzieciństwie i młodości mieszkał w łódzkiej dzielnicy Stoki. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego zdał na studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim, idąc tym samym w ślady ojca, który był znanym prawnikiem i pierwszym przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa. Po ukończeniu nauki Tomasz Zimoch odbył aplikację sądową. Okazało się jednak, że to nie kariera prawnika jest jego przeznaczeniem. Zwyciężyła u niego miłość do sportu, którą zaszczepił mu ojciec.Tomasz Zimoch jeszcze w czasie studiów w 1980 roku zatrudnił się w Polskim Radio w redakcji sportowej, gdzie pracował aż do 2016 roku. Zajmował się tam relacjonowaniem spotkań reprezentacji Polski, a także meczów ligi polskiej w znanej wszystkim kibicom audycji "Studio S-13", która rozpoczęła nadawanie w 1970 roku. To w tym programie można było słuchać relacji na żywo ze spotkań polskiej ekstraklasy. Program był niezwykle popularny, zanim Canal+ rozpoczął transmisje spotkań w telewizji.Tomasz Zimoch jest też pomysłodawcą nagrody "Skok roku", przyznawanej skoczkowi, który w danym roku po zsumowaniu wszystkich prób w zawodach uzyskał największą odległość. Laureatami tej nagrody byli trzykrotnie Polacy. W 2007 roku Adam Małysz (suma odległości z całego roku 6546 m), w 2017 roku Kamil Stoch (7004,5 m), a w 2020 roku Dawid Kubacki (6428 m).W 2017 roku wystąpił w programie "Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami", emitowanym na antenie Polsatu, gdzie dotarł do trzeciego odcinka. W latach 2017-2020 jego głos można było usłyszeć w pojazdach MPK w Łodzi w komunikatach informujących o przystankach. Tomasz Zimoch ma na swoim koncie też epizod filmowy. Użyczał swojego głosu bohaterom w dwóch filmach animowanych.W 2019 roku Tomasz Zimoch wystartował z list Koalicji Obywatelskiej do Sejmu i został posłem na Sejm IX kadencji.

Znany z: niezwykle żywiołowych reakcji w czasie komentowania wydarzeń sportowych. Do legendy przeszedł jego komentarz z meczu pomiędzy Widzewem Łódź a Brøndby IF z 1996 roku. Wtedy to w niezwykle emocjonującej końcówce, przy korzystnym wyniku dla polskiej drużyny, zachęcał sędziego z Turcji do zakończenia spotkania słynnym zdaniem: "Panie Turek, niech pan tu kończy to spotkanie".

Funkcja w filmie:rola dubbingowa w filmie "Samoloty" (2013);rola dubbingowa w filmie "Piłkarzyki rozrabiają" (2013).

Płyty: -

Książki: W 2016 roku w księgarniach pojawiła się książka pod tytułem "Mówi Tomasz Zimoch: Panie... Kończ Pan ten mecz". W publikacji komentator w rozmowie z Anną Bogusz opowiada o kulisach swojej pracy dziennikarskiej.

Nagrody:
 • 2002 - Srebrny Krzyż Zasługi;
 • 2009 - nagroda "Złoty Mikrofon" za "wiedzę i emocje, które pozwalają zobaczyć w radiu świat sportu";
 • 2010 - Złoty Krzyż Zasługi;
 • 2012 - Srebrny Medal "Za zasługi dla obronności kraju";
 • 2015 - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.


 • Link Instagram: https://www.instagram.com/tzimoch/


  Link FB: https://www.facebook.com/TomaszZimochfanpage
  Advertisement MPU index
  Advertisement MPU index