Sophie Marceau

Sophie Marceau jest uznawana za jedną z najlepszych aktorek w historii Francji. Występowała jednak nie tylko nad Sekwaną, również w Polsce. Spędziła nad Wisłą kilkanaście lat. Dlaczego kiedyś przyjechała do naszego kraju? Jak go wspomina? Sprawdź.

Imię: Sophie Danièle Sylvie Maupu

Nazwisko: Maupu

Nazwisko panieńskie: Maupu

Pseudonim: Sophie Marceau

Wzrost: 172 cm

Data urodzenia: 17 listopada 1966 roku

Znak zodiaku: skorpion

Zawód: aktorka, reżyserka i piosenkarka

Osoby - związki:Pierre Casso - francuski aktor i piosenkarz. Para poznała się na planie produkcji "Prywatka" (długość związku: 2 lata);Andrzej Żuławski - polski reżyser. Para poznała się w 1984 roku. Razem zrealizowała cztery filmy. Ich związek budził jednak sporo kontrowersji. Żuławski był znacznie starszy od Marceau. Nie przeszkodziło to jednak zakochanym w pielęgnowaniu ich uczucia. Choć nigdy nie stanęli na ślubnym kobiercu, doczekali się syna. Miłość nie przetrwała jednak próby czasu. W 2001 roku doszło do rozstania. Co ciekawe, francuska aktorka jako jedyna dobrze wspomina związek z reżyserem. Stwierdziła, że dzięki niemu otworzyła się jako artystka i kobieta. Chętnie też wraca pamięcią do pobytu w Polsce. Ma nad Wisłą wielu przyjaciół i znajomych;Jim Lemley - amerykański producent filmowy i telewizyjny. Para spotykała się w latach 2001-2006. Owocem tego związku jest córka - Juliette;Christopher Lambert - francuski aktor i scenarzysta. Wystąpił w produkcjach, takich jak: "Strzelając śmiechem", "Mortal Kombat", "As wywiadu" i "Ave, Cezar!" (długość związku: 7 lat).

Rodzice: Simone (z domu Morisset) i Benoît Maupu

Dzieci: syn Vincent (urodzony 24 lipca 1995) i córka Juliette (przyszła na świat 13 czerwca 2002 roku).

Rodzeństwo: brat Sylvan

BIO: Sophie Marceau przyszła na świat w stolicy Francji. Ukończyła paryską szkołę teatralną École Florent. Zadebiutowała na dużym ekranie znacznie wcześniej. Miała zaledwie czternaście lat, gdy zagrała w głośnym filmie Claude'a Pinoteau pod tytułem "Prywatka". Produkcja została bardzo dobrze przyjęta zarówno przez publiczność, jak i przez krytyków, a Sophie otrzymała Cezara dla najbardziej obiecującej aktorki. Od tego czasu jej kariera rozwijała się błyskawicznie. Przyczynił się do tego reżyser Andrzej Żuławski, który związał się z młodą artystką. Ich relacja wywołała spory skandal. Przede wszystkim z uwagi na dużą różnicę wieku dzielącą zakochanych, a także trudny charakter Polaka. Nie zmienia to faktu, że Sophie stała się dla Żuławskiego muzą. Wystąpiła w czterech produkcjach sygnowanych jego nazwiskiem - "Narwanej miłości", "Moich nocach...", "Błękitnej nucie" i "Wierności". Para rozstała się po 17 latach. Warto zauważyć, że występowanie przed kamerą nie jest jedynym zajęciem aktorki. Sophie Marceau realizuje się również jako reżyserka. Aktorka zaistniała także na scenie muzycznej. W 1981 roku zaśpiewała piosenkę "Dream in blue". Utwór trafił na listy przebojów i szybko stał się hitem. Sukces zachęcił artystkę do nagrania autorskiego albumu. W 1985 roku światło dzienne ujrzał krążek "Certitude".

Znana z: roli Vic w "Prywatce", a także Eloïse d'Artagnan w "Córce d'Artagnana".

Funkcja w filmie:
  • aktorka w filmie "Prywatka" (1980, 1982);
  • aktorka w filmie "Narwana miłość" (1985);
  • aktorka w filmie "Moje noce są piękniejsze niż wasze dni" (1989);
  • aktorka w filmie "Błękitna nuta" (1991);
  • aktorka w filmie "Córka d'Artagnana" (1994);
  • aktorka w filmie "Braveheart. Waleczne serce" (1995);
  • aktorka w filmie "Anna Karenina" (1997);
  • aktorka w filmie "Nie oglądaj się" (2009);
  • aktorka w filmie "Wszystko poszło dobrze" (2021) i wiele innych...


  • Płyty:"Certitude" (1985).

    Książki: brak

    Nagrody: - Cezar (1983); - nagroda na Festiwalu Filmowym 2002 w Montrealu za reżyserię filmu "Pomówmy o miłości" i inne...

    LINK Instagram: https://www.instagram.com/sophiemarceau/


    Link FB: https://pl-pl.facebook.com/sophiemarceauoff
    Advertisement MPU index