Roman Kłosowski

Roman Kłosowski to niezwykle wybitna postać w świecie kina i teatru. Znamy go z wielu wyjątkowych produkcji, a szczególnie z roli Maliniaka w serialu "Czterdziestolatek". W 2011 roku zagrał ostatnią wielką postać w filmie "Kop głębiej". Zobacz, jakie Roman Kłosowski otrzymał nagrody i nominacje!

Imię: Roman Jan

Nazwisko: Kłosowski

Nazwisko panieńskie: nie dotyczy

Pseudonim: brak

Wzrost: 156 cm

Data urodzenia: 14.02.1929 r.

Data śmierci: 11.06.2018 r.

Znak zodiaku: wodnik

Zawód: aktor

Osoby - związki: Krystyna Kłosowska (małżeństwo od 1955 r. do 2013 r.)

Rodzice: brak informacji

Dzieci: Tomasz Kłosowski

Rodzeństwo: brak informacji

BIO: Roman Kłosowski: jeden z najpopularniejszych polskich aktorów, a także reżyser teatralny. Urodził się 14 lutego 1929 roku w Białej Podlaskiej. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie na Wydziale Aktorskim i Reżyserii. W ramach pracy dyplomowej zadebiutował w spektaklu "Sen nocy letniej" i "Pannie Maliczewskiej". Jeszcze w trakcie studiów grał w Teatrze Polskim w Szczecinie, a także w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. Występował w spektaklach Włodzimierza Perzyńskiego, Konrad Swinarskiego czy Bohdana Korzeniewskiego. Równocześnie pojawiał się też na wielkim ekranie. Zagrał w filmie "Cień" Jerzego Kawalerowicza i "Pierwszy dzień wolności" Aleksandra Forda. Przez mniej więcej 5 lat pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Po zakończeniu tej funkcji pracował w warszawskim Teatrze Syrena, a następnie zagrał w filmie fabularnym "Dwa księżyce", w "Horrorze w Wesołych Bagniskach" i w "Dniu wielkiej ryby". W 1999 roku wystąpił w serialach "Policjanci" i "Badziewiakowie". W 2004 roku pojawił się w filmie "Atrakcyjny pozna panią...", w którym zagrał Stasia Tuchałę. W kolejnych latach można go było oglądać w serialach: "Zakręcone", "Pensjonat pod Różą", "Niania", "Hela w opałach", "Ojciec Mateusz", "Na dobre i na złe" i "Świat według Kiepskich". Ostatni film z udziałem Romana Kłosowskiego to "Kop głębiej" z 2011 roku. W 2013 roku zmarła jego ukochana żona, Krystyna. Byli małżeństwem przez 58 lat. Aktor odszedł 11 czerwca 2018 w Łodzi. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Znany z: serialu "Czterdziestolatek", w którym zagrał kultową rolę Maliniaka, filmu "Ja kocham, ty kochasz", komedii "Hydrozagadka", dramatu "Pętla" i wielu spektakli teatralnych.

Funkcja w filmie (wybrane produkcje): - aktor w filmie "Trzy opowieści" (1953); - aktor w filmie "Celuloza" (1953); - aktor w filmie "Wraki" (1956); - aktor w filmie "Człowiek na torze" (1956); - aktor w filmie "Kapelusz pana Anatola" (1957); - aktor w filmie "Baza ludzi umarłych" (1958); - aktor w filmie "Klub kawalerów" (1962); - aktor w filmie "Giuseppe w Warszawie" (1964); - aktor w filmie "Hydrozagadka" (1970); - aktor w filmie "Mniejszy szuka Dużego" (1975); - aktor w filmie "Motylem jestem, czyli romans 40-latka" (1976); - aktor w filmie "Wielka majówka" (1981); - aktor w filmie "Koniec sezonu na lody" (1987); - aktor w filmie "Dwa księżyce" (1993); - aktor w filmie "Dzień wielkiej ryby" (1996); - aktor w filmie "Rób swoje, ryzyko jest twoje" (2002); - aktor w filmie "Atrakcyjny pozna panią" (2004); - aktor w filmie "Jeszcze nie wieczór" (2008); - aktor w filmie "Kop głębiej" (2011).

Płyty: brak

Książki: Roman Kłosowski, Jagoda Opalińska: "Z kłosem przez życie", Prószyński i S-ka, 2013.

Nagrody (wybrane):
 • wyróżnienie za reżyserię sztuki "Kamienny świat" podczas VI Kaliskich Spotkań Teatralnych (1966);
 • nagroda II stopnia za reżyserię sztuki "Czarna róża" podczas XVI Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych (1975);
 • Kryształowy Granat podczas V Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu (2001);
 • Nagroda Honorowa za całokształt twórczości podczas XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" (2009).
 • Roman Kłosowski był dwukrotnie nominowany do "Złotej Kaczki". Pierwszą nominację otrzymał w 2009 roku za film "Rozmach", a kolejną trzy lata później za dramatokomedię "Kop głębiej".

  LINK Instagram: brak

  LINK Facebook: brak
  Advertisement MPU index