Michał Urbaniak

Michał Urbaniak to jeden z najpopularniejszych muzyków jazzowych w Polsce. Gra na saksofonie i skrzypcach, pisał muzykę do filmów amerykańskich, wystąpił na wielu festiwalach muzycznych. Sprawdź, w jakich filmach zagrał.

Imię: Michał

Nazwisko: Urbaniak

Nazwisko panieńskie: nie dotyczy

Pseudonim: brak informacji

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 22.01.1943 r.

Znak zodiaku: wodnik

Zawód: muzyk

Osoby - związki:
  • Urszula Dudziak (małżeństwo od 1967 do 1987);
  • Liliana Komorowska (małżeństwo od 1987 do 1991);
  • Dorota Palmowska (małżeństwo od 2013 r.).


  • Rodzice: brak informacji

    Dzieci: Michał Urbaniak oraz jego pierwsza żona Urszula Dudziak są rodzicami Miki Urbaniak i Katarzyny Urbaniak.

    Rodzeństwo: brak informacji

    BIO: Michał Urbaniak: polski muzyk, kompozytor, skrzypek, saksofonista. Urodził się 22 stycznia 1943 roku w Warszawie, ale młodość spędził w Łodzi. Ukończył tamtejsze liceum muzyczne, w którym zresztą dawał pierwsze koncerty. Współpracował m.in. z zespołem jazzowym Tiger Rag, specjalizującym się w stylu dixieland. W 1961 roku przeprowadził się do Warszawy, gdzie rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Szlifował tam grę na skrzypcach w klasie Tadeusza Wrońskiego. W okresie studiów nawiązał współpracę z kolejnym zespołem jazzowym, z którym zresztą miał swój debiut podczas Festiwalu Muzyki Jazzowej "Jazz Jamboree". W 1962 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie aktywnie koncertował. Występował m.in. w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Nowym Orleanie i Newport. Pojawił się też w słynnym TV-show "Who is in the World" i otrzymał wiele pozytywnych recenzji, m.in. w popularnym "The New York Times". Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych grał w Kwintecie Krzysztofa Komedy, pod zmienioną już nazwą Andrzej Trzaskowski Quintet. Występował w wielu programach, m.in. w niemieckim "Jazz - gehört und gesehen". Od 1965 do 1968 roku mieszkał za granicą, a szczególnie w Skandynawii. Po powrocie do Polski prowadził Grupę Michała Urbaniaka, która odnosiła niemałe sukcesy. Współpracował z Urszulą Dudziak, Adamem Makowiczem, Andrzejem Dąbrowskim, Romanem Dylągiem, Czesławem Bartkowskim i wieloma innymi muzykami. Grupa ma na swoim koncie sporo występów zagranicznych oraz liczne sukcesy. Jeden z jej pierwszych albumów - "Parathyphus B" - został bardzo dobrze przyjęty w piśmie "Jazz Podium". W 1973 roku Michał Urbaniak zagrał ostatni koncert w Polsce i wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Podpisał tam kontrakt z wytwórnią Columbia Records. Ta współpraca przyniosła artyście wiele sukcesów. Od 1974 do 1989 roku prowadził grupę Michal Urbaniak's Fusion, w której grał zarówno z amerykańskimi muzykami, jak i ze znajomymi z Polski. Artysta występował z grupą muzyczną Weather Report, Freddiem Hubbardem i Georgem Bensonem. Pojawił się na Carnegie Hall i Avery Fisher Hall. Współpracował z Marcusem Millerem, Quincym Jonesem czy Milesem Davisem. Po powrocie do Polski wraz z grupą Michal Urbaniak Constellation zagrał na festiwalu "Jazz Jamboree", gdzie gościł również w kolejnych latach. Brał udział w festiwalach "Jazz nad Odrą" i "Jazz Od Nowa Festival w Toruniu", a także w koncercie "Komeda żywy". Wiedzą i umiejętnościami dzieli się z innymi podczas bezpłatnych koncertów i warsztatów.

    Znany z: licznych festiwali jazzowych oraz aktywności muzycznej. Pojawił się również w popularnym filmie obyczajowym "Mój rower", w którym zagrał u boku Artura Żmijewskiego i Witolda Dębickiego.

    Funkcja w filmie:aktor w filmie "Pożegnanie jesieni" (1990);aktor w filmie "Zdziwieni" (1990);aktor w filmie "6 dni strusia" (2000);aktor w filmie "Sufferrosa" (2010);aktor w filmie "Mój rower" (2012);aktor w filmie "Klecha" (2019);aktor w filmie "Pan T." (2019).

    Płyty (wybrane):"Urbaniak Orchestra" (1966);"Fusion" (1974);"Ecstasy" (1979);"My One and Only Love" (1981);"New York Five at the Village Vanguard" (1989);"Manhattan Man" (1992);"Jazz Legends" (1998);"Serenada" (2000);"I Jazz Love You" (2004);"Miles of Blue" (2009);"Smiles Ahead" (2012).

    Książki: brak

    Nagrody: - nagroda za muzykę podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (1999, 2002); - "Złoty Fryderyk" za całokształt twórczości (2016); - Nagroda Muzyczna Programu Trzeciego w kategorii "Muzyka jazzowa - całokształt" (2016).

    LINK Instagram: @michalurbaniakofficial


    LINK Facebook: @UrbaniakMichal
    Advertisement MPU index